Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca w Norwegii

Praca sezonowa w Norwegii: 5 rzeczy, na które musisz uważać

Magda Berbeć

16 czerwca 2017 11:31

Udostępnij
na Facebooku
4
Praca sezonowa w Norwegii: 5 rzeczy, na które musisz uważać

fotolia.pl - royalty free

Czerwiec jest miesiącem, gdy wiele osób, zwłaszcza młodych, decyduje się na wyjazd do Norwegii, aby przez okres wakacyjny zarobić jak najwięcej pieniędzy. Decyzje o podjęciu pracy sezonowej często bywają nagłe, dlatego warto wiedzieć, na co należy uważać i jakie prawa nam przysługują, aby nie narazić się na oszustwo.
Arbeidstilsynet (Państwowa Inspekcja Pracy) 15.06 opublikowało na swojej stronie listę 5 istotnych rzeczy, o których powinien pamiętać każdy, kto podejmuje się pracy sezonowej.

Najważniejsza jest umowa

– Umowa jest najważniejszą rzeczą, jaką trzeba posiadać, aby móc ubiegać się o swoje prawa i wiedzieć, jakie są nasze obowiązki w pracy – podkreśla Trude Vollheim Webb z Arbeidstilsynet.

Ważne jest, aby młode osoby nie bały się walczyć o swoje prawa, gdy coś w pracy jest nie tak. Zwłaszcza że nawet ci, którzy nie posiadają spisanej umowy, nie są zupełnie bezbronni:

– Ważne, aby podkreślić, że osoby bez umów nie są zdane tylko na siebie. Prawa i obowiązki wynikające z norweskiego Kodeksu Pracy (arbeidsmiljøloven) chronią wszystkich, bez wyjątku – wyjaśnia Vollheim Webb.

5 rzeczy, o których należy pamiętać podczas pracy sezonowej:

1. Masz prawo do spisanej umowy – niezależnie od wykonywanej pracy. W umowie musi znajdować się m.in. wymiar pracy, wysokość stawki, okres wypowiedzenia.

2. Dowiedz się, kiedy i jak dużo będziesz pracować.

3. Przysługuje ci wynagrodzenie za nadgodziny.

4. Masz prawo do odpowiedniego przygotowania do wykonywanej pracy – musisz wiedzieć, jak się ją wykonuje i mieć pewność, że nic nie zagraża twojemu zdrowiu i bezpieczeństwu.

5. Jeżeli pracujesz dłużej niż 5,5 godziny, masz prawo do przynajmniej jednej przerwy. ~Arbeidstilsynet

źródło: arbeidstilsynet.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Tomasz Kulpa

27-06-2017 19:05

a polowe tego co w Londynie w biurze.

Zygmunt xxx

16-06-2017 22:27

moze sie nie znam ,ale nozyczkami to chyba nie na akord wtf

Jan Kowalski

16-06-2017 20:33

Nie dać się wykiwać innemu Polakowi

Tomas145

16-06-2017 17:08

Przedewszystkim trzeba uwazac zeby nie zwariowac jak sie okaze ze za ta sama prace w Norwegii dostaniesz 8 razy wiecej kasy jak w Polsce.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok