Dochodzenie w Norwegii roszczeń na podstawie orzeczenia polskiego sądu (konwencja z Lugano 2007)

Dochodzenie w Norwegii roszczeń na podstawie orzeczenia polskiego sądu (konwencja z Lugano 2007)

Jesteśmy jedną z nielicznych kancelarii w Norwegii, która specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń na podstawie orzeczeń wydanych poza Norwegią, w tym w Polsce.

Aby orzeczenie sądu polskiego mogło być dochodzone w Norwegii, muszą być spełnione warunki określone w konwencji z Lugano z 2007 r. Najważniejszymi warunkami egzekucji takich roszczeń jest to, aby roszczenie było prawomocne w Polsce oraz, aby sąd wystawił zaświadczenie zgodne z art. 54 ww. konwencji.

Gdy dysponujemy polskim orzeczeniem sądowym oraz wspomnianym zaświadczeniem, a dłużnik mieszka/ma siedzibę w Norwegii, należy wystąpić do sądu w Norwegii o uznanie polskiego orzeczenia. Gdy orzeczenie zostanie uznane przez sąd norweski, możliwe jest złożenie do norweskiego komornika wniosku o wszczęcie egzekucji roszczenia zasądzonego w Polsce.

W oparciu o nasze dotychczasowe doświadczenia w sprawach dot. uznawania i egzekucji orzeczeń z Polski zakres działań w takich sprawach zwykle obejmuje:
a) uzyskanie w sądzie w Polsce zaświadczenia zgodnego art. 54 konwencji z Lugano;
b) ustanowienie pełnomocnika do doręczeń w Norwegii;
c) uzyskanie w sądzie w Norwegii stwierdzenia wykonalności w Norwegii polskiego tytułu wykonawczego;
d) wszczęcie i reprezentowanie Wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym w oparciu o w/w tytuł wykonawczy;
e) zapewnienie niezbędnej pomocy prawnej w zakresie dochodzenia roszczeń w przedmiotowej sprawie na terytorium Norwegii.

Tego rodzaju sprawy obsługujemy wg stawki godzinowej, niemniej niekiedy jesteśmy w stanie dokonać oszacowania całościowych kosztów sprawy. Stawka godzinowa kancelarii w tym wypadku to netto 1.200 NOK. Czas potrzebny na złożenie wniosku do sądu w Norwegii o uznanie polskiego tyt. egzekucyjnego jest z reguły nie mniejszy niż 5 godzin. To zaś ile czasu zajmie obsługa zależy przede wszystkim od wielkości dochodzonej kwoty, jako że wpływa to na czas trwania egzekucji.

Po uznaniu przez sąd w Norwegii polskiego orzeczenia dochodzi dodatkowo konieczność złożenia wniosku o egzekucję do komornika, co zajmuje z reguły dalsze 4-6 godzin. To, ile czasu zajmą kolejne działania w postępowaniu przed komornikiem, jest zwykle trudne do oszacowania, szczególnie, jeśli roszczenie przekracza 50.000,- NOK.

Jeśli dłużnikiem jest osoba prywatna, nie posiadająca majątku a jedynie bieżące przychody, należy liczyć, że egzekucja będzie dokonywana miesięcznie, w kwotach (zwykle) 1500 – 6000 NOK, a tym samym będzie z tym związana konieczność przekazywania co pewien okres środków na konto wierzyciela (komornik norweski nie dokonuje bowiem przelewów z potrąceń na konta zagraniczne, stąd egzekwowane płatności są wpłaane na konto depozytowe Kancelarii a następnie przekazywane Wierzycielowi). Taka procedura, obejmująca poszczególne, drobne działania po stronie Kancelarii, co rzutuje na koszty obsługi sprawy.

Do kosztów sprawy dochodzą także wydatki obejmujące m.in. opłatę sądową (2.562,50 NOK, 2016 r.), opłatę za wniosek o wszczęcie egzekucji (1742 NOK), ewent. koszty tłumaczeń przysięgłych, koszty przesyłek poleconych oraz koszty zagranicznych przelewów bankowych (500 NOK za przelew). Dodatkowo doliczane jest honorarium odpowiadające 5 % środków, które faktycznie uda się wyegzekwować.

W tego rodzaju sprawach możliwe jest jednak również, na życzenie Klienta, ustalenie wynagrodzenia na zasadzie wyższej prowizji i mniejszej stawki godzinowej.

Jeśli nie znacie Państwo miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika w Norwegii, ani jego norweskiego numeru personalnego, nie jest to żadną przeszkodą – informacje te bowiem ustalamy samodzielnie i bezpłatnie w ramach wstępnej oceny sprawy.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Skontaktuj się
Deportacja
Czytaj więcej
Separacja i rozwód
Czytaj więcej
MojaNorwegia Advokat Tomasz Nierzwicki
Copyright 2009-2024, ilogic.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.