Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Feriepenger od zasiłków pobieranych w Norwegii

Udostępnij
na Facebooku
 Feriepenger od zasiłków pobieranych w Norwegii

Komu przysługuje feriepenger? Fot. fotolia - royalty free

To korzystna opcja dla osób, które pobierają zasiłki. Jeśli w 2015 roku ktoś otrzymywał między innymi zasiłek chorobowy albo rodzicielski, ma prawo do feriepenger. Dziś wyjaśniamy, komu i w jakim przypadku przysługuje tzw. wynagrodzenie urlopowe.
Norweski system świadczeń wprowadził korzystną opcję dla osób pobierających zasiłki. Jest nim feriepenger (pol. wynagrodzenie urlopowe) przysługujące z tytułu uzyskiwanych świadczeń socjalnych. Jeśli zatem w 2015 roku otrzymywałeś między innymi zasiłek chorobowy albo rodzicielski, masz prawo do feriepenger.

Nie wszyscy mogą liczyć na feriepenger

Nie każdemu uprawnionemu z tytułu świadczeń wypłacanych przez NAV przysługiwać będzie prawo do feriepenger. Do grona osób uprawnionych należą podmioty pozostające w stosunku  pracy z norweskim pracodawcą (pracownicy),  marynarze oraz rybacy, którzy mają status norweskiego pracownika. Wynagrodzenia urlopowego nie otrzymają zatem osoby samozatrudnione i bezrobotne.

Feriepenger dla osób na zasiłku chorobowym

Jeśli otrzymywałeś zasiłek chorobowy (norw. sykepenger) w 2015 roku, do 31 maja 2016 roku powinieneś był otrzymać feriepenger. W sytuacji, gdy świadczenie chorobowe opłacane było z kieszeni pracodawcy, pieniądze zostaną przekazane na jego ręce.

Feriepenger przysługują za okres 48 dni otrzymywania świadczenia. Obecnie obowiązująca stawka feriepenger to 10,2 proc. wysokości pobieranego zasiłku chorobowego. W przypadku osób, które ukończyły 59 lat w roku pobierania świadczenia, kwota przysługujących feriepenger wzrasta do 12,5 proc.

Feriepenger a zasiłek ciążowy

Na feriepenger mogą również liczyć kobiety, które pobierały zasiłek ciążowy w Norwegii (norw. svangerskapspenger). Podobnie jak w przypadku zasiłku chorobowego, feriepenger wypłacane są do 31 maja w roku następującym po tym, podczas którego pobierano zasiłek. Również przy zasiłku ciążowym stawka feriepenger wynosi 10,2 proc. zasiłku otrzymywanego przez najwyżej 64 pierwszych dni.

Czy feriepenger przyznawane jest od zasiłku rodzicielskiego?

Tak, zasiłek rodzicielski również umożliwia wypłatę feriepenger. Także w tym przypadku wypłata powinna nastapić do końca maja w roku następującym po roku pobierania świadczenia. Wysokość wynagrodzenia urlopowego z tytułu zasiłku rodzicielskiego także wynosi 10,2 proc. kwoty świadczenia, jednak w zależności od sposobu wypłacania zasiłku, naliczana jest od różnych przedziałów czasowych. 

Jeśli małżeństwo wybrało wypłacanie zasiłku rodzicielskiego (norw. foreldrepenger) przez 49 tygodni (tu wysokość zasiłku równa się 100 proc. stawki zasiłku), feriepenger naliczane są na podstawie 12 tygodni pobierania zasiłku rodzicielskiego. W przypadku otrzymywania świadczenia przez 59 tygodni (a kwota miesięcznego zasiłku wynosi 80 proc. stawki) – feriepenger wypłacane są za 15 tygodni otrzymywania świadczenia. 

Istnieją jednak sytuacje, które nie uprawniają do feriepenger od zasiłku rodzicielskiego, między innymi jeśli osoba, która otrzymuje świadczenie, jest bezrobotna lub pobiera jednocześnie zasiłek rodzicielski i rehabilitacyjny (arbeidsavklaringspenger). Feriepenger od zasiłku rodzicielskiego nie są również przyznawane, gdy podstawą do świadczenia był zasiłek rehabilitacyjny. W przypadku podstawy składającej się po części z AAP oraz zarobków z pracy, feriepenger będzie wypłacane na bazie dochodu osiągniętego w ramach zatrudnienia.

Feriepenger a zasiłek pielęgnacyjny i zasiłek szkoleniowy

Feriepenger przysługujące z tytułu zasiłku pięlęgnacyjnego (pleiepenger) lub szkoleniowego (opplæringspenger) również wynoszą 10,2 proc. kwoty zasiłków, jednak odliczane są za maksymalnie 12 pierwszych tygodni pobierania tego typu świadczeń w danym roku.

Pobieram zasiłek rehabilitacyjny – czy dostanę z tego tytułu feriepenger?

Niestety nie, od zasiłku rehabilitacyjnego (norw. arbeidsavklaringspenger) feriepenger nie są naliczane. Zamiast tego, dwa 14-dniowe okresy podczas otrzymywania zasiłku zostają zwolnione z odciągania zaliczki na poczet podatku. W efekcie w czerwcu i grudniu danego roku kwota zasiłku rehabilitacyjnego jest wyższa niż zawzyczaj.

Co jeśli przyznano mi dagpenger?

Do 1 stycznia 2015 roku osoby bezrobotne pobierające zasiłek dla bezrobotnych (norw. dagpegner) mogły liczyć na dodatek urlopowy (norw. ferietillegg), wynoszący 9,5 proc. kwoty brutto świadczenia. Jednakże od początku 2015 roku dodatek ten został zniesiony.

Przeważnie o feriepenger mówi się w kontekście zarobków otrzymywanych z tytułu wykonywanej pracy. Otrzymując niektóre z wymienionych powyżej zasiłków, masz szansę również na feriepenger.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok