Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

W jakich branżach łatwo o pracę? Prognozy ekspertów na 2016 rok

klaudia@mojanorwegia.pl

05 stycznia 2016 13:35

Udostępnij
na Facebooku
2
W jakich branżach łatwo o pracę? Prognozy ekspertów na 2016 rok

fotolia.com - royalty free

Jakie zawody będą popularne w 2016 roku? Gdzie szukać pracy, by znaleźć pewne zatrudnienie? Który fach warto mieć w garści?
W wyszukiwarkach ogłoszeń o pracy najwięcej ofert pracy znajduje się w kategoriach: budownictwo, opieka i edukacja. Eksperci potwierdzają, że zapotrzebowanie na pracowników właśnie w tych branżach potrwa jeszcze kilka lat.

Zdaniem Tone Kathrin Dehli, starszego doradcy w NAV, norweskiego Urzędu Świadczeń Społecznych, szczególnie niskie bezrobocie panuje w zawodach związanych z opieką.

– W tych zawodach bezrobocie waha się na poziomie 1,3 proc. Zapotrzebowanie na takich pracowników wzrosło w ciągu roku o 12 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2014 roku – mówi Dehli.

Poziom bezrobocia jest dla Norwegii rekordowy – w październiku było to 4,6 proc. siły roboczej.

Nauczyciel potrzebny od zaraz

Statystyki z NAV pokazują także, że najniższe bezrobocie panuje wśród nauczycieli (również tych akademickich). Dodatkowo, w związku z dużym napływem uchodźców, wzrośnie zapotrzebowanie na pedagogów i nauczycieli norweskiego, którzy pomogą nowym mieszkańcom zintegrować się ze społeczeństwem.

Co ciekawe, najwięcej bezrobotnych jest wśród inżynierów i informatyków. Bezrobocie wśród tych ostatnich wzrosło w ciągu roku o 69 proc.

Słaba korona pomaga turystyce

Słaby kurs korony sprawia, że Norwegia staje się atrakcyjna dla turystów. Dzięki temu branża turystyczna rośnie w siłę, a co za tym idzie pojawia się wiele nowych miejsc pracy. Na taniej koronie „zarabia” również eksport towarów. Należy się więc spodziewać, że w tym sektorze zatrudnienie nie będzie spadać.

Warto budować

Pozytywne prognozy obejmują także branżę budowlaną. Jej pracownicy też skorzystają na napływie imigrantów. W związku z dużą liczbą nowych mieszkańców wzrośnie zapotrzebowanie na nowe mieszkania i infrastrukturę – żeby powstały, potrzeba rąk do pracy.

Znikną zawody średniego wykształcenia

Zdaniem Christine Mayer, dyrektora administracyjnego SSB (Centralne Biuro Statystyczne), rynek pracy podzieli się na zawody, które będą wymagały wyższego wykształcenia, oraz te, do których potrzebne będą jedynie podstawowe umiejętności.

– Zniknie część zawodów, do których potrzebne są średnie kompetencje. Zastąpi je technologia. Potrzebujemy więcej pracowników z wyższym wykształceniem, na razie za mało osób kończy studia – dodaje dyrektor.

Mayer obawia się również, że podział na zawody wymagające bardzo wysokich i niskich kwalifikacji doprowadzi do przepaści finansowej między pracownikami. Osoby z niskim wykształceniem nie będą w stanie zarabiać tyle, ile wykwalifikowani specjaliści.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


kordelas10

06-01-2016 16:08

"Paweł i", kobiety ze swojej rodziny wysłałeś już na ulicę, pod latarnie, czy założyłeś burdel w domu ... a sam zostałeś alfonesm?

krzysztof ignaszak

05-01-2016 19:04

Prostytucja dziewczyny prostytucja !!! Ta branza nigdy nie zniknie i tu wasz sila i moc!

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok