Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Pracodawca będzie krócej płacił za permittering

Udostępnij
na Facebooku
1
Pracodawca będzie krócej płacił za permittering


„Permittering", czyli przestojowe, to czas bez pracy, między kolejnymi zleceniami. Do tej pory firmy musiały płacić pracownikom za 20 dni przestoju.


Rząd przy okazji wprowadzania planów budżetowych w 2014 roku zdecydował, że firmy w Norwegii będą musiały płacić swoim pracownikom za 20 dni przestoju. Dla niektórych przedsiębiorstw ta suma okazała się być zbyt wysoką, prowadzącą do bankructwa. Rząd postanowił jednak zmienić swoją decyzję - pracodawcy będą płacili znacznie krócej.


Z powrotem do 10 dni


Ubiegłoroczny pomysł rządu zdecydowanie się nie sprawdził - przedsiębiorcy zamiast wysyłać pracowników na tymczasowy, przymusowy urlop, woleli ich zwalniać. Zaczęto też zatrudniać mniej osób lub wynajmować ich przez firmy zewnętrzne.

Politycy zmartwieni taką sytuacją, postanowili wrócić do poprzedniego systemu, w którym pracodawca płacił za 10 dni przestoju. Propozycja zmian zostanie przedstawiona 12 maja na zebraniu rządu, dotyczącym zmian w budżecie państwowym na kolejnych 12 miesięcy.

- Nareszcie nastąpiła pozytywna zmiana w kwestii permitteringu. Wymóg płacenia wynagrodzenia postojowego przez 20 dni roboczych był absurdalny i nie dawał pracodawcy motywacji do podtrzymywania stosunku zatrudnienia z pracownikiem. Mieliśmy w związku z tym do czynienia z falą wypowiedzeń w branży stoczniowej. Zaproponowane przez rząd zmiany to powrót do normalności - stwierdza Borys Borowski, prezes firmy konsultingowej MultiNor.


Więcej o zasiłku dla bezrobotnych>>


Dłużej na dagpenger


„Chcemy zaproponować wydłużenie maksymalnego czasu bezrobocia spowodowanego przestojem w pracy z 26 do 30 tygodni, przy jednoczesnym zredukowaniu obowiązkowego, 20-dniowego okresu, w którym pracodawca musi płacić pracownikowi na przestoju, do 10 dni. Zmiany powinny wejść w życie 1 lipca 2015 roku" napisała Erna Solberg w liście do związków zawodowych.

Korony norweskie

Szef BNL (Byggenæringens Landsforening, organizacja zrzeszająca pracowników branży budowlanej), Jon Sandnes, cieszy się z tych propozycji:

- Całe firmy przechodzą okres przejściowy, bo alternatywą jest ogłoszenie upadłości, albo zwolnienia. Wiele przedsiębiorstw wolało zwalniać pracowników, zamiast wysyłać ich na tymczasowe urlopy spowodowane brakiem pracy. Zwolnienia to prosta droga do porażki na konkurencyjnym rynku, mogą też ograniczyć firmom prawo do przyjmowania praktykantów. BNL długo walczyło o zmianę zasad płacenia przestojowego, cieszymy się więc, że zmiany już niedługo wejdą w życie.
 
Rząd wyraził chęć wprowadzenia zmian, ponieważ wiele branż w Norwegii odnotowało wzrost bezrobocia, a pracodawcy niechętnie podpisywali umowy na stałe - znacznie bardziej opłacalne było wynajęcie pracownika z firmy pośredniczącej.
Przebywałeś na permitteringu w 2014 roku? Pamiętaj, żeby uwzględnić to w rozliczeniu podatkowym. Więcej>>>



Źródło: bt.no, maleren.no, zdjęcie frontowe: pxhere.com / CC0 Public Domain
 

Permittering. Złóż wniosek o zasiłek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marcin Kobinski

02-04-2015 23:53

rząd norweski wyraźnie musi wspierać rynek pracy w swoim kraju gdyż odbiega on od standartow czystej ekonomii a opiera się bardziej na komunistycznym ,, CZY SIE STOI CZY SIE LEZY KASA SIE NALEZY,,

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok