Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Będzie pensja za karmienie piersią!

Udostępnij
na Facebooku
Będzie pensja za karmienie piersią!

Od nowego roku pracujące, karmiące piersią matki otrzymują za to wynagrodzenie! Mogą je pobierać do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.



Warunkiem jest dzień pracy, który trwa minimum 7 godzin.

Kobiety, które wróciły po urlopie macierzyńskim do pracy mają prawo do pobierania pensji za „karmienie piersią". Prawo działa aż do momentu, w którym dziecko ukończy pierwszy rok życia. Prawo polega na tym, że kobieta może skończyć pracę godzinę wcześniej, aby karmić dziecko piersią. Pracodawca będzie płacił za wszystkie te godziny.

Nora Christensen (27) jest jedną z pierwszych osób, które cieszą się nowym przywilejem. Wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim.

- To wspaniałe udogodnienie, które pozwala oswoić się nam z nową sytuacją - mówi Christensen.

Kobieta ma 7-miesięcznego syna, którego może karmić piersią dzięki wcześniejszym wyjściom z pracy. Nie cierpi na tym jej portfel.

karmienie
foto: skarb-matki.erodzina.eu

Do godziny

Zatrudnione matki mogą codziennie skracać dzień pracy o godzinę, jeśli trwa on minimum 7 godzin.

Poprzedni rząd wyliczył, że taka praktyka będzie kosztowała państwo ok. 50-110 milionów koron rocznie. Szczególnie silnie zmianę regulacji prawnych odczują małe przedsiębiorstwa. Sam projekt zmian odczytano 8 marca ubiegłego roku, czyli w Dzień Kobiet.

Wolne na karmienie można wykorzystać w ciągu dwóch półgodzinnych przerw, lub kończąc/zaczynając pracę godzinę wcześniej/później. Kobiety same mogą wybrać opcję, która najbardziej im odpowiada. Regulacje mają zachęcić kobiety do karmienia dzieci piersią, ministerstwo zdrowia zaleca ten sposób karmienia do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Ministerstwo podkreśla też, że pensja za karmienie piersią zwiększa aktywność kobiet na rynku pracy, co z kolei doprowadzi do tego, że ojcowie będą chętniej wykorzystywali urlopy „tacierzyńskie". W ten sposób równouprawnienie na rynku pracy rośnie.

Matka z dzieckiem
foto: paranormalium.pl


Nie osłabi to warunków pracy

2/3 kobiet zatrudnionych w sektorach, w których płaca jest określona taryfą miały już wcześniej prawo do pobierania pensji za karmienie piersią.

Badania przeprowadzone w 2009 roku przez FAFO wykazały, że 63 700 pracownic nie było objętych pensją za karmienie piersią, 1 200 000 pobierało pensję. W sektorze prywatnym zatrudnionym przysługuje najczęściej jedna płatna godzina dziennie. Nowe regulacje prawne mają na celu zapewnić wszystkim pracownicom pensję za karmienie piersią.

W sektorze państwowym matki mogą liczyć na dwie godziny, które mogą przeznaczyć na czas spędzony z dzieckiem.

NAV przeprowadził ankietę, w której pytał ojców i matki o karmienie piersią. 55% matek i 50% ojców odpowiedziało, że karmienie piersią utrudnia powrót do pracy i wpływa na podział urlopów wychowawczych.

Źródło: dinepenger.no, zdjęcie frontowe: rybnik1.pl



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok