Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

„Im pracownik dłużej wykorzystywany jest  przez pracodawcę, tym trudniej jest jemu pomóc”


Foto: MN / Archiwum
Wielu norweskich pracodawców jest zbyt cynicznych albo znają dobrze znają luki prawie pracy. Czasami potrzeba dużej ilości szkoleń, by pracownika zagranicznego" traktowali normalnie". Istnieje duże zapotrzebowanie na porady prawne wszystkim tym, którzy ich potrzebują.

Biuro porad prawnych Juss-Buss udzielanych darmowo przez studentów prawa z Uniwersytetu w Oslo otrzymuje kilkadziesiąt emalii w tygodniu od  pracowników Europy Wschodniej, którym nie zostało wypłacane wynagrodzenie lub, że złamane zostały prawa pracownicze.

Narastająca liczba tego typu przypadków powodowana napływem dużej liczby emigrantów. We wcześniejszym okresie w biurze Juss-Buss również zdarzały się przypadki spraw o wypłacenie należnej pensji, ale były sporadyczne. Osobami dotkniętymi problemem są najczęściej robotnicy przybyli do Norwegii z Europy Wschodniej - mówi Martin lider Juss Buss.

W 2009 roku aż 33% spraw prowadzonych przez studentów prawa dotyczyła wypłaty zaległych pensji pracownikom. Studenci działający w Juss-Buss są zdania, że wysokie zarobki jest tym, co przyciąga wielu pracowników do Norwegii. Jest, więc sprawą najwyższej wagi, żeby państwo zrobiło wszystko, by owe pensje otrzymali. Jedna ze studentek  - Henriette zaznacza, że wielu robotników boi się żądać wypłaty pieniędzy w obawie przed utratą pracy. Dodaje, że im dłużej  pracownik jest wykorzystywany przez pracodawcę, tym trudniej jest jemu pomóc.

Proces pozyskiwania należności jest także utrudniony przez brak chęci współpracy ze strony pracodawców. Nie chcą oni udostępniać potrzebnych danych i bardzo ciężko jest młodym prawnikom zebrać dowody i dokumenty potrzebne do wygrania sprawy. Bardzo częstym problemem, z jakim borykają się zatrudnieni w Norwegii jest także bariera językowa, stwarzająca problemy w komunikacji na linii pracodawca-pracownik. Powtarzającym się problem jest nie płacenie za nadgodziny, nawet jeśli przysługuje do tego prawo.

Tone jedna z wolontariuszek w Juss Buss mówi , że pracownicy z  Europy Wschodniej często kończą w niezwykle trudnej sytuacji, gdyż zarówno w pracy jak i w życiu codziennym  podlegają temu samemu pracodawcy. A więc często występują przypadki, gdy traci się  pracę jaki mieszkanie w jednej chwili, ponieważ pracodawca znalazł sobie nowego pracownika. Opowiada  o przypadku, w którym pracownik uległ wypadkowi,  po czym stracił pracę i wszelkie środki finansowe.

Tøssebro wymienia też wysokie koszty, jakie trzeba ponieść chcąc odzyskać należne pensje. Aby postawić sprawę przed radą rozjemczą należy zapłacić 860 koron. W trakcie postępowania negocjacji wydatki mogą wynieść dodatkowe 1591 koron. Pieniądze będą zmarnowane jeśli pracodawca nie będzie miał z czego wypłacić należności.

W wypadku, gdy nakazem sądowym dojdzie do sprzedaży ruchomości bądź nieruchomości pracodawcy opłaty, które musi ponieść pracownik, który odzyska zarobione pieniądze, wyniosą jeszcze przynajmniej 4386 koron.

"Nie są to wysokie kwoty, ale wielu z naszych klientów nie może pozwolić sobie na ich przeznaczenie na postępowanie, kiedy mają rodziny bez środków do życia w domu" - mówiła Henriette . Następnie dodała - "często właśnie na to liczą pracodawcy".

Pracownicy, którzy nie dostali wypłaty z powodu bankructwa firmy mogą zwrócić się do państwowego funduszu gwarancyjnego (Lønnsgarantifondet). Jednak, aby uzyskać pokrycie należnego wynagrodzenia niezbędna jest dokładna dokumentacja pracy i stosunku pracy.

Wszyscy pracownicy w Norwegii codziennie narażeni są na poważne problemy z przestrzeganiem praw pracowniczych, których pracodawcy, nie znają lub chcą przestrzegać. Musimy jednak pamiętać, że każdemu pracownikowi przysługą prawa zapobiegające ich łamaniu.

Dziś można grać będąc pracodawcą, który nie płaci wynagrodzenia. Prawo musi być jaśniejsze i prostsze oraz większe sankcje dla  pracodawców, którzy wykorzystują swoich pracowników - dodaje Tone z Juss Buss.

MN / Moja Norwegia

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok