Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polityka

Raport Interpolu: Ponad 90 procent uchodźców dostaje się do Europy nielegalnie

klaudia@mojanorwegia.pl

24 maja 2016 13:35

Udostępnij
na Facebooku
Raport Interpolu: Ponad 90 procent uchodźców dostaje się do Europy nielegalnie

Przemyt uchodźców w okolicach granicy węgierskiej flickr.com/ Freedom House/ public domain

Ponad 90 proc. uchodźców dotarło do Europy w nielegalny sposób, twierdzi raport Interpolu i Europolu. Dzięki nim przemytnicy zarobili w zeszłym roku 50 miliardów koron.
Zeszłoroczne zyski sieci przemytników wyniosły około 5-6 miliardów dolarów, czyli około 41-50 miliardów koron. Szmuglowanie uchodźców i imigrantów stanowi jedno z największych źródeł zysku przestępczości zorganizowanej w Europie, twierdzi raport przygotowany przez Interpol i Europol.

Według raportu ok. 90 proc. uchodźców i imigrantów dostało się do Europy z pomocą zorganizowanej siatki przemytników.

Terroryści wykorzystują napływ uchodźców?

Grupy przemytników są najczęściej międzynarodowe. Podejrzani za organizację siatki przemytniczej pochodzą z ponad 100 krajów. Według raportu osoby odpowiedzialne za przemyt ludzi miały najczęściej do czynienia już wcześniej z innymi rodzajami przestępstw.

– Imigranci udający się do Europy są narażeni na wykorzystywanie na rynku pracy i molestowanie seksualne, ponieważ muszą spłacić swój dług wobec przemytnika – można przeczytać w raporcie.

Zdaniem jego autorów, nie ma żadnego dokładnego związku między przemytem ludzi a terroryzmem, jednak istnieje zwiększone ryzyko, że zagraniczni terroryści postanowią wykorzystać napływ imigrantów, aby dostać się na teren Europy.

Do tej pory do Europy w ten sposób przedostało się 9 terrorystów z ISIS.

Sześć głównych kierunków

Raport Interpolu wskazuje, że grupy przemytników działają w różnych miejscach wzdłuż dróg, którymi się poruszają uchodźcy. Interpol i Europol obawiają się, że z powodu wzmożonych kontroli granicznych  zwiększy się liczba tras, z których korzystają imigranci.
Zidentyfikowano sześć głównych dróg, z których korzystają przemytnicy:

1. Zachodnia część Morza Śródziemnomorskiego – droga przez Portugalię i Hiszpanię, popularna już od ponad 10 lat;

2. Centralna część Morza Śródziemnego przez Włochy, popularna do 2015 roku, później liczba uchodźców korzystających z tej drogi zmniejszyła się;

3. Południowo-wschodnia droga przez Grecję lub Bułgarię – ruch na niej zwiększył się ze względu na konflikt w Syrii, według raportu w 2015 roku aż 900 tys. osób tą drogą dostało się do Europy;

4. Droga bałkańska, którą najczęściej wybierają imigranci chcący dostać się na północ Europy;

5. Wschodnia droga prowadzi przez zewnętrzną część strefy Schengen: Białoruś, Mołdawię, Ukrainę lub Rosję. Tą droga dostało się około 2 tys. imigrantów;

6. Droga nordycka w okolicach Storskog, granicy rosyjsko-norweskiej. Tą drogą przeszło około 2 tys. uchodźców do Norwegii i Finlandii.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok