Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Kolejne zmiany w prawie pracy

michał@mojanorwegia.pl

04 maja 2015 13:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Kolejne zmiany w prawie pracy


Na posiedzeniu rządu w dniu 24 kwietnia uchwalono zmiany w prawie pracy, które wejdą w życie 1 lipca bieżącego roku. W tym artykule przybliżymy najważniejsze z nich.

Zmianie podlega akapit 3 §10-4 Kodeksu Pracy dotyczący godzin pracy. W poprzedniej regulacji co najmniej 1/5 czasu poświęconego przebywaniu w staniu gotowości do pracy poza miejscem pracy powinna być wliczona w zwyczajne godziny pracy. Po zmianie, co najmniej 1/7 tego czasu powinna być wliczona, ale przy wliczaniu należy wziąć pod uwagę jak bardzo obciążąjące jest przebywanie w stanie gotowości. 

Kolejna zmiana dotyczy akapitu pierwszego i drugiego §10-5, dotyczącego obliczenia średnich godzin pracy. Akapit pierwszy mówi o porozumieniu między pracodawcą a pracownikiem co do przedłużenia normalnych godzin pracy. Poprzednio, przedłużone godziny pracy nie mogły przekraczać dziewięciu godzin na dobę. Teraz maksymalna granica, na którą można się umówić, została rozszerzona z dziewięciu do dziesięciu godzin. Nie będzie to jednak dotyczyło umów o pracę tymczasową.

Akapit drugi tego przepisu dotyczy porozumień w sprawie ustalenia godzin pracy w przedsiębiorstwach związanych układem zbiorowym. W poprzednim stanie prawnym można było umówić się co do ich wielkości, ale z zastrzeżeniem, że nie mogły one przekraczać dziesięciu godzin na 24 godziny. Zmieniono to teraz, przedłużając tę granicę do maksymalnie 12,5 godzin na 24 godziny. 

praca na komputerze
fot. pixabay.com

W sekcji §10-6, w akapicie piątym i szóstym, dotyczących nadgodzin w przedsiębiorstwach związanych układem zbiorowym, zmieniły się godziny, na jakie mogą się umówić przedstawiciele pracowników i pracodawca. Poprzednio uzgodnione godziny nie mogły przekraczać 15 na siedem dni, teraz zmieniono to, zwiększając ten limit do 20 godzin na siedem dni. Limit w poprzednim stanie prawnym dotyczył też całkowitego czasu pracy w okresie czterech kolejnych tygodni - uprzednio było to 40 godzin, teraz zwiększono go do 50 godzin.

W akapicie szóstym zmieniono całkowity czas pracy, na którego zwiększenie może się w wyjątkowych przypadkach zgodzić Urząd Pracy. Poprzednio było to 20 godzin na siedem dni lub 200 godzin na okres 26 tygodni. Teraz Inspekcja Pracy może wyrazić zgodę na zwiększenie całkowitego czasu pracy do 25 godzin na siedem dni. 

Zmieniono również regulację dotyczącą porozumienia między pracodawcą a pracownikiem w kwestii dni wolnych pracownika (§10-8, akapit 4). Poprzednio trzeba było w porozumieniu zapewnić, że tygodniowy 24 godzinny okres wolnego co najmniej co trzeci tydzień będzie przypadał na niedzielę albo święto - teraz musi on przypadać na co najmniej co czwarty tydzień. 

Stolarz
fot. fotolia.com

Zmianie uległ również przepis dotyczący rozwiązania stosunku pracy ze względu na wiek (§15-13a). W obecnym kształcie wygląda on następująco: 
(1) Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić, kiedy pracownik przekroczy 72 lata. 
(2) Dolna granica może zostać ustanowiona, gdy wymagają tego interesy zdrowia i bezpieczeństwa. 
Ustanowienie dolnej granicy wieku musi być obiektywnie uzasadnione i pozbawione wszelkiej zewnętrznej ingerencji. 

Ważna zmiana nastąpiła także w §17-1, który dotyczy prowadzenia sporów w kwestii warunków pracy. 

Pozostałe zmiany możecie przeczytać tu oraz porównać je ze starym stanem prawnym tutaj

Źródło: lovdata.no, nho.no
Zdjecie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


tomasz t

18-05-2015 19:46

hujnia nie chujnia jak to mówią nie być tym co koń pod brzuchem nosi .

P. H.

05-05-2015 06:05

Jest jak piszesz .Masz 100% racji. Ale chujnia się chyba pisze przez ch.

Marcin Kobinski

05-05-2015 05:24

brak pomocy dla biednych .
zmiany w kodeksie pracy na korzysc pracodawcy
najdrozsze paliwo w europie
hujnia nastala w calej eurobie a norwegia dogania hujnie za szybko pan Bog nie rychliwy ale sprawiedliwy !!!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok