Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Co musisz wiedzieć o emeryturze w Norwegii

Redakcja

04 czerwca 2014 09:15

Udostępnij
na Facebooku
14
Co musisz wiedzieć o emeryturze w Norwegii



Wielu Polaków pracujących w Norwegii liczy później na emeryturę z tego kraju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące emerytury w Norwegii.





Dla kogo


Według norweskiego prawa, emerytura przysługuje każdemu norweskiemu obywatelowi, który ukończył 67 lat. Całkowita emerytura jest wypłacana obywatelom, którzy po ukończeniu 16 roku życia mieszkali w Norwegii przez minimum 40 lat. Mniejsza emerytura należy się obywatelom, którzy żyli w kraju przez krótszy czasu. Przysługuje im wtedy minstepensjon (emerytura minimalna).

Prawo do pełnej emerytury przysługuje nam po 40 latach płacenia składek emerytalnych do NAV. Jednak po 3 latach mamy już prawo do odpowiednio pomniejszonych świadczeń emerytalnych.

Prawa do emerytury nabywa się na zasadzie pracy zarobkowej lub poprzez różne świadczenia np. z tytułu bezrobocia, choroby, opieki i macierzyństwa.

W rocznej deklaracji podatkowej znajdują się informacje o tym, czy pracodawca opłacał składki emerytalne.

Od kiedy

Emeryturę w Norwegii można już pobierać od 62 roku życia. Wtedy można się zdecydować, jaka część świadczeń będzie nam wypłacana. Może to być 20, 40, 50, 60, 80 lub 100% naszej emerytury.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że im wcześniej zaczniemy pobierać naszą emeryturę, tym niższa będzie w późniejszych latach. Wydłużając okres pracy, gwarantujemy sobie wyższe świadczenia emerytalne w późniejszych latach. Dopiero po ukończeniu 75 lat opłacanie składki emerytalnej przestanie wypływać na wysokość świadczenia.

starsza pani
pixabay.com


Jak przeliczana

Wysokość emerytury zależy indywidualnie od osoby. Jest to zależne od dodatków w folketrygden, wysokości zarobków u pracodawcy i własnego oszczędzania.

Wyliczenie wysokości emerytury zależy od bardzo wielu czynników, między innymi od zarobków, pobrań wcześniejszej emerytury, małżonka, który ma/ nie ma swoich dochodów, oraz tego ile czasu mieszkaliście w Norwegii.

Zasady dotyczące wyliczania emerytury są również zależne od roku urodzenia:

- Jeśli ktoś jest urodzony przed 1953, otrzymuje emeryturę zgodnie ze starymi zasadami (średnia 20 „najlepszych" lat pracy);

- Osoby urodzone w latach 1954-1962 otrzymują emeryturę na podstawie kombinacji starych i nowych reguł. Np. osoby urodzone w 1954 roku mają wyliczone 9.10 emerytury na podstawie starych zasad, a 1/10 na podstawie nowych. Za każdy następny rok redukuje się 1/10 emerytury wyliczanej wg. starych zasad. Osoby urodzone w roku 1962 mają wyliczane 1/10 emerytury według starych zasad, a 9/10 według nowych.;

- Urodzeni po 1963 roku mają emeryturę wyliczaną tylko według nowych zasad.

Minstepensjon

Minstepensjon przysługuje obywatelom którzy nie mają dodatków lub zarobili na emeryturę niższą niż dodatek do państwowej emerytury.

Głównym celem minstepensjon jest zapobieganie biedzie wśród ludzi starszych. Wszyscy obywatele Norwegii, którzy ukończyli 67 rok życia mają prawo do państwowej emerytury, zarówno ci którzy nie zarabiali, jak i ci, którzy uzyskali niską emeryturę.

Koszty życia w Norwegii są dość duże, i bardzo wzrosły w ciągu ostatnich lat. Dlatego minstepensjon, które ma za cel zagwarantowanie podstawowych środków do życia w Norwegii, jest ustalana co roku w związku ze wzrastającymi kosztami życia w kraju.

emeryci
pixabay.com

Norwescy emeryci, którzy przez większość swojego życia mieszkali w Norwegii i mają prawo do minstepensjon, mogą przenieść ją do innego kraju. - Z tego powodu wielu norweskich emerytów wybiera życie za granicą, ponieważ tam minstepensjon gwarantuje im wyższy standard życia. Z drugiej strony, emeryci, którzy nie mieszkali w Norwegii przez większość swojego życia, a którzy mają prawo do minstepensjon mogą odebrać swoją emeryturę pod warunkiem, że mieszkają w Norwegii przez 9-miesięcy w roku od ukończenia 67 roku życia.

Punkty emerytalne

Dochód za każdy rok podatkowy przeliczany jest na pensjonspoeng (nor. punkty emerytalne).

Punkty emerytalne uzyskuje się na podstawie dochodów z pracy zarobkowej lub świadczeń z NAV. Aby uzyskać punkt za dany rok, roczne dochody muszą wynosić co najmniej 1XG. (nor. G - kwota bazowa świadczeń ubezpieczenia społecznego w Norwegii). 1G na rok 2014 wynosi 88 370 kr.

Tjenestepensjonsordning

Większość pracowników jest dodatkowo objęta tjenestepensjonsordning (nor. obowiązkowy program emerytalny). Dodatkowych informacji może udzielić zakład pracy lub towarzystwo ubezpieczeń/fundusz emerytalny.

Składki na obowiązkowy program emerytalny potrącane są automatycznie z wynagrodzenia brutto pracownika.

Tjenestepensjonsordning sprawia, że późniejsza emerytura jest wyższa, niż ta, która jest wypłacana tylko z folketrygden.

pensja
Ben Andreas Harding/flickr.com


Praca na emeryturze


Można pracować równocześnie pobierając emeryturę. Można zarabiać dowolną ilość bez obawy o redukcję emerytury.

Prawo do zasiłków obowiązują inne prawa, dlatego najlepiej skontaktuj się z pracodawcą/ funduszem emerytalnym po więcej informacji.

Po informacje o wysokości składek podatkowych w związku z pracą i emeryturą, skontaktuj się z Urzędem Podatkowym (Skattetaten).

Din pensjon

Zakładka Din pensjon na stronie NAV pozwala nam na wgląd do wysokości naszej emerytury. Aby mieć tam konto, trzeba ukończyć 18 lat. Do zalogowania potrzebujemy BankID lub MinID, lub Buypass, lub Commfides.

Na Din pensjon można wyliczyć przyszłą emeryturę z folketrygden - zarówno według starych zasad, jak i nowych. Można tam również wyliczyć program emerytalny z publicznych i prywatnych funduszy emerytalnych.

Jeśli nie masz możliwości, aby zalogować się na Din pensjon, możesz skorzystać z uproszczonego kalkulatora emerytalnego, który wylicza wysokość bez podawania osobistych danych.

Link TUTAJ

 


Źródła: nav.no, regjeringen.no, eures.praca.gov.pl, norskpensjon.no, minpensjon.no

Zdjęcie źródłowe: flickr.com/SpareBank 1




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kazimierz wasikowski

01-12-2017 22:08

mam pytanie,czy jesli obcokrajowiec nabedzie prawo po 67 roku do emerytury a niemieszkal przez wiekszosc swojego zycia w norwegii,takze ma obowiazek mieszkac w trakcie pobierania emerytury w norwegi przez 9miesiecy w roku,albo czy moze emeryture przeniesc do swojego kraju.

Ferenc Zenobiusz

22-11-2017 08:42

Jestem obywatelem Polski w Norwegi przepracowałem 3,5 roku a obecnie mam 67lat pobieram w polsce emeryture czy również moge miec emeryture z Norwegi za te lata pracy

hei!sandokan

28-03-2016 00:11

luki1234 napisał:
czy mozne zabrac skladki emerytalne i wyjechac sdo PL?


Czy podatki tez chcialbys wycofac?

lukasz luki

27-03-2016 22:59

czy mozne zabrac skladki emerytalne i wyjechac sdo PL?

jura gładysz

06-06-2014 12:29

A więc trzeba zmienić obywatelstwo jak się planóje żyć w Norwegi i po problemie

Makaryna kowalska

05-06-2014 08:27

wachowskis napisał:
ciagle nie wiadomo co z obywatelami innych krajow ? jakie zasady ich obowiazuja i jaka to kwota ma byc emerytura?

Obywateli innych krajow obowiazuja takie same reguly jak norwegow, czyli minimum 40 lat w Norwegii po ukonczeniu 16-ego roku zycia. Norweg, ktory np. 40 lat mieszkal za granica tez nie dostanie pelnej emerytury.

Ten artykul jest bardzo malo kompetentny, ale to juz norma na MN

iwona wachowska

05-06-2014 06:58

ciagle nie wiadomo co z obywatelami innych krajow ? jakie zasady ich obowiazuja i jaka to kwota ma byc emerytura?

FRYDERYK CABALA

05-06-2014 00:03

NIE PEŁNA INFORMACJA,GDZIE TU JEST MOWA O NIE OBYWATELACH NORWEGII.NP,POLACY,KTÓRZY CZASOWO PRACUJĄ W NORWEGII.PRZELICZENIE EMERYTURY JEST NIE AKTUALNE.NIE WIEM KTO TO PISZE ALE JEST TO NIE SPRECYZOWANE.

A.M. Plata ...

04-06-2014 23:07

mam pytanie w temacie, czy istnieje możliwość 'dopłacenia' za kilka miesięcy składek ubezpieczeniowych z własnej kieszeni, jeżeli pracodawca ich przez te kilka miesięcy nie odprowadzał?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok