Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

2
Kogo przetrzepie urząd skarbowy w tym roku?

 
 
Każdego roku urząd skarbowy wybiera sobie grupy podatników, które będą sprawdzane dokładniej niż inne. Sprawdź, czy jesteś wśród "wybranych"!


Wszystkich skontrolować się nie da

Urząd skarbowy raczej głośno o tym nie mówi, ale jest faktem, że nie wszystkie zeznania podatkowe są sprawdzane jednakowo dokładnie. Byłoby to zresztą niemożliwe, skoro ich liczba to około 3,7 miliona. Cała sztuka polega zatem na tym, by wybierać konkretne grupy podatników, a także pozycje w zeznaniu podatkowym, którym funkcjonariusze skarbowi przyjrzą się szczególnie wnikliwie.

Pozycje, które podaje sam podatnik
Jeśli chodzi o pozycje w zeznaniu podatkowym, w tym roku skarbówka weźmie pod lupę zwłaszcza pozycje, o których informacje dostaje tylko i wyłącznie od podatnika, a nie od osób i instytucji trzecich: banków, związków zawodowych itp. Przykładami takich pozycji są chociażby sprzedaż i wynajem nieruchomości, albo odsetki od kredytów zaciągniętych za granicą.

- Co roku dokonujemy oceny ryzyka i w oparciu o to podejmujemy decyzję, jakie kwestie ujmowane w zeznaniach podatkowych będziemy kontrolować szczegółowo. Ocena ryzyka opiera się między innymi o znajomość tych pozycji w zeznaniu, w których podatnicy popełniają wiele błędów. Jeśli chodzi chociażby o sprzedaż i wynajem mieszkania wiemy, że duże kwoty są zatajane i dlatego w tym roku będziemy bardzo zwracać na to uwagę - mówi dyrektor urzędu skarbowego, Svein Kristensen.

Cudzoziemcy, pendlerzy, właściciele akcji...

Oprócz tego urząd skarbowy przyjrzy się w tym roku szczegółowo:

  • Odpisom dla pendlerów (osób podróżujących pomiędzy dwoma gospodarstwami domowymi)

  • Odpisom szczególnym za duże wydatki związane z chorobą (takim jak np. odpis za wydatki na dentystę w zw. z chorobą)

  • Różnym kwestiom związanym z zagranicą

  • Rozliczeniom za posiadane akcje i udziały

... i inni

Jeśli ktoś nie należy do wyżej wymienionych grup, które znajdą się w orbicie szczególnego zainteresowania władz skarbowych, i tak może zostać dokładnie skontrolowany, gdyż urząd skarbowy stosuje automatyczne procedury kontrolne, pozwalające mu odcedzić te zeznania, w których wybrane parametry nie mieszczą się w ustalonych zakresach. Te zeznania też zostaną wzięte pod lupę.

Oprócz tego urzędy w poszczególnych regionach kraju będą kontrolować szczegółowo "grupy ryzyka" specyficzne dla danego rejonu.

- Oprócz tego wykonujemy dużo kontroli, polegających po prostu na sprawdzeniu, czy podatnicy prawidłowo wypełnili zeznania i co roku w ten sposób sami zmieniamy część zeznań na ich korzyść. - wyjaśnia Kristensen. - Podczas takich kontroli sprawdzamy, czy wszystkie pozycje zostały kompletnie i prawidłowo wypełnione. Jest oczywiście ważne, by podatnik sam sprawdzał, czy wszystko się zgadza, kiedy dostaje od nas wstępnie wypełnione zeznanie, np. żeby dopilnował podania wartości mieszkania itp., ale urzędowi skarbowemu chodzi o to, ludzie płacili takie podatki, jakie powinni: ani mniejsze, ani większe.

Łącznie ręczna kontrola szczegółowa zeznań podatkowych zajmuje około 4000 roboczogodzin.

Rok temu w skarbówce...

A jakie osoby i obszary znalazły się na celowniku urzędu skarbowego w roku ubiegłym?
W 2012 roku dokładnie sprawdzane były następujące zagadnienia:

  • Klasa podatkowa i odliczenia

  • Podatnicy norwescy za granicą

  • Cudzoziemcy pracujący w Norwegii

  • Osoby pracujące na szelfie na Morzu Północnym

  • Norwegowie zamieszkali za granicą i otrzymujące świadczenia z Norwegii (zwłaszcza emerytury)

  • Emerytury ogólnie (w związku z reformą emerytalną)

  • Majątek (nieruchomości)

  • Spółki rozliczane według modelu udziałowego (DLS)

  • Pendlerzy

  • Akcje i instrumenty finansowe.


Na podstawie: na24.no



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


janek janek

17-04-2013 21:56

Jeśli już "piszecie" taki nagłówek,temat i jeszcze podkreślacie go kolorem czerwonym,to piszcie to poprawnie... "PRZETRZEPIE" pani Barbaro, powinno być napisane w cudzysłowie,ponieważ jest to przenośnia... Pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok