Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Permittering – zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii

info@multinor.no

18 stycznia 2015 07:57

Udostępnij
na Facebooku
Permittering – zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii


Na norweskim rynku pracy istnieją branże, w których często dochodzi do przestojów spowodowanych mniejszą liczbą zamówień. Do takich należą m.in. budownictwo czy branża stoczniowa. W takich sytuacjach norwescy pracodawcy, jeśli nie chcą zwalniać pracowników, dla których nie ma w danej chwili pracy, mogą wysyłać ich na tak zwany permittering.


Permittering - co to jest?


Permittering oznacza tymczasowe zwolnienie z obowiązku wykonania pracy przy zachowaniu zatrudnienia. Jest to często stosowana metoda ograniczenia liczby pracowników na dany czas.

Jeśli zostałeś skierowany na permittering, warto starać się o zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger). Najkorzystniej o zasiłek ubiegać się jak najszybciej po przejścia na permittering. Przy znacznym opóźnieniu zasiłek zostanie wypłacony od dnia złożenia dokumentów, nie zaś od momentu wysłania 1 karty meldunkowej.

Listę dokumentów wymaganych przez NAV znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto starać się o zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu?


Przede wszystkim nie tracisz środków do życia na okres zwolnienia z obowiązków wykonania pracy. Przez pierwsze 20 dni roboczych od wysłania pracownika na permittering obowiązek wypłacania zasiłku ciąży na pracodawcy. Po upływie tego okresu to NAV dokonuje wypłat.


długi w Norwegii
Nie martwcie się - nie zostaniecie z pustym portfelem, fot. MN

Jakie warunki trzeba spełnić aby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu?


Możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu jeśli twój czas pracy uległ redukcji o co najmniej 50% (w przypadku branży przetwórstwa rybnego wymagana redukcja to 40%) i jesteś zatrudniony u norweskiego pracodawcy. Przyczyną zmniejszenia twojego etatu musi być brak zleceń lub inny czynnik, na który twój pracodawca nie miał wpływu. Ważne jest również aby twój dochód brutto za poprzedni rok podatkowy przekraczał kwotę 132 555 NOK (lub 265 110 NOK w przypadku ostatnich 3 lat).

Pierwszą czynnością jaką musisz wykonać po przejściu na permittering jest rejestracja w systemie NAV jako osoba aktywnie poszukująca pracy i zamieszczenie w systemie swojego CV. Od tego momentu co dwa tygodnie należy wysyłać do NAV karty meldunkowe.


Przestój w pracy? Złóż wniosek o zasiłek.

Jak długo można pobierać zasiłek na permitteringu i jaka jest jego wysokość?


Maksymalny czas pobierania zasiłku to 26 tygodni w czasie 18 tygodni zatrudnienia u jednego pracodawcy. Jeśli podczas permitteringu dojdzie do zmiany pracodawcy, osobie pobierającej zasiłek przysługuje nowy okres zasiłkowy.

Wysokości zasiłku stanowi 62,4 % podstawy, która jest wyliczana na bazie wcześniejszego dochodu brutto.

Czy można pobierać zasiłek dla bezrobotnych na permitteringu w Polsce?


Istnieje możliwość pobierania dagpenger i przebywać w Polsce, jeśli spełniasz jeden z poniższych wymogów:

  • jesteś pracownikiem rotacyjnym i pracujesz w stałej rotacji (przykładowo: 4 tygodnie pracy i dwa tygodnie wolnego),
  • jesteś pracownikiem przygranicznym i przynajmniej raz w tygodniu odbywasz podróż między Norwegią a Polską.

W innych przypadkach pobieranie zasiłku dla bezrobotnych na permitteringu w Polsce jest niemożliwe. Aby nie stracić prawa do świadczenia można wyjechać do Polski tylko w weekendy (za te dni nie otrzymuje się dagpenger) lub w terminach, które indywidualnie ustaliło się w NAV.


Złóż wniosek o zasiłek!
zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok