Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Wyzwania nowego szefa NATO

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

01 października 2014 13:15

Udostępnij
na Facebooku
Wyzwania nowego szefa NATO


Jens Stoltenberg objął dzisiaj stanowisko szefa NATO. Jakie główne zadania stoją przed byłym premierem Norwegii?


Stoltenberg zajął jedno z najważniejszych politycznych stanowisk na świecie – Norweg został sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

– Myślę, że Stoltenberg będzie mniej krytyczny wobec Rosji niż Rasmussen równocześnie uważniej patrząc na poczynania prezydenta Rosji. Przed nowym sekretarzem stoi wiele wyzwań, z pewnością pomoże mu jego dotychczasowe doświadczenie zdobyte na stanowisku premiera Norwegii – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Judy Dempsey z Carnegie Europe. 

koferencja NATO
foto: wikimedia.org 

5 października Stoltenberg odwiedzi Warszawę. W stolicy spotka się z prezydentem Rzeczpospolitej Bronisławem Komorowskim. Tematem rozmowy między politykami ma być wypełnienie postanowień szczytu w Newport. Najważniejszą kwestią ustaloną w Newport jest realizacja „Readiness Action Plan” (planu działań na rzecz gotowości). Dokument zawiera w sobie odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę, informacje o niestabilnej sytuacji w krajach Bliskiego Wschodu oraz działaniach Państwa Islamskiego. 

Wielu europejskich polityków uważa, że przed Stoltenbergiem stoją trzy ważne zadania: po pierwsze poukładanie na nowo stosunków na linii NATO- Rosja, po drugie: zwiększenie wydatków na obronę państw członkowskich oraz po trzecie: walka ze sceptycyzmem panującym wewnątrz NATO w kwestii postrzegania światowych zagrożeń. Eksperci z Carnegie Europe uważają, że wydatki na obronę państw Sojuszu należy będzie zwiększyć tak aby wynosiły 2% PKB. Stoltenberg ma o tyle trudne zadanie, że wiele krajów należących do Wspólnoty wykazuje się sceptycyzmem co do skuteczności ostatnich działań podejmowanych przez Sojusz. 

Jens Stoltenberg jest bardzo popularny wśród Norwegów. Wielu obywateli życzyło mu powodzenia w pokonywaniu wyzwań, które stawia przed nim objęcie nowej funkcji.

twitter Jensa Stoltenberga
foto: twitter.com/jensstoltenberg




źródło: aftenposten.no, polityka.pl, newsweek.pl
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Magnus Fröderberg - Creative Commons Attribution 2.5


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok