Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Nie zwlekaj z formalnościami do dagpenger

Udostępnij
na Facebooku
Nie zwlekaj z formalnościami do dagpenger

fotolia.com - royalty free

Straciłeś pracę w Norwegii i starasz się o zasiłek? Postaraj się jak najszybciej dopełnić formalności, a nie stracisz pieniędzy.
- Dostałem wypowiedzenie, chcę wyjechać gdzieś z żoną za zarobione pieniądze i odpocząć. Chciałbym wiedzieć do kiedy mam czas, żeby pozałatwiać wszystkie sprawy związane z zasiłkiem dla bezrobotnych. - pyta Pan Andrzej z Oslo.

Często po otrzymaniu wypowiedzenia pojawia się ochota na relaks i wykorzystanie wolnego przed następną pracą. Nie zapomnij jednak o dopełnieniu formalności w odpowiednim czasie, gdyż ryzykujesz utratą pieniędzy.

Skompletuj dokumentację

Żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, musisz wykazać, że wypracowałeś sobie do niego prawo. W tym celu urząd wymaga dokumentacji potwierdzającej Twój zarobek, czyli rocznego rozliczenia za ubiegły rok podatkowy (lønns- og trekkoppgave). Warto także załączyć kilka ostatnich odcinków z pensji, o których dosłanie często prosi urząd. Oprócz tego będziesz musiał zebrać także inne dokumenty, takie jak umowę o pracę, świadectwo ukończenia pracy, potwierdzenie rejestracji pobytu w Norwegii, informację o karcie podatkowej oraz ewentualne wypowiedzenie od pracodawcy.

Wypełnij wniosek

Następnym krokiem będzie wypełnienie podania, do którego załączysz wszystkie wcześniej skompletowane dokumenty. Wniosek można złożyć do NAV najwcześniej tydzień przed faktyczną utratą pracy. Żeby otrzymywać zasiłek od momentu, gdy Ci on przysługuje, musisz złożyć pełną dokumentację do urzędu w ciągu 4 tygodni od chwili zarejestrowania się jako osoba bezrobotna.

Zarejestruj się jako bezrobotny

Rejestracji, o której mowa, dokonasz nie wychodząc z domu. Najpierw jednak musisz uzyskać dostęp do swojego konta na portalu NAV – możesz otrzymać login i hasło kontaktując się z urzędem lub zalogować się za pomocą innych metod, np. za pomocą kodów minID. Najlepiej zarejestrować się jak tylko zakończysz pracę, wówczas urząd zacznie wypłacać zasiłek od tego dnia (zakładając, że w ciągu 4 tygodni dostarczysz wniosek i wymagane dokumenty). Jeśli zarejestrujesz się później, stracisz wypłatę za kolejne dni zasiłku. Możesz również dokonać tego już w okresie wypowiedzenia, ale musisz pamiętać o wypełnianiu dodatkowych informacji na temat swojej pracy w karcie meldunkowej.

Jak wygląda rejestracja? Jest to internetowy formularz składający się z kilku kroków, gdzie podajesz swoje dane istotne dla szukania następnej pracy. Jeden z etapów polega na wprowadzeniu swojego CV.  Warto przyłożyć się do tej części, gdyż to pozwoli znaleźć odpowiednie oferty pracy.

Wysyłaj karty meldunkowe

Gdy już zakończysz rejestrację, pojawi się data wysłania pierwszej karty meldunkowej (meldekort). Elektroniczne karty do wypełnienia będą pojawiać się co 2 tygodnie, możliwe jest również dostarczanie ich w formie papierowej. W każdej karcie trzeba odpowiedzieć na 5 pytań dotyczących Twojej aktualnej sytuacji.

Pamiętaj o terminowym wypełnianiu kart, w przeciwnym razie Twój zasiłek może zostać wstrzymany. Co ważne, karty muszą być wysyłane z Norwegii, o ile nie eksportowałeś swojego zasiłku do innego kraju (o eksporcie dagpenger dowiesz się więcej tutaj). Wysłanie karty z komputera o IP innym niż norweskim może skutkować utratą zasiłku.

Szukaj nowej pracy!

To już wszystkie formalności jakie należy spełnić, by otrzymać zasiłek. Pamiętaj, że wnioskując o dagpenger zobowiązujesz się do aktywnego poszukiwania pracy. NAV będzie organizował obowiązkowe spotkania i kursy, które będą miały na celu pomóc Ci wrócić do aktywności zawodowej. Według przepisów nie możesz również opuszczać Norwegii bez pozwolenia urzędu (poza weekendami), co trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu wszelkich wyjazdów. Z zasady nie można także równocześnie szkolić się i pobierać dagpenger – wszelkie szkolenia i kursy nie mogą kolidować z szukaniem pracy i ewentualnym podjęciem jej, muszą też być wcześniej zatwierdzone przez urząd.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok