Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

Wakacyjne patrole będą kontrolowały pracodawców

Udostępnij
na Facebooku
Wakacyjne patrole będą kontrolowały pracodawców


Młodzi ludzie to grupa, która jest najbardziej narażona na oszustwa w pracy. Jak uchronić się przed nieprawidłowościami w miejscu wakacyjnego zatrudnienia?


Podjęcie pracy na okres letni to dla wielu osób często pierwszy kontakt ze światem samodzielnego zarabiania pieniędzy. Duża część młodych ludzi nie jest jednak do końca świadoma swoich praw i obowiązków jako pracownik. Nie sprawdza też wcześniej średnich stawek jakie obowiązują osoby wykonujące dane zawody.

– Z naszego doświadczenia wynika, że grupami, które są najczęściej oszukiwane w miejscu pracy są młodzież i imigranci. Bardzo często godzą się na warunki, których nie powinni akceptować. Przed podjęciem pracy, nawet sezonowej,
ważne jest dobre wycenienie swoich umiejętności i czasu. Zachęcamy do zapoznania się z przykładowymi stawkami jeszcze przed podjęciem zatrudnienia w danej branży  – mówi Stein Arnold Kristiansen z LO Troms.

LO (Landsorganisasjonen) to największa konfederacja pracobiorców w Norwegii. Organizacja zrzesza aż 23 związki zawodowe. LO w każdym sezonie wypuszcza specjalne patrole, które kontrolują sytuację w firmach zatrudniających pracowników na sezon letni. W tamtym roku sprawdzono ponad 6100 pracodawców. W ponad tysiącu ośrodkach zatrudnienia wykryto nieprawidłowości na linii pracodawca-pracownik. Nadużycia dotyczyły głównie przedłużanego dnia pracy i niewypłacania wynagrodzenia za nadgodziny. Zdarzały się również przypadki zrywania umowy z dnia na dzień lub zawierania między pracodawcą, a pracobiorcą wyłącznie porozumienia „ustnego” dotyczącego zatrudnienia danej osoby na sezon. Przed podjęciem wakacyjnej pracy w Norwegii warto zajrzeć do tych wskazówek.


ogrodnik pracujący przy kwiatach
fot. fotolia.com

– Zadaniem wakacyjnych patroli jest sprawdzenie czy wszystko przebiega zgodnie z procedurami, czy pracownicy są przeszkoleni i regularnie dostają pensję. Dużą uwagę przykładamy też do pracowników w wieku poniżej 18 roku życia, którzy powinny pracować na trochę innych warunkach niż osoby pełnoletnie – dodaje Kristiansen.

W tym roku patrole zaczną pracę od trzeciego tygodnia czerwca.

Kristiansen jednocześnie przypomina, że umowa dotycząca podjęcia pracy jest dokumentem prawnym i przed jego podpisaniem należy zapoznać się z warunkami wynagrodzenia i pozostałymi zapisami tam zawartymi. Warto również przeczytać informacje publikowanymi  na stronach Arbeidstilsynet (Norweskiej Państwowej Inspekcji Pracy). Znajdzie się tam również materiały dostępne w języku polskim.


W całym roku 2014 Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 17 000 kontroli różnych zakładów pracy. Główną kwestią, na którą zwracano uwagę było wtedy bezpieczeństwo w miejscu zatrudnienia, inny bardzo ważny czynnik, o którym wiele osób zapomina przy szukaniu pracy. Prawie 400 wizyt skutkowało zatrzymaniem prac ze względu na zagrożenie zdrowia i życia pracowników. Według raportu opublikowanego przez Norweską Inspekcję Pracy,  o którym pisaliśmy na początku roku, dużym problemem zagranicznych pracowników jest często brak znajomości swoich praw i norweskich przepisów BHP.


Niesłabnącą popularnością w kwestii prac sezonowych cieszą się takie branże jak hotelarstwo, rolnictwo, transport, personel pomocniczy w szpitalach i domach opieki oraz pracownicy związani z gastronomią.

Na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem wakacyjnej pracy? W pierwszej kolejności trzeba zająć się kwestią załatwienia ubezpieczenia i znalezienia zakwaterowania. Warto dowiedzieć się również więcej o firmie, w której mamy być zatrudnieni, poszukać innych osób, które już tam pracowały. Jeszcze przed wyjazdem dobrze dowiedzieć się gdzie znajduje się najbliższy Skateetaten, czyli Urząd Podatkowy. Aby móc pracować w Norwegii potrzebny jest tzw. D-nummer, który jest przydzielany osobom, niemieszkającym na stałe w tym kraju, a tylko przyjeżdżający pracować na okres krótszy niż 6 miesięcy. Innym ważnym dokumentem jest skattekort, czyli karta podatkowa. Osoby chcące uzyskać te dokumenty muszą zarejestrować się w lokalnym Urzędzie Podatkowym. Aby to zrobić należy mieć już jednak potwierdzenie otrzymania danej pracy. Po przyjeździe do Norwegii należy zarejestrować się na lokalnym posterunku policji. Przed wyjazdem warto zajrzeć również do naszego poradnika pracownika sezonowego.


kelnerka w pracy
fot. fotolia.com



źródło: ijobb.no, siste.no, arbeidstilsynet.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok