Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Chorujesz podczas urlopu? Możesz stracić zasiłek.

Udostępnij
na Facebooku
Chorujesz podczas urlopu? Możesz stracić zasiłek.

Zachorowałeś na urlopie i nie jesteś w stanie wrócić do pracy w ciągu najbliższego miesiąca? Pożegnaj się z myślą, że dostaniesz sykepenger.


Coraz więcej osób w Norwegii bierze bezpłatne urlopy. Jeśli jednak wolne będzie trwało dłużej, niż miesiąc, prawo do pobierania sykepenger po powrocie do pracy przepadnie.

Większość wyjeżdżających na wakacje wykupuje ubezpieczenie podróżne na wypadek hospitalizacji. Jeśli zachorujesz na bezpłatnym urlopie, bez możliwości powrotu do domu w ciągu najbliższego miesiąca, stracisz prawo do pobierania sykepenger.

norweskie korony
flickr.com

Utrata praw


- Jeśli wybierzesz się np. na 3 miesięczną wyprawę do Azji, korzystając z urlopu bezpłatnego, i złapiesz ciężką infekcję wirusową, która pozbawi cię możliwości wykonywania pracy po zakończeniu urlopu, to nie dostaniesz sykenpenger ani od pracodawcy, ani od NAV - wyjaśnia Hilde Svenneby, radca prawny.

Pracodawca ma obowiązek wymeldowania pracownika z rejestru pracy po 14 dniach bezpłatnego urlopu. Sykepenger otrzymują osoby, które po urlopie wracają do pracy. Po wymeldowaniu z systemu nie ma takiej możliwości.

 - Jeśli pracownik wziął urlop bezpłatny na krócej niż miesiąc i zachorował w ciągu 4 tygodni po urlopie, NAV zacznie wypłacać sykepenger od 15 dnia choroby. Warunkiem jest oczywiście to, że pracownik podpisał umowę o powrocie do pracy po urlopie - mówi Svenneby.

Zastrzyk
flickr.com/europedistrict

W pracy


Sykepenger można zacząć pobierać wtedy, kiedy po powrocie z urlopu chorobowego będzie się w stanie przepracować jeden miesiąc. Innym rozwiązaniem jest pobieranie świadczeń socjalnych, tutaj kryteria wypłaty zapomóg są ostre. Jednym z wymagań jest to, że należy sprzedać wszystkie przedmioty, które nie są niezbędne w życiu codziennym.

- Sektory prywatny i publiczny rządzą się różnymi prawami. Pracownicy sektora publicznego mają prawo do pobierania sykepenger, jeśli podpiszą umowę o powrocie do pracy po zakończeniu urlopu - informuje Svenneby.

Więcej chorych


Coraz więcej ludzi podróżuje i coraz więcej osób choruje poza granicami Norwegii. Od roku 2005 liczba osób, które ubiegały się o odszkodowania chorobowe wzrosła trzykrotnie.

- Średnia wysokość odszkodowania za pobyt w szpitalu podwoiła się od roku 2004 i wynosi ok. 42 000 koron. Głównymi powodami hospitalizacji są stany zapalne, infekcje, gorączka, zatrucia pokarmowe i złamania - powiedział pracownik firmy ubezpieczeniowej Gjensidige, Bjarne Aani Rysstad.

Firmy ubezpieczeniowe mogą pokryć koszty leczenia szpitalnego, ale nie wypłacą sykepenger:

- Nie wypłacamy straconego dochodu ani zapomóg - mówi Rysstad.

Wakacje
wikipedia.org

Źródło: e24.no, zdjęcie frontowe: flickr.com/jonycunha


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok