Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1
Nieterminowe płacenie faktur będzie bolało

 
 
Zgodnie z nową dyrektywą UE, opłaty za wysyłane ponaglenia do zapłaty faktur mogą zwiększyć się niemal pięciokrotnie. Przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, które będą regulować swoje zobowiązania choćby o jeden dzień za późno, ryzykują dodatkowy wydatek w kwocie 310 koron. Osób prywatnych dyrektywa nie dotyczy.


Ta nowa dyrektywa Unii Europejskiej - Dyrektywa w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych (2011/7/UE) - większości osób, w tym przedsiębiorców, pozostaje całkowicie nieznana. Jej zasadniczym zadaniem jest usprawnienie płatności w strefie euro, jednak dotyczyć będzie także wszystkich rachunków pomiędzy firmami prywatnymi oraz przedsiębiorstwami państwowymi w Norwegii.

Osób prywatnych, jak wspomnieliśmy na wstępie, przepisy dyrektywy nie obejmują.

Z 63 do ponad 300 koron

Do tej pory normalna kwota za ponaglenie do zapłaty (norw. purregebyr) wynosiła w Norwegii 63 korony. Zgodnie z dyrektywą firmy, które nie płacą na czas powinny liczyć się nawet z kwotą 40 euro, czyli, zgodnie z obecnym kursem korony, około 310 koron.

- Należy podkreślić, że zafakturowanie opłaty za wysłanie ponaglenia w kwocie 40 euro nie jest wymogiem, ale możliwością - zaznacza Henning Hauso, prezes zarządu Norweskiego Związku Wierzycieli (Norges Kreditorforbund). - Dla firmy, która wysyła duże ilości faktur, opłaty te mogą jednak łącznie dać całkiem spore sumy.

Usprawnienie rynku

Hauso wyjaśnia, że dyrektywa ma być smarem, który sprawi, że trybiki gospodarcze UE będą obracały się szybciej i sprawniej:

- Jeśli jedna strona nie zapłaci w terminie, oznacza to, że dostawca nie dostanie pieniędzy zgodnie z planem, a jeśli opóźnienie będzie się przeciągać, może to doprowadzić do kiepskiej płynności finansowej dostawcy, który sam zacznie mieć kłopoty z regulowaniem zobowiązań, a jego konkurencyjność spadnie. Dyrektywa ma sprawić, by koła gospodarki unijnej toczyły się szybciej. Płacenie rachunków w terminie służy wszystkim.

Gdzie i od kiedy

Nowa dyrektywa została już wdrożona we wszystkich krajach UE oraz w Norwegii. Dyrektywa obejmuje wszystkie firmy, w tym również firmy jednoosobowe, i wszystkie ich rachunki i faktury, których termin płatności przypada po 16. marca 2013.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych

Artykuł 6 - Rekompensata za koszty odzyskiwania należności

1. Państwa członkowskie zapewniają, aby wierzyciel był uprawniony do uzyskania od dłużnika co najmniej stałej kwoty 40 EUR w przypadku gdy odsetki za opóźnienia w płatnościach stają się wymagalne w ramach transakcji handlowych zgodnie z art. 3 lub 4.

(Z treścią całej dyrektywy (w języku polskim) można zapoznać się tutaj.)



Na podstawie: Dagens Næringsliv, eur-lex



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok