Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Nowe zasady permitteringu od 01.07.2015!

Udostępnij
na Facebooku
Nowe zasady permitteringu od 01.07.2015!


Zwiększono maksymalny okres tymczasowego zwolnienia i zredukowano ilość dni, za jakie pracodawca ma wypłacać wynagrodzenie po skierowaniu pracownika na permittering.


Premier Erna Solberg wysłała 27 marca list do LO i NHO, informując o nadchodzących zmianach w przepisach dotyczących permitteringu. Organizacja zrzeszającą związki zawodowe (LO) i Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców (NHO) już od dłuższego czasu podkreślały potrzebę tych zmian.

Wymogi LO i NHO wchodzą w życie   


Po poprzednim zwiększeniu okresu pracodawcy z 10 do 20 dni, organizacje dostrzegły wyraźny wzrost w ilości wypowiedzeń. Pracodawcy zmuszeni byli zwalniać zatrudnionych, którzy po pewnym czasie znajdowali sobie nową pracę. Nie wracali do pracy w tych samych firmach tak często jak po permitteringu. W konsekwencji przedsiębiorstwa traciły wykwalifikowanych, doświadczonych pracowników - a takich niełatwo jest szybko zastąpić, gdy nagle wzrasta liczba zleceń.   

Jak wynika z listu Erny Solberg, norweski rząd przywiązuje dużą wagę do zdania związkowców, dlatego też zaproponowano zmiany w zasadach permitteringu, w związku z nowelizacją budżetu przedłożoną 12 maja.   

Budowa
fot. MN

Nowy permittering   


Zmiany weszły w życie 1 lipca 2015 roku. Skrócono tzw. okres pracodawcy (arbeidsgiverperiode), czyli ilość dni, za które pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie po skierowaniu pracownika na permittering. Liczba ta została zredukowana z 20 do 10 dni. Po tym czasie NAV wypłaca pracownikowi zasiłek dla bezrobotnych.   

W dodatku zwiększono maksymalny okres, jaki bezrobotni mogą przebywać na permitteringu z 26 do 30 tygodni. Zasadniczo pracodawcy powinni z góry powiadomić pracownika o długości trwania permitteringu, czasem jednak nie wiedzą oni dokładnie, kiedy spodziewać się zwiększonej ilości zamówień i kierują zatrudnionych na permittering na czas nieokreślony.   

Co przyniosą zmiany?   


Z nowymi zasadami skierowanie pracownika na permittering staje się dla pracodawcy bardziej opłacalne. Dlatego z pewnością takie rozwiązanie będzie wykorzystywane częściej przez norweskich przedsiębiorców.   

Pan Dariusz, prowadzący jedną z firm budowlanych w Norwegii, jest zadowolony z wprowadzonych regulacji: „To dobra zmiana. W mojej branży zdarzają się przestoje w zleceniach, a wcześniej kierowanie pracowników na permittering było dla mnie po prostu nieopłacalne. Byłem zmuszony zwolnić ich z pracy. Permittering jest na pewno lepszym rozwiązaniem, zarówno dla mnie, jak i dla pracowników".   

Pracowników, którzy przeszli na permittering przed 1 lipca bieżącego roku, obowiązują zasady z 20-dniowym okresem pracodawcy. Na permitteringu mogą oni przebywać maksymalnie 26 tygodni.  

Pracodawca skierował mnie na permittering - co teraz?   


Pracownik skierowany na permittering musi wypełnić wniosek, aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Następnie należy wysłać wniosek do NAV wraz z formularzem wypełnionym przez pracodawcę. Kolejnym warunkiem jest dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna, zamieszczenie CV na swoim koncie na portalu NAV oraz wysyłanie co 2 tygodnie elektronicznych kart meldunkowych (meldekort) i aktywne poszukiwanie pracy.   

Najlepiej zarejestrować się na portalu NAV nie później niż w momencie przejścia na permittering. Urząd może wypłacić zasiłek tylko od dnia rejestracji w systemie, o czym wiele osób zapomina. Gdy wnioskujący zarejestruje się miesiąc później, przepada mu miesiąc zasiłku. Natomiast rejestrując się przed zakończeniem trzeba pamiętać, by odnotować dni pracy w karcie meldunkowej.     


Źródła: lovdata.no, nav.no, sticos.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok