Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Praca i pieniądze

Pracodawca kieruje na permittering? Spokojnie – nie zostaniesz bez pieniędzy!

info@multinor.pl

16 października 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Pracodawca kieruje na permittering? Spokojnie – nie zostaniesz bez pieniędzy!

Co robić jak pracodawca wysyła na permittering? fotolia.pl - royalty free

Nadeszła jesień, na dworze robi się coraz chłodniej i wiele branży odczuje spadek ilości zleceń. W takich okresach można spodziewać się wzrastającej liczby osób wysłanych na permittering.
Permittering to okres, w którym pracownik zostaje wysłany na tzw. przymusowy urlop. To jest popularna forma tymczasowej redukcji liczby pracowników w firmach operujących, np. w branży stoczniowej , gdzie często zdarzają się przestoje w zamówieniach.

Pan Waldemar z Bergen otrzymał ostrzeżenie o przewidywanym skierowaniu na permittering i pyta: „Co mam teraz zrobić?” W takim wypadku pan Waldemar może starać się o dagpenger – czyli zasiłek dla bezrobotnych. "Czy pracodawca dopełni wymaganych formalności?" Niestety nie. Pracodawca jest wówczas zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia tylko przez 10 dni. Następnie pieniądze są wypłacane przez NAV. Aby otrzymać zasiłek z urzędu, pracownik sam musi w odpowiednim czasie złożyć wniosek i załączyć do niego dokumenty potwierdzające prawo do wypłacenia zasiłku.

Jakie warunki trzeba spełnić żeby otrzymać zasiłek?

Przede wszystkim należy mieć wypracowane prawo do zasiłku, tzn. uzyskany minimalny dochód za ostatni rok kalendarzowy w kwocie 138 864 NOK brutto lub 277 728 NOK brutto za lata 2015, 2014 oraz 2013 łącznie. Trzeba mieć także umowę o pracę wykonywaną w Norwegii, czas pracy musi być zredukowany o minimum 50 proc.

Pracownik musi być zarejestrowany jako osoba poszukująca pracy w systemie NAV oraz wysyłać karty meldunkowe co 2 tygodnie. Ponadto musi stale poszukiwać pracy i wykonywać czynności ustalone z urzędem (np. regularne wysyłanie swojego CV do pracodawców).

Czy można pobierać zasiłek będąc w Polsce?

Permittering daje możliwość pobierania norweskiego zasiłku w Polsce jeżeli osoba wnioskująca jest pracownikiem przygranicznym lub pracuje w stałej rotacji (np. 5 tygodni pracy i 2 tygodnie wolnego, które spędza w Polsce). Jeżeli żaden warunek nie jest spełniony, podatnik musi przebywać w Norwegii, aby otrzymywać pieniądze. Wyjazdy w takim wypadku są możliwe jedynie w weekendy po uprzedniej zgodzie wydanej przez NAV.

Jak długo można pobierać zasiłek i w jakiej wysokości?

Wysokość zasiłku stanowi 62,4 proc. podstawy w oparciu o wcześniejsze dochody brutto. Taki zasiłek można pobierać przez maksymalnie przez 49 tygodni w czasie 18 miesięcy u jednego pracodawcy.

Czas oczekiwania na przyznane zasiłku wynosi ok. 4 tygodnie od momentu rejestracji jako osoby bezrobotnej oraz z złożenia podania o permittering wraz z dokumentacją do NAV. Prawo do otrzymywania zasiłku uzyskujemy w momencie spełnienia wszystkich powyższych warunków.

Co z innymi zasiłkami podczas permitteringu?

Jeśli przebywasz na permitteringu, możesz równocześnie otrzymywać inne świadczenia. Permittering jest traktowany na równi z zatrudnieniem i daje prawo do zasiłków rodzinnych lub opiekuńczych.

Tracąc prawo do zasiłku dla bezrobotnych (np. w wyniku wyjazdu do Polski), tracimy również prawo do zasiłku rodzinnego.

Pamiętaj, że tracąc prawo do zasiłku dla bezrobotnych (np. w wyniku wyjazdu do Polski), tracimy również prawo do zasiłku rodzinnego.

Warto również mieć na uwadze, że pracodawca ma prawo zwolnić pracownika na permitteringu. Wówczas obowiązuje go okres wypowiedzenia zawarty w umowie.

Pobieranie zasiłku dla bezrobotnych do momentu znalezienia nowego zatrudnienia lub podczas trwającego permitteringu stanowi korzystne wsparcie finansowe dla osób pozbawionych źródła utrzymania. Jeśli znalazłeś się w opisanej powyżej sytuacji, a jednocześnie spełniasz nałożone przepisami zasady ubiegania się o norweskie dagpenger, możesz śmiało wysłać wniosek.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok