Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Kiedy należy powiadomić szefa o ciąży?

Udostępnij
na Facebooku
5
Kiedy należy powiadomić szefa o ciąży?


I czy szef ma w ogóle prawo pytać o plany związane z macierzyństwem? Odpowiadamy.



Jak szybko należy zawiadomić szefa o ciąży? Czy trzeba opowiedzieć o swoich planach dotyczących macierzyństwa już na rozmowie kwalifikacyjnej? Co się stanie, jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas brania udziału w ważnym projekcie?

Pytać nie wolno


Ustawa o równouprawnieniu zabrania pracodawcy zadawania podczas rekrutacji pytań dotyczących ciąży, adopcji i zakładania rodziny. Pracodawca nie ma też prawa szukać tych informacji w internecie, ani wypytywać osób znających kobietę, która stara się o pracę. Zakaz ma na celu wzmacniać pozycję kobiet na rynku pracy i zwiększać ich możliwości zatrudnienia oraz nie dopuścić do dyskryminacji kobiet, które chcą założyć rodzinę i urodzić dzieci, co najczęściej wiąże się z przestojem w życiu zawodowym.

Zobacz: Kto może otrzymać becikowe w Norwegii >>>

Poinformować można, a nawet trzeba


Pracownica może jednak poinformować szefa o swoich planach, jeśli ma taką wolę. Czasem przyznanie, że nie planuje się dzieci może podziałać na plus.

młoda mama z dzieckiem
pixabay.com

Inaczej wygląda sytuacja osób, które otrzymały już zatrudnienie. Kobieta, która zaszła w ciążę jest zobowiązana poinformować o tym pracodawcę. Ma to związek z obowiązkiem lojalności, pracownik powinien podejmować działania z korzyścią dla firmy. Poza tym pracodawca musi rozplanować pracę pod nieobecność kobiety, która pójdzie na zwolnienie. Powinien to zrobić w porozumieniu z pracownicą.

Różnie bywa


Pracodawca nie ma prawa zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej o plany związane z macierzyństwem, może jednak obejść tę regulację pytając, czy kandydatka ma męża i dzieci. To naturalny sposób na poznanie drugiej osoby i jej sytuacji życiowej.

Zasiłki na dzieci  w Norwegii. SPRAWDŹ >>>

Zdarza się też, że powiadomienie o ciąży kończy się dla pracownicy źle. Norweżki podpowiadają, że kobieta powinna powiedzieć szefowi o ciąży przed końcem trzeciego miesiąca. Jedna z internautek opowiada, że szef zapytał ją, czy zdąży jeszcze usunąć ciążę. Kobieta zwolniła się, nie chcąc pracować w środowisku nieprzyjaznym macierzyństwu.

Nie powinno się tak oczywiście robić, zamiast tego można poprosić lekarza o zwolnienie, w Norwegii nie jest jednak ono zbyt chętnie wystawiane kobietom, których ciąża nie jest zagrożona. Pomimo propagowanej w Norwegii tolerancji na rynku pracy, kobietom w ciąży trudno jest znaleźć stałe zatrudnienie.


Źródło: e24.no, zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Antoni Perez

17-11-2014 11:29

Im wcześniej tym lepiej. Szef będzie mógł przeprowadzić poszukiwania zastępstwa. Rozważy zmianę planu szkoleń na cały rok. Może nawet pomoże z jakimiś przygotowaniami... pomaluje pokoik?

Antoni Perez

17-11-2014 11:26

Ja w ciąży nie byłem ale gdybym był to powiadomił bym od razu. Mało kto zdaje sobie sprawę ile ,,kłopotu'' ma pracodawca ze znalezieniem odpowiedniej osoby na zastępstwo za ciężarną na czas zwolnienia lekarskiego i macierzyńskiego.

Ewa Adam

17-11-2014 11:08

gslawek napisał:
Szefa trzeba powiadomic od razu, zeby nie zapomnial o alimentach


Racja.

Slawomir Glowacki

17-11-2014 10:07

Szefa trzeba powiadomic od razu, zeby nie zapomnial o alimentach

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok