Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Praca wakacyjna – na co trzeba uważać?

Udostępnij
na Facebooku
Praca wakacyjna – na co trzeba uważać?

Nadeszły wakacje i wiele młodych osób będzie teraz próbowało znaleźć tymczasową pracę. Na co należy uważać?


Wakacje właśnie się zaczęły, 19 letnia Elise Rønnevig Andersen podjęła pracę kelnerki w Café Mondiale w Lillesand. Spędzi tutaj już szóste wakacje z rzędu, piekąc gofry i gotując kawę dla turystów.

- Jestem bardzo zadowolona z tego zajęcia, warunki są bardzo dobre - mówi Andersen.

Dziewczyna jest jedną z 120 000 osób między 16 i 19 rokiem życia, które podejmą pierwszy raz w życiu pracę. Nie wszystkim się jednak poszczęści.

Organizacja Ogólnokrajowa (LO) sporządziła na podstawie badań z zeszłego roku raport, który pokazuje, że 30 % młodych osób podejmujących wakacyjną pracę nie podpisywało żadnych umów, jeszcze więcej zawarło niepełne umowy.

Zbiory truskawek
wikimedia.org

Wykorzystywanie


- Jestem załamany faktem, że pracodawcy nie rozumieją, jak ważne są umowy o pracę. Pracownicy sezonowi są wykorzystywani, a nie chcą z tym zjawiskiem walczyć. Tworzy się zamknięta kultura, która przyczynia się do łamania prawa - powiedział Kent Rune Pedersen, młodszy doradca z LO.

Wiele młodych osób zapomina o swoim prawie do podpisania umowy, boi się pytać o warunki pracy i nie wie, jakie są ich obowiązki.


PRACA W NORWEGII - SETKI OFERT


16-godzinne zmiany


Patrole LO skontrolowały latem ubiegłego roku sytuację w 6137 firmach. W 1026 odkryto łamanie prawa.

- Dotarliśmy do osób, które pracowały po 16 godzin dziennie i nie otrzymywały wynagrodzenia za nadgodziny. Były też osoby, które dostawały zamiast wynagrodzenia różne produkty, niektórych zwalniano kiedy zachorowali i nie przychodzili do pracy przez dzień albo dwa. Nie podpisywano z takimi osobami kontraktów, więc nie mogły udowodnić, że kiedykolwiek pracowały w danym miejscu. Umowy zawierane ustnie również bywają zdradzieckie, ludzie zostawali bez pracy z dnia na dzień - mówi Pedersen.

malowanie


Inaczej w miastach i na wsiach


Kristian Repvik (22) przeprowadził się akurat do Oslo i po raz pierwszy od pięciu lat będzie miał wolne przez całe lato:

- Pracowałem w miejscowej firmie w Sunnmøre i tam pilnowano pracowników. Ale uważam, że wielu młodych ludzi jest oszukiwanych przez pracodawców. Różnice między wsiami i miastami są spore, trudniej jest oszukać osoby mieszkające w małych społecznościach, gdzie wszyscy się znają.

Co należy sprawdzić?

Umowa (kontrakt)

Musisz podpisać umowę, która zawiera dane personalne obu stron. Powinien się tam znaleźć adres miejsca pracy, data rozpoczęcia pracy, godziny pracy, obowiązki i wysokość wynagrodzenia.

Postanowienia dotyczące czasu pracy (arbeidstidsbestemmelse)

Masz prawo do minimum 40 % wynagrodzenia więcej za nadgodziny powyżej 9 godzin pracy. Standardowy czas pracy wynosi do 9 godzin na 24 i 40 godzin na 7 dni.

Przerwa (pause)

Masz prawo do półgodzinnej przerwy po pięciu godzinach pracy. Jeśli musisz przygotowywać jedzenie do pracy, to masz prawo do płatnej przerwy na posiłek. Pracownikowi przysługuje minimum jedna przerwa, jeśli czas pracy przekracza pięć i pół godziny. Jeśli czas pracy trwa osiem lub więcej godzin, przerwy powinny razem wynosić minimum pół godziny.

Jeśli pracownik nie ma miejsca, w którym mógłby odpocząć i przerwy odbywane są w miejscu pracy, są płatne.

Przyuczenie (opplæring)

Masz prawo do przyuczenia do wykonywanego zawodu, zarówno zawodowego jak i kursu bezpieczeństwa. Przyuczenie jest płatne.

Dowód wypłaty pensji (lønnsslipp)

Pracownik ma obowiązek sprawdzenia, czy otrzymuje wypłatę w odpowiedniej wysokości. Należy się również upewnić, czy odprowadzany jest podatek, lønnsslipp jest na to dowodem.

Świadectwo pracy (sluttattest)

Świadectwo pracy to dobre podsumowanie i ocena wykonanej pracy. Jest przydatne przy poszukiwaniach innych zajęć.

 
Należy pamiętać, że różne grupy wiekowe obowiązują inne prawa. Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) wyszczególniła wszystkie prawa na swojej stronie internetowej.

Źródło: vg.no, zdjęcie frontowe: pxhere.com - CC0 Public Domain

WIĘCEJ:

Wskazówki dla szukających pracy wakacyjnej w Norwegii

Praca wakacyjna na ostatnią chwilę

Poradnik pracownika sezonowego


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok