Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca w Norwegii

Urzędy skarbowe wzywają marynarzy, którzy uzyskali dochód w Norwegii

Redakcja

13 czerwca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Urzędy skarbowe wzywają marynarzy, którzy uzyskali dochód w Norwegii

Urzędy wysyłają polskim marynarzom wezwania do złożenia wyjaśnień. Fot. fotolia - royalty free

Polskie urzędy skarbowe wzywają marynarzy do złożenia wyjaśnień w sprawie dochodów uzyskanych w Norwegii w latach 2011 i 2014. Wezwania dotyczą wszelkiego rodzaju zarobków m.in. z pracy stoczniowej, na lądzie, a także zysków kapitałowych z Norwegii.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy urzędy skarbowe zaczęły kierować do polskich marynarzy wezwania do złożenia wyjaśnień w sprawie dochodów uzyskanych w Norwegii. Wezwania dotyczą wszelkiego rodzaju zarobków m.in. z pracy stoczniowej, na lądzie, a także zysków kapitałowych z Norwegii. Urzędy skarbowe w Polsce interesują się dochodami, które marynarze uzyskali w Norwegii w latach 2011 i 2014.

Jak podaje portal gospodarkamorska.pl wezwania otrzymują też marynarze, którzy skorzystali z ulgi abolicyjnej w 2014 roku w związku dochodami uzyskanymi w Norwegii. Zwłaszcza trójmiejskie urzędy skarbowe wzywają marynarzy do przedłożenia dodatkowych dokumentów, a w niektórych przypadkach nawet do bezzasadnej, jak twierdzi portal gospodarkamorska.pl, korekty złożonych zeznań podatkowych poprzez dokonanie obliczeń z pominięciem ulgi abolicyjnej.   

Marynarze powinni też pamiętać o reagowaniu na wezwania norweskich urzędów skarbowych w sprawie ewentualnych zaległości podatkowych w Norwegii.

Weryfikują zeznania podatkowe

Polska ściśle współpracuje z Norwegią w sprawie wymiany informacji podatkowej. Dlatego też urzędy skarbowe w całej Polsce rozpoczęły czynności sprawdzające, by ustalić, dlaczego za rok 2011 lub 2014 dany marynarz nie złożył zeznania podatkowego, skoro organ otrzymał informację od norweskiej administracji podatkowej, że polski podatnik uzyskał w wyżej wymienionym roku podatkowym dochody z Norwegii.

Z kolei marynarze, którzy złożyli zeznania podatkowe za rok 2014, wzywani są przez urzędy skarbowe, by ustalić, czy sporządzono je prawidłowo. Jak podaje portal gospodarkamorska.pl, urzędy skarbowe wzywają marynarzy, którzy pracują na statkach zarządzanych przez norweskich armatorów pływających pod banderą NIS albo inną zagraniczną (mają obowiązek rozliczać się w Polsce z tych dochodów), jak i do podatników pracujących na statkach zarządzanych przez norweskich armatorów i pływających pod banderą NOR (mają obowiązek rozliczać się w Norwegii), oraz do osób wykonujących pracę na statkach zagranicznych armatorów, a eksploatowanych na norweskich wodach terytorialnych albo Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Spór o ulgę abolicyjną?

Trójmiejskie urzędy skarbowe wezwały marynarzy do wyjaśnienia sposobu rozliczenia roku 2014 w związku z zastosowaniem ulgi abolicyjnej – chodzi o dochody z pracy na statkach zarządzanych przez norweskiego armatora, który podnosił banderę inną niż NOR i nie pracował na norweskim szelfie. 

Marynarze muszą przedstawić dokument, który potwierdzi zapłatę podatku w Norwegii za rok 2014.  Stanowisko urzędów skarbowych jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w Polsce. Również izby skarbowe wydają indywidualne interpretacje, przyznając marynarzom prawo do ulgi abolicyjnej bez względu na to, czy podatek zapłacono za granicą, czy też nie.    


Źródło: gospodarkamorska.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ppp ppp

14-06-2016 08:10

"Stanowisko urzędów skarbowych jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w Polsce." -gdzyz urzedy skarbowe w Polsce to panstwo w panstwie.Do tego kompletna samowolka w interpretacji przepisow przez urzednikow i jakikolwiek brak ich odpowiedzialnosci karnej za popelnione bledy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok