f3177eba9a772561dcaef84b2fd41681

Nieuczciwi pracodawcy z Norwegii oszukali setki Polaków

14.11.2009.
workout.jpgW 2008 roku eksplodowała liczba pracowników budowlanych z Europy Wschodniej, którzy otrzymali pomoc prawną od Fri Rettshjelp (norweska instytucja darmowej pomocy prawnej). Boom w branży budowlanej stał się żyłą złota także dla nieuczciwych pracodawców.

- To niesamowite, jak daleko mogą posunąć się pracodawcy, by zarobić pieniądze, mówi adwokat Bente Oftedal Roli.
Bente jest dyrektorem Fri Rettshjelp, biura finansowego przez państwo i gminę Oslo, które pomaga ludziom w ramach Ustawy o darmowej pomocy prawnej.

- Wiele setek osób zostało bezprawnie wykorzystanych przez swoich pracodawców, mówi Roli.

Fri Rettshjelp rozpatrzyło w zeszłym roku 506 spraw związanych z prawem pracy, podczas gdy w roku 2007 było takich spraw tylko 292. Co piąta sprawa, którą zajmowało się biuro w 2008 roku, dotyczyła rynku pracy. Sprawy były zgłaszane przez pracowników i w praktyce tylko w samym 2008 roku biuro pomogło około 700 osobom i odrzuciło sprawy prawie tylu samo osób z powodu braku czasu i możliwości.

95 procent spraw związanych z prawem pracy dotyczy niezgodnego z prawem traktowania pracowników z Europy Wschodniej. 300 spraw dotyczyło bezprawnego zwolnienia z pracy.

Długa kolejka


- W zeszłym roku eksplodowała liczba polskich i bałtyckich pracowników. Poczekalnia i schody w naszym biurze były pełne ludzi, mówi Roli. Roli uważa, że to tylko czubek góry lodowej, gdyż mało pracowników stać na wynajęcie adwokata.

Aftenposten pisała wczoraj o Polaku - Bogusławie Kanciku, który otrzymał pomoc od Fri Rettshjelp w wysłaniu skargi do firmy pośrednictwa pracy Bygg & Anleggs Team AS, która zalega mu z wypłatą wynagrodzenia i wynagrodzenia urlopowego.

- Z pensji odciągnięto mi sumy, których nie otrzymałem, a mój podpis został podrobiony na dwóch dokumentach, mówi Kancik.

Jego koledzy zostali wyrzuceni z pracy podczas pobytu na zwolnieniu chorobowym.

- To dość powszechne, że pracownicy zostają zwalniani, gdy zachorują. W jednej ze spraw, którą prowadziliśmy, pracownik budowlany złamał nogę, gdy był w pracy. Kiedy wrócił do pracy, okazało się, że nie jest już zatrudniony, opowiada Roli.

- Często zdarza się także, że stosunek pracy zostaje przerwany, gdyż pracownicy nie otrzymują pensji. Pracodawcy liczą na to, że jeśli pracownik nie dostanie swego wynagrodzenia, w końcu nie zjawi się w pracy ( i wtedy będzie można go z tego powodu, bez żadnych konsekwencji, zwolnić), kontynuuje Roli.

Oto przykłady typowych spraw, którymi zajmuje się Fri Rettshjelp:

- Pracownicy są rejestrowani jako przedsiębiorcy, choć w rzeczywistości są zwykłymi pracownikami. Pracodawca potrąca zaliczkę na podatek, ale nie wpłaca jej do urzędu skarbowego. Pracownicy otrzymują podatek do spłaty.

- Pracownicy są wysyłanie do domu na urlop, a po przyjeździe nie mają pracy.

- Podwójne kontrakty: jeden dla Norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) z uwzględnioną stawką godzinową zgodną z umową powszechną, i drugi dla pracownika z całkowicie inną stawką, która może nawet wynosić mniej niż 30 koron na godzinę.

- Potrącenia tytułem wyżywienia i zakwaterowania są wykorzystywane, by odciągnąć z pensji o wiele za duże sumy. W jednej ze spraw, 6 pracowników miało odciągane po 3000 koron za mieszkanie w jednym pokoju.

- Wypadki przy pracy w sytuacjach, gdy jest to praca „na czarno" i bez kontraktu. Jeden z Polaków, który pracował „na czarno" u pewnego rolnika z Lier, odciął sobie rękę podczas pracy i został wysłany do domu z 150000 koron w kieszeni.

Wiele osób otrzymało należne im pieniądze dzięki pomocy Fri Rettshjelp, ale nie zawsze można te pieniądze od pracodawców uzyskać. Często trudno jest także skontaktować się z reprezentantem pracodawcy, szczególnie, gdy mamy do czynienia z zarejestrowanymi w Norwegii firmami zagranicznymi (NUF).

W 2009 roku liczba pracowników budowlanych z Europy Wschodniej, które zgłosiły się do Fri Rettshjelp dramatycznie zmalała. Roli nie jest pewna, skąd się to bierze, ale przypuszcza, że ma to związek z tym, że rynek budowlany przeżywa kryzys.

- Wielu Polaków wróciło od Polski, ale obywateli krajów bałtyckich wydaje się być w Norwegii więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Widzimy wyraźnie, że obywatele krajów bałtyckich pracują na „czarnym", prywatnym rynku pracy. Może być to przyczyną tego, że mniej z nich szuka pomocy prawnej. Osoby, które pracują na czarno, boją się szukać takiej pomocy, mówi rzecznik Norweskich Związków Zawodowych (Fellesforbundet), Kjell Skjærvø.


Źródło: www.e24.no
www.polishconnection.no
Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

Tłumaczenia polsko-norweskie / norwesko-polskie
Komentarze do artykułu
Gość
Strona:
1
234
mati852
mati852 · 12-06-2010 19:16

KOCHAM POLSKE a ich nie nawidze

Odpowiedz
mati852
mati852 · 12-06-2010 19:15

chcialbym aby te łajzy kiedys musialy do polski przyjechac pracowac zeby im ta rope wyjebalo w huj robili by u mnie za darmo na chleb bym im tylko dal i nic wiecej

Odpowiedz
mati852
mati852 · 12-06-2010 19:06

mozecie pisac co chcecie ale ja z tego gnoju chce sie w koncu uwolnic nie wiem ile w tym prawdy ale ponoc musze tu przepracowac 5 lat zeby mi sie cos nalezalo do emeryturu w polsce jak tylko mi minie to a to juz nie dlugo bo w kwietniu nastepnego roku to ja stad spadam mam dosc tego falszyzmu norweskiego to sa dziady i tyle dla mnie

Odpowiedz
fillallone
fillallone · 12-06-2010 09:50

nie jestesmy gorsi od futrzakow !
fakt ze jestesmu tutaj nie stanowi o tym ze mamy pozwalac sie upokarzac, wystarczy spojrzec na pakistanow i reszte poszkodowancow, robia co chca i maja futrzakow gleboko doja kase i maja wszystko w bani wiekszosc pamieta incydenty w oslo po publikacji rysunku ze swinia mohametem 2 plonely norweskie flagi itp,,,a polak ?
a polak maly ...

Odpowiedz
kasiunia1
kasiunia1 · 11-06-2010 22:34

to jest 99 procent oszustow, a mowia ze polacy ,oni sa oszustami ja im od dawna juz nie wierze

Odpowiedz
o,n,a
o,n,a · 11-06-2010 21:53

zgodze sie z ze pracodawcy przycinaja ale nie tylko norwescy bo taka Jolanta z drammen niezle przyciela na polaczkach z bamy nie dosc ze nadgodzin nie placila to jeszcze ferie penger przez kupe lat nie wyplacala za te pieniadze domy pokupywala a potem polakom wynajmowala tak sie urzadzila.na szczescie znalazla sie 1 madra kobieta ktora choz troche zaangazowala sie w przeczytanie prawa i wygrala kaske dla calej 60 ludzi.niestety tylko 5 jej podziekowalo.reszta narzekala ze nadgodzin robic nie moga.ot taki glupi jestesmy.za to bama sie tak rozwinela ze kupila sobie maszyny i prawie wszyscy zostali zwolnieni.a trzeba bylo robic tempem norkow.dodam ze w tej firmie tylko 2 norwegow pracowalo.zaosne co?

Odpowiedz
Ingalina
Ingalina · 06-06-2010 08:56

To jest kraj w ktorym tylko noreg jest najmadrzejszy, najlepszy. Reszta to przybysze z prymitywnych krajow robole.Jesli jestes oszukany nikt sie tym nie przejmuje, nie podoba ci sie to wracaj.Takie jest ich nastawienie do ludzi z innych krajow.Oni maja juz dosc cudzoziemcow.Jeszcze kilka lat bedzie trudno spotkac niebieskookich.Jesli mieszkasz w tym kraju zacznij postepowac tak jak nakazuje ich kultura tzn.zimny, bez serca, nikomu nie pomagaj.Nic za darmo,glowa do gory.Nie wolno ci sie ponizyc bo cie zdepcza.

Odpowiedz
fillallone
fillallone · 05-06-2010 19:34

jak jestes analfabeta to sie nie dziw ze rzna cie w dupsko --- oferme sie kopie po dupie ... albo w glowie i kwalifikacje albo twarda dupa... pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Kiko67
Kiko67 · 05-06-2010 13:34

Trzy razy zdobywalem ten dzikoland i co z tego ze sie zna jezyki, nigdzie indziej nie zaznalem takiego upokorzenia a pracowalem w : Czechy, niemcy, francja, holandia, UK. Poprostu pierdoleni faszysci

Odpowiedz
Fiutek
Fiutek · 21-11-2009 18:01

emdom (Author)
2009-11-18 16:38:52
To jest pytanie!
Cytat: a czy na pewno białorusini czy egipcjanie to jakas niższa rasa od polaczków?!?!?
Emdom, czy istnieje niższa rasa ?
Pozdrawia.
Fiutek

Odpowiedz
Strona:
1
234
Zmieniony ( 14.11.2009. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
rportaz.jpg
Instytut Fafo poszukuje osób do wywiadu!!!

W związaku z planowanym na listopad/grudzień projektem, instytut Fafo poszukuje do wywiadów kobiet/dziewczyn z Oslo i okolic, zajmujących się sprzątaniem i innymi pracami w prywatnych domach w Norwegii.

ZAMKNIJ

Szukaj znajomych!


Zdjęcia naszych użytkowników
Zobacz więcej ...

Ogłoszenia promowane

Popularne artykuły!


e2b155936bfdb919dc88fe03e0e02cdd

Bliżej nas