Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Zmiany w wypłacaniu dagpenger dla osób na przymusowym urlopie

info@multinor.no

13 lipca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Zmiany w wypłacaniu dagpenger dla osób na przymusowym urlopie

Od 1 lipca zmieniły się przepisy w wypłacaniu dagpenger. Fot. Fotolia - royalty free

Pobierasz zasiłek dla bezrobotnych, ale chcesz założyć własną działalność albo rozpocząć naukę? Szef wysłał Cię na przymusowy urlop? Sprawdź, co z Twoim dagpenger.

Dagpenger a permittering

Od 1 lipca zmieniły się przepisy dotyczące wypłacania dagpenger osobom przebywającym na przymusowym urlopie (norw. permittering). Kiedy masz prawo ubiegać się o zasiłek? Jeśli: jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w ciągu ostatnich 3 lat wypracowałeś minimalny dochód 138864 NOK i twój czas pracy został skrócony przynajmniej o 50 proc. 

Pracodawca kierując pracownika na permittering, przez pierwsze 10 dni roboczych jest zobowiązany do wypłacania mu wynagrodzenia. Jest to tak zwany lønnsplikt, czyli okres zobowiązujący pracodawcę. Od 1 lipca jest on zobowiązany do lønnsplikt również po 30 tygodniach przebywania pracownika na postojowym. Wówczas wypłaca wynagrodzenie dodatkowo za 5 dni roboczych. Następnie osoba skierowana na permittering ma prawo jeszcze do 19 tygodni pobierania dagpenger o równowartości 62,4 proc. miesięcznego wynagrodzenia.
Podsumowując, zgodnie z nowymi zasadami, w przeciagu 18 miesięcy osoba przebywająca na permitteringu ma prawo pobierać zasiłek do 49 tygodni. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie postojowe dwa razy – przez 10 pierwszych dni zwolnienia, a także po 30 tygodniach. Zmiany w przepisach obejmują wszystkie przypadki – zarówno osoby, które zostaną skierowane na permittering po 1.07.2016 oraz te, które już pobierają świadczenie. 

Nowe przepisy stawiają bezrobotnych i przebywających na permitteringu w lepszej pozycji. Jak już pisaliśmy, zmiany w „postojowym” mają ochronić miejsca pracy i zapobiec konfliktom między pracownikami a pracodawcami. Przeniesienie części kosztów na pracodawców i wydłużenie prawa do pobierania świadczeń na postojowym jest szczególnie ważne dla pracowników branży stoczniowej i naftowej, która przeżywa obecnie kryzys. Dzięki tym zmianom firmy zyskują więcej czasu na zdobycie nowych zleceń i mają szanse na przywrócenie pracowników do pracy.

Uczysz się?

Jeśli jesteś w trakcie nauki, nie masz prawa pobierać zasiłku dla bezrobotnych. Istnieje jednak kilka wyjątków, które uprawniają cię do uzyskania tego świadczenia. Jeżeli uczęszczasz na kurs pod nadzorem albo w ramach współpracy z NAV, lub uczyłeś się przynajmniej przez pół roku, zanim stałeś się bezrobotny – nadal możesz otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. NAV musi wyrazić pozwolenie na pobieranie zasiłku podczas odbywania kursów, szkoleń itp. Należy zgłosić się do urzędu przed rozpoczęciem nauki. W przeciwnym razie urząd może nakazać zwrócić pieniądze wypłacone w ramach dagpenger lub nałożyć na podatnika karę. 

Od 1 lipca 2016 roku przepisy dotyczące uzyskania pozwolenia od NAV są prostsze.Tak jak do tej pory decydujące jest to, aby czas nauki w pełnym wymiarze godzin trwał maksymalnie 3 miesiące. W przypadku osób, które uczyły się przynajmniej pół roku, zanim stały się bezrobotne, jeśli wcześniej pracowały w pełnym wymiarze godzin, mogą do 6 miesięcy kontynuować naukę z prawem do dagpenger. Okres wypłacania dagpenger dorosłym imigrantom uczącym się norweskiego wynosi rok. Od 1 lipca 2016, w szczególnych okolicznościach bezrobotny może starać się o wydłużenie tego okresu o kolejny rok, żeby ukończyć rozpoczętą naukę.

Chcesz założyć własną działalność?

Nowe regulacje są korzystniejsze dla bezrobotnych pobierających dagpenger, którzy chcą założyć własną działalność. Przede wszystkim, okres otrzymywania dagpenger zwiększył się z 9 miesięcy do 12. Co za tym idzie, gdy zakładamy firmę możemy pobierać zasiłek już nie 6 a 8 miesięcy, a po uruchomieniu działalności przysługuje nam prawo do pobierania dagpenger przez 4 miesiące. 

Od 1 lipca przepisy są bardziej przyjazne dla bezrobotnych. W obliczu kryzysu szczególnie istotne są zmiany w kwestii permitteringu. Gwarantują pracownikowi większe prawdopodobieństwo powrotu do pracy, a pracodawcy dają czas na poprawę sytuacji firmy, a także na znalezienie nowych zleceń. Skorzystają również bezrobotni, którzy chcą otworzyć swój biznes.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok