Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Nie płaćcie koronami za granicą

Udostępnij
na Facebooku
4
Nie płaćcie koronami za granicą

Wydawanie koron poza granicami Norwegii jest zupełnie nieopłacalne.


Wiele osób planujących urlop zastanawia się, czy lepiej płacić lokalną walutą, czy też norweskimi koronami, kiedy na miejscu jest taka możliwość. Eksperci nie zastanawiają się ani sekundy - lokalna waluta zawsze będzie się bardziej opłacać.

Płać lokalnie


Ekspert z Banku Nordea, Christine Warloe tłumaczy, że sklepy, które umożliwiają płatność koronami ustalają inny, zazwyczaj wyższy niż banki kurs, i płacący na tym traci. Małe sklepy nie mogą sobie pozwolić na ustalenie kursu walut tak dobrego, jak banki, dlatego na każdych zakupach traci się od 5 do 10% w stosunku do tego, co oferują ogromne firmy. Ta zasada działa zawsze.

Zakupy na wakacjach
flickr.com/phalinn

Karta kredytowa na wakacjach?


Zabranie ze sobą karty kredytowej, daje nam zabezpieczenie finansowe. Dodatkowo, wielu operatorów kart kredytowych automatycznie dodaje do niej ubezpieczenie, która obowiązuje podczas wycieczek. Łatwiej również udowodnić kradzież i oszustwa - jeśli podejrzewamy, ze padliśmy ofiarą oszustwa, po powrocie do kraju możemy sprawdzić wykaz płatności i starać się odzyskać pieniądze.

Drogo z wieloma wyjątkami


Najbardziej opłacalną operacją, jest wypłacanie pieniędzy w lokalnej walucie, lub płacenie kartami - zapłacimy wtedy prowizję wynoszącą ok. 1,75% całej sumy oraz opłatę za pobranie pieniędzy z bankomatu. Na dłuższą metę warto jednak płacić kartą - opłaty będą niższe niż w przypadku wypłacania gotówki.

Korony
flickr.com/quinnanya
Porady dla wycieczkowiczów  
Warto wyznaczyć budżet wakacyjny i starać się go nie przekroczyć. Jeżeli mamy taką możliwość woźmy ze sobą dwie karty - to zabezpieczenie na wypadek kradzieży. Można korzystać z sejfów, które oferują hotele, przechowujmy w nich ważne dokumenty, zapas gotówki i przedmioty o dużej wartości. Kartę należy zablokować tuż po tym, jak dostrzeżecie jej brak.

Jaki sposób płatności wybieracie na wycieczkach? Wymieniacie gotówkę czy płacicie kartą?

Źródło: ap.no, zdjęcie frontowe: flickr.com/smemon

 

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


S M

12-03-2014 12:10

"Artykuł zawierał lokowanie produktu"

K T

11-03-2014 13:07

Mozna tez zalozyc sobie konto w Polsce i transferowac na nie pieniadze z Norwegii coprawda koszt za kazdym razem okolo 200 NOK wiec zaleca sie wieksze sumy.

Mozna tez oczywiscie zamowic w banku gotowke (w NOK) i zglosic do tollvesenet ze sie bedzie wywozic do Polski.... chociaz o ile teraz maja sie pytac po co i na co to moze byc problem bo niebeda chcieli uwierzyc ze "na wodke bo lubie organizowac imprezy".... ale to juz ich problem jesli prawda im nieodpowiada.... Niektore kantory oferuja lepszy kurs za gotowke niz przy transferze z banku do banku.

Też Mi odkrycie ...!
Już dawno temu pisałem iż najlepiej jest płacić kartą , a jak wyskakuje przelicznik walut /od niedawna coraz częściej , nawet w bankomatach/, to powinno się brać rozliczenie w takiej walucie w jakim danym kraju , akurat obowiązuje
.

Jan Kowalski

11-03-2014 11:42

Juz dawno to zauwazylem i nigdy nie pozwalam przeliczac na korony. Mozna stracic nawet 10-15% na takiej operacji i to niewazne, czy maly, czy duzy sklep. Najoplaclniejsze jest placenie karta. Jesli potrzebna gotowka to w bankomacie bez przeliczania na korony.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok