Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Nowy Raport OECD – jak wypada Polska, a jak Norwegia?

marysia@mojanorwegia.pl

02 czerwca 2015 10:58

Udostępnij
na Facebooku
Nowy Raport OECD – jak wypada Polska, a jak Norwegia?


Norwegom brakuje podstawowych umiejętności, a Polacy pracują za dużo w stosunku do swojego zarobku - tak podaje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w swoim raporcie.

OECD jest ekonomiczną organizacją międzynarodową, która skupia 34 demokratyczne i wysoko rozwinięte państwa, wśród których jest Polska.

Za mało pieniędzy, za dużo pracy 


Podczas prezentacji raportu dotyczącego Polski ("Polska na tle innych krajów") w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Warszawie wyszło na jaw, że średni dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego netto na osobę wynosi ponad 16 200 USD rocznie, podczas gdy średnia krajów OECD to prawie 24 000 USD rocznie. 


Dodatkowo, widoczne są duże różnice pomiędzy bogatymi a biednymi - 20% najbogatszych osób zarabia niemal 5 razy więcej niż 20% najuboższych. 

Polacy również dużo pracują: wyliczono, że jest to 1929 godzin rocznie, co daje wyższą liczbę niż średnia OECD - 1765 godzin. 

Ta dysproporcja nie wpływa korzystnie na długość naszego życia: średni wiek Polaków wynosi 77 lat, czyli o 3 lata mniej niż średnia OECD. 

Wykształcony Polak górą 


W stosunku do pozostałych państw Polska wypadła bardzo dobrze w kwestii poziomu edukacji (przewyższa nas tylko Finlandia). W teście PISA przeciętny uczeń uzyskał 521 punktów, czyli wynik przewyższający średnią OECD, która wynosi 497 punktów. 



Nieufność względem władzy 


Polska uzyskała dość słaby wynik pod względem wyborczej frekwencji, którą uznaje się za miarę zaufania obywateli do rządu i uczestnictwa w demokratycznym procesie politycznym. Frekwencja podczas majowych wyborów okazała się najniższą wartością wśród wszystkich państw OECD (średnia 72%). 

Młodym Norwegom brakuje umiejętności 


Raport wykazał również, że nawet bogata Norwegia boryka się z poważnymi problemami. Jednym z nich jest fakt, że młodzi bezrobotni Norwegowie są daleko za innymi państwami OECD pod względem podstawowych umiejętności, takich jak czytanie, pisanie i liczenie. 


Tak jak w Polsce problemem jest duża różnica w dochodach, tak w Norwegii tworzy się niedobra tendencja społeczna do kontrastów w kwestii wykształcenia. Grupie wysoko wykwalifikowanych pracowników odpowiada grupa osób z podstawowym wykształceniem, które posiadają niewiele umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Taki stan rzeczy przekłada się na wyższy wskaźnik bezrobocia wśród młodych osób. 

Bierne państwo? 


Organizacja jest zaskoczona, że Norwegia jako państwo pozwala młodym bezrobotnym na bezczynność i nie zachęca ich do podjęcia pracy, szkoleń lub innych aktywności. Norwegia może się poszczycić najniższym wskaźnikiem bezrobocia wśród młodych ludzi, a mimo to od 2008 do 2013 roku wzrósł z 12% do 17%. 


Dobra prognoza dla Polski 


Organizacja odnotowuje bardzo istotne zalety Polski: mobilność Polaków, łatwość w zdobywaniu umiejętności, elastyczność w dostosowywaniu się do wymogów europejskich. Miejmy nadzieję, że Polska będzie umiała wykorzystać swoje atuty w poprawie jakości życia obywateli. 


Źródła: tvn24biz.pl, thelocal.no, oecdinsights.org, polskieradio.pl 
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok