Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Badanie firm 2013

 
 
Co roku Urząd pracy i polityki socjalnej (NAV) przeprowadza wśród firm ankietę, mającą na celu zorientowanie się, czy w kraju przybędzie miejsc pracy i gdzie oraz jakie trudności mają firmy z pozyskaniem pracowników. Kilka dni temu opublikowane zostały wyniki tegorocznych badań. Nie różną się one zbytnio od ubiegłorocznych, ale zapotrzebowanie na pracowników nieco spadło.


Na podstawie Badania firm 2013 (Bedriftsundersøkelse 2013) szacuje się, że gospodarce norweskiej brakuje w tej chwili około 32 200 par rąk do pracy. W stosunku do roku ubiegłego oznacza to spadek o 4 500 osób, ale może to wynikać z faktu większej ilości chętnych do podjęcia pracy lub też lepszego dopasowania się podaży do popytu.

- Rynek pracy w Norwegii wciąż ma się dobrze. Jedna czwarta firm spodziewa się wzrostu zatrudnienia w kolejnym roku, podczas gdy 11% oczekuje raczej spadku. Jeśli chodzi o oczekiwania, wygląda to zatem tak samo, jak w roku ubiegłym - mówi dyrektor NAV, Joakim Lystad.

Różnice między branżami i województwami

Największy wzrost zatrudnienia spodziewany jest w takich branżach jak administracja nieruchomościami, usługi fachowe i usługi dla biznesu, a także górnictwo i wydobycie surowców naturalnych.

W przemyśle tendencje zależne są od branży. W branży budowlano-konstrukcyjnej spodziewany jest nieco mniejszy przyrost liczby miejsc pracy, niż w ubiegłych latach. Kurczenie się liczby etatów spodziewane jest w ochronie i uszlachetnianiu drewna oraz w przemyśle graficznym.

Oslo i Hordaland to województwa, gdzie występuje największy odsetek firm, planujących zatrudnianie nowych pracowników. Najmniej takich firm jest w Opplandzie i Aust-Agder.

-   Niedobór pracowników jest największy w służbie zdrowia i opiece. Brakuje też inżynierów, specjalistów od informatyki i telekomunikacji oraz nauczycieli - mówi Lystad. - Wzorzec jest taki sam jak w roku 2012, nieco zmieniły się tylko proporcje, tj. spadło zapotrzebowanie na inżynierów.

Problemy z rekrutacją

15% firm odpowiedziało w ankiecie, że doświadczyło problemów z rekrutacją pracowników, a z nich 79% jako jedną z przyczyn podało brak chętnych. 42% firm musiało zatrudnić osobę lub osoby o innych lub niższych kompetencjach formalnych, niż chciało.

Z problemami z rekrutacją borykają się szczególnie przedsiębiorstwa z województw Møre og Romsdal oraz Rogaland. Najlepiej pod tym względem wypada Aust-Agder.

O badaniu

Badanie firm 2013 zostało przeprowadzone w okresie od 4. lutego do 12. marca 2013. Na pytania w ankiecie odpowiedziało 12 200 firm.



Na podstawie: NAV





Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok