Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

Pracodawca może pokrzyżować Twoje plany urlopowe

Udostępnij
na Facebooku
Pracodawca może pokrzyżować Twoje plany urlopowe


Walizki już spakowane, a myśli krążą wokół pięknej, ciepłej plaży... Nic z tego, zadzwonił właśnie Twój szef z informacją, że musisz odłożyć urlop na później. Czy pracodawca ma do tego prawo?


Lipiec i sierpień to w Norwegii okres urlopowy. Wolne bardzo często biorą całe firmy, co wiąże się z przestojem w niektórych branżach. Pracodawcę należy poinformować o chęci wzięcia urlopu minimum dwa miesiące wcześniej. Zazwyczaj urlopy przebiegają zgodnie z planem, ale może niestety zdarzyć się tak, że pracodawca w ostatniej chwili zmieni zdanie i zepsuje Wasze wakacje.


Prawo pracy opisuje jednak konkretne wymagania, które muszą zostać spełnione, aby pracodawca miał prawo odwołać urlop pracownika, lub zażądać, by pracownik, który przebywa na urlopie, stawił się w trybie natychmiastowym do pracy. Oto one:

1. Powód musi być nagły i niemożliwy do przewidzenia


Musi zdarzyć się coś, czemu pracodawca nie był w stanie zapobiec przed okresem akceptowania urlopów.

2. Nieobecność z powodu urlopu będzie oznaczać poważne straty finansowe w firmie.


Nie wystarczy fakt, że firmę dotkną problemy finansowe, musza to być bardzo duże problemy. Co to konkretnie oznacza? Każdy przypadek ocenia się osobno, a prawo nie precyzuje czym są poważne problemy finansowe.

3. Nie ma zastępcy


Jeżeli pracodawca może wyznaczyć innego pracownika na zastępstwo po tym, który poszedł na urlop, to nie ma prawa przerywać zaplanowanego wypoczynku.

4. Zmiana musi zostać wynegocjowana z pracodawcą.


Na pracodawcy leży obowiązek zainicjowania negocjacji, które dotyczą zmiany planów urlopowych. Pracownik ma prawo do konsultacji z mężem zaufania.

Wszystkie dodatkowe koszty, wynikające z odwołania urlopu musi pokryć pracodawca, czyli np. koszty noclegu w hotelu, czy opłatę za bilety lotnicze. Jeżeli pracownik w podróż wybierał się z rodziną, to pracodawca musi zapłacić również za nią. Pracownik musi przedstawić na spotkaniu z szefem kosztorys.

Ponadto pracownik ma prawo odebrać zaległy urlop w okresie między 1 czerwca a 30 września.

Nieudany urlop
Czas wynurzyć się z morza i zanurzyć się z powrotem w pracy.

W wyjątkowych przypadkach można wezwać pracownika do pracy prosto z urlopu


Przerwanie urlopu i wezwanie pracownika do stawienia się w firmie nie jest uregulowane przepisami prawa urlopowego, ale szeregiem innych postanowień. W niektórych grupach pracowniczych kwestię wezwania pracownika przebywającego na urlopie regulują umowy o pracę, ale w większości przypadków należy dokonać osobnej oceny sytuacji. Należy jednak pamiętać, że przerwanie urlopu to wyjście ostateczne, które może być zastosowane wyłącznie wtedy, gdy nieobecność pracownika doprowadzi do dużych szkód.

Jeśli dojdzie do wezwania do pracy osoby przebywającej na urlopie, to bardzo częstą praktyką jest wypłacanie pracownikowi dodatkowej rekompensaty.

Myśląc o urlopie pamiętajcie, aby odpowiednio wcześniej poinformować o swoich planach pracodawcę, a ten powinien zadbać o omówienie kwestii urlopów ze wszystkimi pracownikami. Od 1 czerwca do 30 września macie prawo do 3 tygodni urlopu. Przeczytajcie też o skutkach, jakie może nieść za sobą choroba podczas urlopu.


Źródło: infotjenester.no, zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free

 

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok