Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i prawo pracy

Bezrobocie w Norwegii nadal rośnie

info@multinor.no

07 października 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Bezrobocie w Norwegii nadal rośnie


Liczba osób zwolnionych lub skierowanych na permittering drastycznie wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku. NAV zapowiada, że to nie koniec.


Norweski Urząd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (w skrócie NAV) prognozuje znaczny wzrost potencjalnej liczby zwolnionych lub skierowanych na permittering. Już 70 norweskich pracodawców poinformowało NAV o planowanych zwolnieniach pracowników lub kierowaniu ich na przestojowe.

Od stycznia tego roku do NAV wpłynęły dane o 30 000 osób, które prawdopodobnie stracą lub już straciły źródło dochodu. To prawie trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim – liczba osób, które straciły zatrudnienie między styczniem a grudniem 2014, stanowiła 13 400. Największy spadek liczby pracujących zapowiadany jest w branżach związanych z wydobyciem ropy naftowej. Wraz z zamieszczeniem tych danych NAV uspokaja i nie zapowiada kryzysu na rynku pracy, gdyż te dane dotyczą potencjalnych zmian ilości pracowników. Jednak niewątpliwie część zapowiedzianych zwolnień będzie miała miejsce. 

Co mogę zrobić w przypadku utraty pracy? 

  
Poszukiwanie nowego zatrudnienia może trwać nawet kilka miesięcy, a nie wszystkim wystarczają zgromadzone oszczędności. Dla wielu osób ogromną pomocą okaże się norweski zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpenger). Aby mieć prawo do tego świadczenia, należy spełnić określone warunki.

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, których dochód brutto w roku poprzednim przekroczył 135 102 koron norweskich lub w trzech ostatnich latach stanowił więcej niż 270 204 koron. Dagpenger przysługuje przy redukcji czasu pracy o minimum 50 procent. Ostatnim zatrudnieniem musi być praca u norweskiego pracodawcy. To oznacza, że jeśli stracisz pracę w Polsce i przylecisz do Norwegii, nie zyskujesz automatycznie prawa do norweskiego świadczenia. Twoja ostatnia umowa o pracę, która została rozwiązana, musiała dotyczyć zatrudnienia u norweskiego pracodawcy, a składki na ubezpieczenie społeczne musiały być opłacane w Norwegii.

Zasiłek dla bezrobotnych wynosi 62,4 proc. podstawy, wyliczanej przez NAV w oparciu o dotychczasowy dochód brutto. W zależności od wysokości podstawy, możesz pobierać dagpenger przez maksymalnie 52 lub 104 tygodnie. Dłuższy czas otrzymywania zasiłku przysługuje osobom, których dochód w poprzednim roku kalendarzowym lub średnia dochodów z trzech ostatnich lat przekroczyła dwukrotność stawki G, czyli 180 136 koron.

Otrzymałem skierowanie na permittering – czy to znaczy, że stracę pracę? 


To oznacza, że na określony czas zostaniesz zwolniony z obowiązku wykonywania pracy, choć formalnie nadal będziesz pracownikiem w przedsiębiorstwie. Podczas permitteringu pracodawca nie ma obowiązku wypłacania pensji. W trakcie peritteringu możesz otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, pod warunkiem, że zostały spełnione standardowe kryteria to tego świadczenia, opisane w poprzednim akapicie.

Wysokość zasiłku w ramach permitteringu, podobnie jak przy utracie pracy, wynosi 62,4 proc. podstawy. Od 1 lipca 2015 zostały wprowadzone nowe zasady dotyczące czasu pobierania tego świadczenia. Teraz możesz otrzymywać dagpenger przez 30 tygodni. Wcześniej możliwym maksymalnym czasem było 26 tygodni. Przypominamy, że w trakcie pierwszych 10 dni permitteringu to pracodawca wypłaca świadczenie. Te dni nazywa się okresem pracodawcy.

Norweski zasiłek dla bezrobotnych przysługuje każdemu, kto mieści się w określonych kryteriach, niezależnie od pochodzenia. Sprawdź swoje prawa i jeśli stracisz pracę, złóż wniosek o dagpenger. 


źródło: www.nav.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok