Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Gorsze warunki dla pracowników na zastępstwo

Udostępnij
na Facebooku
Gorsze warunki dla pracowników na zastępstwo

Norweski rząd chce obejść zarządzenia dyrektywy unijnej, która gwarantuje równe traktowanie wszystkich pracowników. Vikariat nie będzie już opłacalny?


Norweskie środowisko pracownicze już od dawno żądało wprowadzenia wyjątku od dyrektywy Unii Europejskiej, która nakazuje jednakowe traktowanie pracowników zatrudnionych na stałe i na zastępstwo (vikariat). Jednakowe powinny być nie tylko warunki pracy, ale też pensje. Już niedługo, bo tego lata, rząd rozważy propozycje zmian w prawie pracy:

- Jeszcze przed rozpoczęciem lata prześlę do rządu propozycję zmian dotyczących pracowników na zastępstwo - powiedział minister pracy, Robert Eriksson z Frp.

Inne warunki


Wyjątek od dyrektywy unijnej będzie polegał na tym, że pracownikom zatrudnionym na zastępstwo lub wypożyczonym, nie trzeba będzie płacić takich samych stawek jak zatrudnionym na stałe w danych firmach.

- Jeśli więc biuro pośrednictwa pracy lub związki zawodowe dla pracowników tymczasowych zawrą umowę zbiorową, to właśnie ta umowa będzie obowiązująca, niezależnie od warunków pracy gwarantowanych przez dane przedsiębiorstwo - dodał Eriksson.

Przedszkole
Asystenci w przedszkolach bardzo często pracują w zastępstwie za stały personel, fot.: flickr.com

W propozycji zmian zawarto m.in. to, że związki zawodowe liczące powyżej 10 000 członków, będą mogły podpisywać z firmami dostarczającymi pracowników umowy zbiorowe. Eriksson uważa, że takie rozwiązanie byłoby korzystne dla wszystkich stron. Pracownicy, firmy i pośrednicy wiedzieliby, jakich wynagrodzeń można się spodziewać. Obecnie płaca różni się w zależności od wykonywanych obowiązków i ciężko ją przewidzieć.

- Nie wiem jeszcze, w jaki sposób zmiany odbiją się na płacach pracowników. Nie chcę spekulować. Może się jednak zdarzyć tak, że pracownicy tymczasowi będą zarabiać mniej, niż zatrudnieni na stałe. Jeśli tak się stanie, firma będzie musiała zapewnić konkretną formę kompensacji, na przykład zorganizować dodatkowe szkolenia. A to sprawi, że pracownik będzie jeszcze atrakcyjniejszy.

Siła konkurencji


Minister ds. europejskich, Vidar Helgesen (H) uważa, że zmiany, które chce wprowadzić norweski rząd mogą uatrakcyjnić rynek pracy i zwiększyć siłę konkurencji. Zmiany stanowiły zresztą jeden z głównych założeń nowego rządu.

- To sprawi, że norweski rynek pracy będzie konkurencyjny w porównaniu ze szwedzkim czy duńskim - mówi Helgesen.

platforma wiertnicza
wikipedia.org

Stein Lier-Hansen z Norsk Industri (związek zawodowy dla pracowników branży technologicznej i przemysłu) długo zastanawiał się nad wprowadzeniem wyjątku:

- Jeśli rząd tak zadecydował, a my będziemy mogli korzystać z nowych zasad, to będziemy bardzo zadowoleni - mówi Lier-Hansen.

Lier-Hansen dodaje, że równe traktowanie w praktyce często wyglądało tak, że wynajętym Polakom płacono wyższe stawki niż innym, ponieważ otrzymywali dużo dodatków - 20 % dodatek na pracę w delegacji, pokrycie kosztów transportu i zakwaterowania. Nowe zasady pozwolą zakończyć taką praktykę. Wczoraj pisaliśmy o firmie pośredniczącej Clockwork, właściciel potwierdził, że Polacy pracujący na zastępstwo, często otrzymują dodatki do pensji, dzięki czemu jest ona wyższa.

MN


Szef związków zawodowych LO, Tor Arne Solbakken nie zgadza się z propozycją wprowadzenia wyjątku. Uważa dodatkowo, że zasady nie obejmą pracowników Lier-Hansena. LO zawsze stosowało zasadę równości w pracy. Według niego z nowych zasad skorzystają tylko i wyłącznie firmy, które nie podpisują z pracownikami umów zbiorowych.

- To krok w stronę dezorganizacji pracy. Pracownicy Lier-Hansena nie mają się z czego cieszyć.

Źródło: Dagens Nærlingsliv, zdjęcie frontowe: pixabay.com


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok