Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Egenmelding

Egenmelding to oświadczenie własne o nieobecności w pracy z powodu choroby własnej lub dzieci poniżej 12 lat.

Przez oświadczenie własne (egenmelding) rozumie się zawiadomienie pracodawcy przez pracownika o tym, że nie może przyjść do pracy w związku z chorobą lub wypadkiem, nie musząc przedkładać zwolnienia lekarskiego.

Istnieją różne zasady dotyczące ilości dni, które mogą być objęte oświadczeniem własnym oraz ile razy w ciągu roku kalendarzowego można korzystać z takiego oświadczenia. Osoby posiadające dzieci powinny mieć możliwość korzystania z większej ilości dni objętych oświadczeniem własnym. Ogólną zasadą jest, że prawo do egenmeldingu przysługuje do trzech dni kalendarzowych, cztery razy w ciągu  roku (raz na kwartał)

Jeśli pracujesz w firmie, jest jako pracownik zatrudniony na czas nieokreslony , możesz  użyć egenmelding w sumie 24 dni kalendarzowych w ciągu roku Oznacza to, że oświadczenie  własne (egenmelding), może być używane przez 24 dni.  Oświadczenie własne (egenmelding )nie może być używane w więcej niż osiem dni nieobecności na raz.

Po wykorzystaniu trzech lub ośmiu dni oświadczenia własnego  (egenmelding), musisz przepracować 16 kolejnych dni kalendarzowych ,aby skorzystać ponownie

Oświadczenie własne (egenmelding )należy wypełnić i dostarczyć pracodawcy pierwszego dnia po powrocie do pracy. Jeśli wykorzystasz przysługiwanie ci dni  ,niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem by otrzymać zwolnienie, które  możesz otrzymać  po wizycie u lekarza  lub na pogotowiu ratunkowym/ostrym dyżurze.

ljk
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok