Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Najczęstsze błędy pracowników w Norwegii

marta.filaber@mojanorwegia.pl

05 lutego 2015 00:00

Udostępnij
na Facebooku
Najczęstsze błędy pracowników w Norwegii


Szczególnie podejmując pierwszę pracę w Norwegii, łatwo jest dać się złapać w pułapki nieuczciwych pracodawców.

 


Rozpoczynając pracę w Norwegii, pracownicy często nie są świadomi swoich praw. Branżą szczególnego ryzyka jest budownictwo, ale błędy zdarzają się też w wielu innych branżach i zawodach. 

Oto najczęściej popełniane przez pracowników błędy:

1. Brak spisanego kontraktu z pracodawcą


Spisana umowa o pracę to podstawa. Umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach, jeden dla pracownika, jeden dla pracodawcy. Standardowy kontrakt musi zawierać następujące elementy:

• dane pracownika i pracodawcy
• stanowisko
• ustalona stawka wymagrodzenia, a także dodatek za nadgodziny, sposób i termin wypłaty i inne dodatki do pensji

Umowa o pracę


2. Godzenie się na zaniżanie stawek


Zanim podpiszesz umowę, zorientuj się, jakie są stawki minimalne w Twoim zawodzie. Stawki są regulowane i aktualizowane co rok przez Arbeidstilsynet (Norweska Inspekcja Pracy). Stawki minimalne na rok 2015 w poszczególnych branżach znajdziesz w tym artykule. 

3. Podpisywanie dokumentów, których treści nie rozumiesz


Nigdy nie podpisuj nic w pośpiechu. Jeśli nie jesteś pewien, jaki dokument do podpisania daje Ci pracodawca, lepiej stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie masz obowiązku podpisywania czegokolwiek "tu i teraz". Jeśli masz problem ze zrozumieniem dokumentu po norwesku, zawsze możesz zlecić tłumaczenie.

4. Potrącenia od pensji


Pracodawca nie ma prawa ściągania od ciebie opłat za nocleg i utrzymanie, odzież roboczą, transport itd. (chyba, że została spisana odpowiednia umowa na ten temat). Jedyne, co pracodawca może odciągnąć od pensji, to podatek i opłata na ubezpieczenie społeczne.

5. Wypłacanie pensji „do ręki” zamiast na konto


Założenie konta w Norwegii powinno być jednym z pierwszych kroków, jeśli podejmujesz pracę w tym kraju. Godząc się na wypłacenie pensji w gotówce, ryzykujesz, że nie otrzymasz jej wcale lub w razie ewentualnych problemów (np. wypadku przy pracy) trudno będzie udokumentować Twoje przychody od danego pracodawcy, a tym samym wypłacić odszkodowanie.

pieniądze

6. Tolerowanie nieprawidłowości i łamania zasad BHP w miejscu pracy


Choć w Norwegii przykłada się ogromną wagę do przepisów z zakresu BHP, wciąż zdarzają się miejsca pracy, w których brakuje sprzętu ochronnego oraz odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Tego typu niedbalstwo prędzej zemści się na pracowniku niż pracodawcy. W każdym miejscu pracy powyżej 10 pracowników, musi zostać wybrany specjalista ds. BHP (tzw. verneombud), do którego należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości.

Osobom, które dopiero planują rozpocząć pracę w Norwegii, polecamy broszurę udostępnianą przez Polską Inspekcję Pracy (dostępna tutaj).

Zdjęcie frontowe: Adam Łukasik

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok