Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

20% nowo otwartych firm budowlanych ma zagranicznych właścicieli

MultiNOR / info@multinor.no

08 lutego 2013 15:17

Udostępnij
na Facebooku
20% nowo otwartych firm budowlanych ma zagranicznych właścicieli


Co piąta nowo powstała firma budowlana ma zagranicznego właściciela. Ich oferta jest bardzo konkurencyjna, szczególnie wobec firm działających w 100% legalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.


Z badań przeprowadzonych przez rejestr w Brønnøysund wynika, że w latach 2011 - 2013 w okręgu Rogaland powstało 267 nowych firm jednoosobowych świadczących usługi budowlane. Około 50 z tych firm założonych zostało przez obcokrajowców nieposiadających norweskiego numeru personalnego. Badania te zostały przeprowadzone dla norweskiej telewizji publicznej NRK.

Firmy działające zgodnie z literą prawa i opłacające należne podatki mają ogromny problem z byciem konkurencyjnymi wobec działalności świadczących usługi „na czarno".

Potrzebujemy dokładnie tyle samo pieniędzy na opłacenie jednej godziny naszej pracy ile inne firmy potrzebują na zrealizowanie całego zlecenia - mówi Eyvind Henriksen.

Pomógł polskim rzemieślnikom

Z wykształcenia jest nauczycielem, ale pomaga też w uruchomieniu działalności niewielkim firmom budowlanym z okolic Stavanger.

Pewnego dnia jeden z polskich rzemieślników poprosił o pomoc przy wystartowaniu z własną działalnością. Henriksen zgodził się pomóc. Asystował przy rejestrowaniu firmy, kompletowaniu dokumentacji dla Skatteetaten oraz początkowo przy prowadzeniu księgowości.

Wymagający rynek

Dyrektor administracyjny oraz trzech innych pracowników firmy to Polacy. Areal Bygg og Innredning udało się przetrwać na rynku już prawie rok, ani razu nie uciekając się do pracy „na czarno".

Firma zrealizowała już wiele zleceń, ale nadal walczy z nieuczciwą konkurencją wykonującą usługi za gotówkę i nieoficjalnie.

Ponad 100 zgłoszeń

Na przestrzeni 3 lat urząd Skatt Vest odnotował ponad 100 zgłoszeń dotyczących nielegalnej pracy.

Koniec końców, tak długo jak istnieją ludzie skłonni korzystać z tych usług, tak długo znajdą się chętni do pracy na czarno - komentuje dyrektor Skatt Vest, Marta Johanne Gjengedal.

Badanie wykazuje również, że aż 8 na 12 firm budowlanych w odpowiedzi na fikcyjne zlecenie

oferowało wykonanie go „na czarno".




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok