Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i prawo pracy

Dagpenger a wakacje w Polsce

info@multinor.no

03 lipca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Dagpenger a wakacje w Polsce

Czy osoba, która pobiera dagpenger w Norwegii, może wyjechać na urlop do Polski? Fot. fotolia - royalty free

Pobierasz zasiłek dla bezrobotnych, ale chciałbyś wyjechać na wakacje do Polski? Sprawdź, czy to się opłaca. Kiedy przebywasz poza granicami Norwegii, ryzykujesz zmniejszeniem zasiłku lub nawet jego zawieszeniem.
Nadeszło lato, w Norwegii zbliża się czas fellesferie, czyli tzw. wspólnych urlopów. Jest to okres, przypadający zwykle na trzy ostatnie tygodnie lipca, podczas którego większość pracowników wyjeżdża na wakacje. Często wiąże się z tym zamknięcie lub skrócenie czasu pracy niektórych urzędów i firm. Również Polacy przebywający w Norwegii, planują w tym czasie wyjazdy do kraju. Ci, którzy pracują, otrzymają dodatkowo feriepenger, czyli wynagrodzenie urlopowe. Jak wygląda sytuacja osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych? Czy mają one prawo do urlopu?  

Podatnicy otrzymujący dagpenger powinni ostrożnie planować swój urlop, zwłaszcza jeżeli ma to być czas spędzony poza granicami Norwegii. Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które na stałe przebywają w Norwegii, są zarejestrowane w NAV i aktywnie szukają pracy. Jednym z obowiązków bezrobotnego jest wypełnianie karty meldunkowej (meldekort) i wysyłanie jej co 14 dni.

Karta meldunkowa

Meldekort pozwala NAV monitorować obecną sytuację bezrobotnego. Karta zawiera między innymi informacje o ewentualnych przepracowanych godzinach, odbywanych kursach i szkoleniach, chorobie oraz obecności w Norwegii w czasie ostatnich 2 tygodni. Wszystkie dni, które pobierający zasiłek spędził poza krajem, muszą zostać zaznaczone w meldekort, ponieważ urząd przelicza wysokość zasiłku w oparciu o ilość dni pobytu – każda nieobecność wiąże się z potrąceniem od wypłacanej sumy. W przypadku dłuższego wyjazdu bezrobotny zobowiązany jest poinformować NAV o planowanej nieobecności, aby urząd mógł ocenić, czy zasiłek powinien być w tym czasie wypłacany. O wyjeździe należy poinformować przed opuszczeniem Norwegii.

Wstrzymanie zasiłku

Bezrobotny, który przebywa na urlopie, nie spełnia warunków koniecznych do uzyskania dagpenger – nie jest dostępny na rynku pracy, nie szuka aktywnie zatrudnienia. Tym samym traci on prawo do pobierania zasiłku. Co wtedy? Świadczenie zostaje wstrzymane. Po powrocie bezrobotny może zgłosić się do NAV i ubiegać o wznowienie wypłacania dagpenger.

Pobierasz dagpenger od ponad roku?

Inaczej wygląda sprawa w przypadku osób, które są na zasiłku dla bezrobotnych ponad rok. Według informacji podanych przez urząd osoba, która pobiera dagpenger dłużej niż 52 tygodnie, może przebywać na urlopie do 4 tygodni bez utraty prawa do świadczeń. Jednak w czasie trwania wakacji osoba bezrobotna musi pozostać zarejestrowana w NAV oraz regularnie wysyłać meldekort drogą elektroniczną. Dozwolony okres 4 wolnych tygodni można wykorzystać podczas jednego wyjazdu lub podzielić go na kilka krótszych.

Przeniesienie dagpenger

Istnieje również możliwość przeniesienia zasiłku dla bezrobotnych do Polski. W przypadku konieczności powrotu do kraju na dłużej, w celu np. próby znalezienia pracy, można przenieść świadczenie na okres 3 miesięcy. Wystarczy pobierać dagpenger przynajmniej przez 4 tygodnie w Norwegii i złożyć odpowiedni wniosek do NAV. Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów należy zgłosić się do polskiego urzędu pracy. Jeżeli po upływie 3 miesięcy osoba bezrobotna będzie wracała do Norwegii, musi ponownie ubiegać się o wypłatę dagpenger.  

Świadczeniobiorcy, którzy korzystają z norweskiego zasiłku dla bezrobotnych, muszą trzymać się wyżej wymienionych zasad. Dzięki temu unikną późniejszych kosztów związanych ze zwrotem nadpłaconego świadczenia, do którego stracili prawo.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok