Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Chcesz przenieść dagpenger do Polski? To musisz wiedzieć

info@multinor.no

25 czerwca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Chcesz przenieść dagpenger do Polski? To musisz wiedzieć

NAV dokładnie sprawdza status osób, które pobierają zasiłek w Polsce. wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Dagpenger, czyli norweski zasiłek dla bezrobotnych, to świadczenie, które ma zastąpić utracony dochód.
Istnieje szereg wymagań, które należy spełnić, żeby NAV zaakceptował wniosek o dagpenger. Osoby, które mają prawo do zasiłku, mogą też wnosić o jego przeniesienie poza granice Norwegii. Dziś informujemy, jakie warunki należy spełnić, żeby pobierać dagpenger w Polsce.
Reklama

Dagpenger – dla kogo?

Niejednokrotnie pisaliśmy o zasadach pobierana dagpenger w Norwegii.

Dagpenger przysługuje osobom, które:

- w minionym roku osiągnęły dochód minimalny w wysokości co najmniej 1,5 G* lub co najmniej 3 G w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych,
- są zarejestrowane w NAV jako osoby bezrobotne,
- aktywnie szukają pracy,
- legalnie przebywają na terenie Norwegii.

* Grunnbeløpet (G) – kwota bazowa wymiaru świadczeń społecznych. Stawka G ustalana jest każdego roku. Od 01.05.2017 wynosi 93 634 NOK.

Zgodnie z powyższymi informacjami, osoba pobierająca dagpenger musi przebywać na terenie Norwegii . Istnieją jednak odstępstwa od tej zasady.

Eksport zasiłku do Polski

Zgodnie z podstawowym wymogiem, jaki stawia NAV, osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych musi aktywnie szukać pracy – co za tym idzie, musi ona przebywać na terenie Norwegii w dni robocze. Zasiłek nie obejmuje dni wolnych od pracy, dlatego w weekendy oraz święta dozwolone jest opuszczenie granic kraju. 

Jeżeli osoba pobierająca świadczenie decyduje się wrócić do Polski i tam rozpocząć poszukiwanie pracy, może ubiegać się o przeniesienie zasiłku. Nie każdy jednak może przenieść świadczenie poza grancie Norwegii poprzez złożenie druku PD U2.  

Warunkiem koniecznym, jaki należy spełnić, jest pobieranie dagpenger w Norwegii przez 4 tygodnie poprzedzające złożenie wniosku. To wtedy należy poinformować urząd o planowanej dacie opuszczenia kraju. 

Należy pamiętać o tym, że opuszczenie Norwegii bez złożonego wniosku PS U2 lub w przypadku niedotrzymania terminu jego złożenia może grozić wstrzymaniem wypłaty świadczenia. Okolicznością łagodzącą może być np. nagły wyjazd na rozmowę kwalifikacyjną do Polski. 

Osoba, która przeniosła dagpenger do innego kraju, zobowiązana jest zarejestrować się jako osoba bezrobotna oraz złożyć w lokalnym wojewódzkim urzędzie pracy druk PD U2. Pobyt poza granicami kraju nie zwalnia także z obowiązku wypełniania kart meldunkowych – NAV nadal musi otrzymywać informacje o aktualnej sytuacji świadczeniobiorcy.

Warto pamiętać, że urząd sprawdza adres IP, z którego wysyłana jest karta meldunkowa – łatwo więc można ustalić, czy osoba rzeczywiście przebywa w Polsce podczas eksportu zasiłku.

W skrócie:

– eksport zasiłku nie może trwać dłużej niż 3 miesiące,
– wyjazd bez złożenia wniosku jest równoznaczny z utratą prawa do świadczenia,
– musisz pobierać dagpenger przez co najmniej 4 tygodnie poprzedzające złożenie wniosku.

Pracownicy rotacyjni

Pracownicy rotacyjni skierowani na permittering nie muszą składać wniosku PD U2. Mogą przebywać poza Norwegią w czasie pobierania świadczenia. NAV z każdym rokiem zaostrza przepisy dotyczące wypłaty świadczeń. Pracownicy rotacyjni, którzy pracowali w nieregularnym trybie, mogą napotkać trudności w uzyskaniu prawa do świadczenia, jeśli przebywają w Polsce. Zdarza się, że osoby które już pobierają dagpenger, otrzymują decyzję o jego wstrzymaniu ze względu na nieregularne okresy pracy. Problem nie dotyczy pracowników rotacyjnych, którzy przebywają na terenie Norwegii.

Jak długo mogę pobierać dagpenger w Polsce?

Zasiłek dla bezrobotnych można przenieść do innego kraju maksymalnie na 3 miesiące. W sytuacji, gdy okres w którym przysługuje Ci prawo do zasiłku, dobiega końca, eksport zasiłku będzie trwał do momentu wygaśnięcia prawa do jego pobierania. Jeżeli np. w momencie wyjazdu z Norwegii pobierasz dagpenger od 50 tygodni, a Twoje prawo do świadczenia wygasa po 52 tygodniach, do wykorzystania w Polsce pozostaną 2 tygodnie zasiłku.

Powrót do Norwegii

Jeżeli mimo trzymiesięcznego pobytu w Polsce nie uda się znaleźć pracy, a zainteresowany chce wrócić do Norwegii i tam kontynuować poszukiwania, musi złożyć wniosek o wznowienie dagpenger. Pozostanie w Polsce jest równoznaczne z utratą prawa do świadczenia.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


miluchna@vp.pl

23-10-2023 10:52

A jak zachoruje w polsce w okresie tych 3 miesiecy czy dagpenger w polsce sie przedluza?

Badi29

28-12-2020 16:49

A czy nav robi inne naliczanie i zmniejsza wysokość zasiłku

Tom Jan

11-01-2018 23:03

A jeżeli pracownik zwalnia się sam i zamierza wrócić do Polski,to czy istnieje możliwość pobierania zasiłku?

MultiNOR Konsultant

17-11-2017 08:07

kaczkadziwaczka napisał:
A co jeśli nie mam adresu w Norwegii, mam D-nummer, pracuję na rotacjach, a chciałbym dostać zasiłek i przenieść go do Polski? Gdzie ja mam oczekiwać na decyzję? Na dworcu?
Warunkiem uzyskania zasiłku dla bezrobotnych z tytułu utraty pracy jest obowiązek posiadania norweskiego adresu. Jeżeli nie będzie go Pan miał, nie uzyska Pan zasiłku dla bezrobotnych.
Inna sytuacja dotyczy pracowników rotacyjnych/przygranicznych, którzy zostali skierowani na permittering. Te grupy pracowników nie muszą przebywać na terenie Norwegii podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt.html

Czak Noris

16-11-2017 15:40

A co jeśli nie mam adresu w Norwegii, mam D-nummer, pracuję na rotacjach, a chciałbym dostać zasiłek i przenieść go do Polski? Gdzie ja mam oczekiwać na decyzję? Na dworcu?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok