Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

2
Dobra żonka lepsza niż skarbonka

 
 
Osoby, które prowadzą w Norwegii samodzielną działalność gospodarczą i chciałyby zmniejszyć swój podatek, powinny rozważyć opcję prowadzenia firmy wspólnie ze współmałżonkiem, a przynajmniej "podzielenia się" z nim zyskami firmy w celach podatkowych. Podzielenie zysku firmy pomiędzy małżonków pozwala przedsiębiorcy na uniknięcie wejścia na wyższy próg podatkowy.


Warto o tym pamiętać właśnie teraz, w okresie rozliczeń podatkowych. Przypominamy, że osoby prowadzące samodzielną działalność gospodarczą muszą złożyć zeznanie podatkowe do końca kwietnia, jeśli robią to na formularzu papierowym, lub do końca maja, jeśli robią to drogą elektroniczną.

Korzyści

Podział zysku pomiędzy małżonków w celu obniżenia podatku jest rozwiązaniem całkowicie legalnym. Jest tylko jeden warunek: drugi współmałżonek musiał wykonać jakąś pracę dla firmy. Jakąkolwiek! Nie musi to wcale być nic specjalnie ambitnego.

Jak wyjaśnia Ellen Dokk Holm, doradca ds. małych i średnich firm w banku DNB:

- Jeśli przedsiębiorca "przepisze" część zysku firmy na współmałżonka, będzie sam miał mniejszy podatek, a współmałżonek dostanie punkty emerytalne. To ostatnie będzie szczególnie cenne w przypadku żon pozostających w domu z dziećmi, które nie mają innej płatnej pracy poza pracą wykonywaną dla firmy męża.

Wspólny interes

Władze skarbowe zezwalają na takie rozwiązanie, gdyż kiedy samodzielny przedsiębiorca pozostaje w związku małżeńskim lub zarejestrowanym konkubinacie, jego firma uznawana jest za "wspólny biznes" małżonków - nawet jeśli firma w całości jest własnością tylko jednego z nich.

(Oczywiście te same zasady stosują się jak najbardziej i do tych przypadków, gdy małżonkowie od początku zakładają i prowadzą firmę wspólnie, czyli jest ona ich współwłasnością.)

Przy podziale zysku należy ocenić wkład pracy obojga małżonków w firmę, biorąc pod uwagę zarówno jej charakter i jakość, jak i zakres.

Jeśli wkład pracy obojga małżonków był dość podobny, prawdopodobnie słusznym będzie podział zysku po połowie. Jeśli jednak jedno z nich (np. żona, która zasadniczo pozostaje w domu i opiekuje się dziećmi, a pewne prace dla firmy wykonuje jedynie "z doskoku") wykonywało jedynie zadania pomocnicze, nie wykonywało prac samodzielnie, a jedynie pod kierownictwem lub nadzorem męża itp., część zysku, jaka zostanie przypisana tej osobie dla celów podatkowych nie powinna przekroczyć kwoty, jaką trzeba byłoby zapłacić osobie z zewnątrz, zatrudnionej do wykonywanie tych zadań. Krótko mówiąc, jeśli jedno ze współmałżonków wykonuje pracę, jaką wykonywałby pracownik najemny, naturalnym jest przypisanie mu zysku odpowiadającego wysokości pensji pracownika na analogicznym stanowisku.

Jeszcze kilka faktów:

Informowanie/raportowanie władzom skarbowym

W rozliczeniu firmy dla samodzielnych przedsiębiorców (Næringsoppgave 1), na stronie 4. w pozycjach 0401 - 0403 wpisuje się jak duża część zysku firmy z rozliczanego roku ma przypaść samemu przedsiębiorcy, a jak duża współmałżonkowi.

Konkubinat

Zwykli konkubenci nie mogą dzielić zysku firmy w ten sposób. Jeśli konkubina przedsiębiorcy chce pracować dla jego firmy, a on jej płacić, będzie to zwykły stosunek zatrudnienia.

Podział strat?

Mogłoby się wydawać, że skoro można podzielić się zyskiem, również ewentualne straty powinno dać się rozpisać na dwie osoby, ale tak nie jest. Całość strat ujmuje się w rozliczeniu podatkowym właściciela firmy.



Na podstawie: Dagens Næringsliv





Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Zarzycka

11-04-2013 10:48

Takie artykuly sa bardzo pomocne. Prosze o wiecej.

macieksz napisał:kolejna reklama PC
Dlaczego uważasz iż akurat ten artykuł , przedstawiający suche fakty związane z rozliczeniami podatkowymi to akurat Reklama ? .
---
Przecież to "ICH PORTAL" to mogą tu sobie wypisywać co chcą , i nawet nie można tego podciągnąć pod kryptoreklamę .
---
WRĘCZ ODWROTNIE ...!!!
---
Wreszcie , znalazł się Tam ktoś mądry , który uzmysłowił Innym iż nie można KISIĆ wiadomości tylko dla siebie a trzeba , wyjść z tym do zwykłych Ludzi ...!
---
Tak jak Już Pisałem w Innym Temacie ...
---
Projekt Bardzo Pożyteczny i Udany ...!!!
SZKODA TYLKO IŻ TYLE LAT ZA PÓŹNO ...!!! .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok