Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Zaświadczenie o niekaralności - jak się ubiegać

Redakcja

17 stycznia 2014 10:10

Udostępnij
na Facebooku
2
Zaświadczenie o niekaralności - jak się ubiegać

Atest o niekaralności (politiattest/vandelsattest) zawiera informacje, zarejestrowane na temat danej osoby w rejestrach policji. Aby go uzyskać, trzeba złożyć stosowny wniosek.


Zaświadczenie o niekaralności wymagane jest w przypadku wykonywania wielu zawodów oraz pracy w organizacjach pożytku publicznego. O rodzajach prac, przy wykonywaniu których trzeba przedstawić atest z policji pisaliśmy tutaj.

Atest może być wystawiony tylko i wyłącznie do celów określonych w ustawie i rozporządzeniach - i w związku z konkretną sytuacją. Można zatem wystąpić o jego wydanie z powodu ubiegania się o pracę na stanowisku, na którym jest on wymagany, a nie ogólnie, żeby zobaczyć, co figuruje w naszej kartotece.

Jak się ubiegać?

W celu wystąpienia o zaświadczenie o niekaralności należy wypełnić formularz wniosku, dostępny na stronie policji (Po prawej stronie, w sekcji "Vedlegg").
Wniosek jest dostępny w trzech wariantach językowych: w nynorsku, bokmålu oraz po angielsku.

Jest też osobna wersja wniosku w przypadku ubiegania się o zaświadczenie w związku z pracą lub stanowiskiem w organizacji pożytku publicznego (tutaj). W tym przypadku po wypełnieniu wniosku należy dostarczyć go do osoby kontaktowej w danej organizacji, która poświadczy go oraz dokument tożsamości wnioskodawcy i odeśle komplet dokumentów na policję.


politi 
 Fot. Archiwum MN

 

Jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku:

  • Pełne imię i nazwisko wnioskodawcy, jego adres zamieszkania i numer personalny.

  • W przypadku imigrantów: data przeprowadzki do Norwegii.

  • Informacja, dlaczego wnioskodawca potrzebuje zaświadczenia o niekaralności (trzeba załączyć dokumentację, potwierdzającą powód).

Uwaga! Wniosek należy wypełnić na komputerze i wydrukować, a nie wypełniać go ręcznie! Jeśli absolutnie nie ma możliwości wypełnienia wniosku na komputerze, należy pisać czytelnie, dużymi drukowanymi literami.

 

Podpis

  • Po wypełnieniu i wydrukowaniu wniosek musi zostać podpisany.

  • Jeśli o zaświadczenie ubiega się osoba nieletnia (poniżej 18. roku życia), pod wnioskiem oprócz niej muszą podpisać się również rodzice lub opiekunowie.

Załączniki do podania

Dokument tożsamości:

  • Kopia ważnego paszportu, prawa jazdy lub karty bankomatowej ze zdjęciem i podpisem.

Poświadczenie celu, dla którego potrzebne jest zaświadczenie:
  • W przypadku pracy: Podpisane potwierdzenie od pracodawcy.

  • W przypadku studiów: Podpisane potwierdzenie od placówki edukacyjnej, wydruk z systemu rekrutacji Samordna opptak lub kopia karty semestralnej z imieniem i nazwiskiem, nazwą kierunku studiów i uczelni.

  • Jeśli atest ma posłużyć jako załącznik do podań o zezwolenia, licencje itp., składanych do urzędów publicznych, poświadczenie powodu ubiegania się o niego nie będzie konieczne.

 

paszport 
 Fot. Chris Fleming/Flickr.com

 

Dokąd wysłać wniosek?

Pod tym linkiem można znaleźć adresy komend rejonowych policji, do których należy kierować wnioski o wydanie zaświadczenia o niekaralności.

Osoby zarejestrowane w norweskim rejestrze ludności (Folkeregister) pod adresem norweskim kierują podanie do komendy policji właściwej ze względu na adres zameldowania, natomiast osoby zarejestrowane z adresem stałego pobytu za granicą adresują swoje wnioski do Komendanta policji we Wschodnim Finnmarku (Politimesteren i Østfinnmark politidistrikt) i wysyłają je na adres:

Politiets enhet for vandelskontroll og politiattester
Postboks 113
9951 Vardø

Procedura rozpatrywania wniosków

Kiedy policja otrzyma podanie o wydanie zaświadczenia o niekaralności, sprawdzi, czy podane w nim dane są prawidłowe. Dane osobowe zostaną zweryfikowane na podstawie załączonej kopii dokumentu tożsamości, a cel ubiegania się o zaświadczenie na podstawie potwierdzenia od pracodawcy/uczelni.

W przypadku braku wymaganej dokumentacji wniosek nie zostanie rozpatrzony, a wnioskodawca otrzyma list z informacją, jakie dokumenty musi dosłać.

Jeśli cel, w jakim wnioskodawca ubiega się o zaświadczenie, nie będzie mieć umocowania w ustawie bądź rozporządzeniach, policja wniosek odrzuci.

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o atest o niekaralności wynosi nieco ponad 2 tygodnie.


Komenda policji w Stavanger 
 Komenda policji w Stavanger. Fot. Jarle Vines/Wikimedia Commons

 

Przesyłanie informacji poufnych

Informacje, które znajdują się w zaświadczeniu o niekaralności, pochodzą z rejestrów policji i jako takie objęte są klauzulą tajności.

W związku z tym atesty są wystawiane jedynie na papierze i przesyłane pocztą na adres podany we wniosku lub adres danej osoby, zarejestrowany w Urzędzie rejestracji ludności (Folkeregister). Policja nigdy nie przesyła atestów e-mailem, ani nie udziela informacji o ich zawartości przez telefon.

Czy jest zatem możliwość dowiedzenia się o zawartości "swojej kartoteki", jeśli nie ma się uzasadnionego powodu do wystąpienia o atest o niekaralności? Tak, ale wymaga to osobistego pofatygowania się do najbliższego komisariatu. Osoba zainteresowana może tam otrzymać ustną informację, czy i co zostało na jej temat zarejestrowane w policyjnych rejestrach.

Skargi i odwołania

Jeśli osoba, która wystąpiła o atest o niekaralności nie zgadza się z jego zawartością lub też jej wniosek został odrzucony, może złożyć odwołanie.

Odwołanie musi być pisemne i należy je przesłać do instancji, która zajmowała się jego rozpatrywaniem.

Jeśli odwołanie zostanie uznane na szczeblu lokalnym, policja wystawi nowy atest. Jeśli nie, lokalna komenda policji prześle je dalej, do Departamentu ds. policji (Politidirektoratet).

Termin składania odwołań wynosi trzy tygodnie od momentu otrzymania atestu lub decyzji odmownej.



Źródło: Politi.no

Zdjęcie nagłówkowe: Politi







Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dorota Hansen

26-06-2015 08:31

satiria napisał:
nie rozumiem co mam wpisac w tym polu: If applicable, date and year of immigration to
Norway... byłam w Norwegii rok z przerwami 2007-2008? czy to mam wpisać?


Trudno to zrozumiec i odpowiedziec.
Zapytaj guru MN, on wie wszystko. Trzeba tylko odrobine zaplacic.

Małgorzata Musielak

26-06-2015 07:40

nie rozumiem co mam wpisac w tym polu: If applicable, date and year of immigration to
Norway... byłam w Norwegii rok z przerwami 2007-2008? czy to mam wpisać?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok