Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Po spotkaniu Beaty Szydło i premier Norwegii: „Polska jest dla nas istotnym partnerem”

Natalia Szitenhelm

03 lutego 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
15
Po spotkaniu Beaty Szydło i premier Norwegii: „Polska jest dla nas istotnym partnerem”

Beata Szydło na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 26 stycznia 2016 roku. wikimedia.org/CC BY 3.0/P. Tracz/ KPRM

Wczoraj Beata Szydło spotkała się z premier Norwegii Erną Solberg. Szefowe rządu dyskutowały o transporcie gazu do Polski. Dużo uwagi poświęcono także Polakom mieszkającym w Norwegii. – Prosimy, żeby polscy obywatele, którzy chcą mieszkać w Norwegii i tutaj pracować, mogli liczyć na wsparcie państwa – powiedziała polska premier.
Wczoraj Beata Szydło spotkała się z premier Norwegii Erną Solberg. Wizyta polskiej szefowej rządu w Oslo to jeden z etapów systemowego budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski, a także uniezależnienia jej od dostaw gazu z Rosji. Szydło i Solberg omówiły kwestię budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski. Dyskutowały też o pomocy uchodźcom w Syrii, a także o sytuacji norweskiej Polonii.

Gazociąg z Morza Północnego do Polski?

Wczoraj odbyła się także wspólna konferencja prasowa premier Polski i Norwegii. – Bardzo poważnie traktujemy w tej chwili wyzwanie, które stoi przed Polską, czyli dywersyfikację źródeł energii. Zdajemy sobie z tego sprawę, że Polska jest państwem, które jeszcze przez wiele lat musi opierać się na węglu. Poszukujemy jednak innych możliwości i tutaj inwestycja w szelfie norweskim jest w naszej ocenie dobrą drogą – powiedziała premier Polski.

Na pytanie czy gazociąg z Morza Północnego do Polski ma, jej zdaniem, szansę na realizację w niedalekiej przyszłości odpowiedziała, że ta kwestia jest „niezwykle ważna” dla polskiego rządu. – Ta inwestycja była już wcześniej dwukrotnie planowana i nie udało się jej zakończyć. W tej chwili wydaje mi się, że jest do tego dobry klimat. To jest oczywiście rozmowa pomiędzy spółkami, które będą projekt realizowały, ale ze strony polskiego rządu mogę powiedzieć, że zrobimy wszystko, by ten dobry klimat i warunki do tej współpracy stworzyć  – że ta inwestycja wreszcie będzie mogła być zrealizowana – dodała Szydło.

Nord Stream 2

Czy gazociąg z norweskim gazem będzie konkurencyjnym przedsięwzięciem dla drugiej części gazociągu Nord Stream?

Szefowa polskiego rządu powiedziała, że Polska sprzeciwia się tej budowie. – Uważamy, że inwestycja Nord Stream 2 jest nieuzasadniona ze względów ekonomicznych i ma tylko i wyłącznie podłoże polityczne – stwierdziła Beata Szydło. Dodała też, że Polska jednoznacznie ocenia tę kwestię również na forum UE.

Migranci to wspólny problem Europy

Szefowe rządów poruszyły nie tylko tematy gospodarcze. Beata Szydło na konferencji prasowej powiedziała, że dużo uwagi poświęciły sytuacji Polonii w Norwegii, omówiły też kryzys migracyjny w Europie.

– Nasze patrzenie na ten problem (red. – migrantów) jest w wielu punktach bardzo zbieżne. Widzimy, że jest dzisiaj w Europie problem, który musimy wspólnie, my – Europejczycy, rozwiązać – stwierdziła premier Polski. Dodała też, że Polska dołączy do państw, które przeznaczą środki finansowe na pomoc uchodźcom w Syrii.

Wsparcie dla Polaków w Norwegii

Beata Szydło na konferencji prasowej powiedziała, że podczas spotkania dużo uwagi poświęcono sytuacji Polaków mieszkających w Norwegii. Jak zaznaczyła Erna Solberg 100 tys. Polaków mieszkających w Norwegii to największa społeczność cudzoziemska w tym kraju.

Bardzo dziękujemy, że Norwegia jest tak gościnna. Ale prosimy też o to, żeby polscy obywatele, którzy chcą mieszkać w Norwegii, chcą tutaj pracować, mogli liczyć na wsparcie państwa. Zrobimy wszystko, żeby Polacy zawsze czuli się bezpiecznie wszędzie tam, gdzie chcą mieszkać, gdzie znajdują swój dom. ~Beata Szydło, premier Polski

Apelowała też o zrozumienie dla Polaków, którzy niekiedy mają trudności z dostosowaniem się do nowych warunków.
Tymi słowami Szydło utarła nosa Donaldowi Tuskowi, który we wtorek, w projekcie porozumienia w sprawie warunków członkostwa w UE Wielkiej Brytanii, zgodził się, by kraje członkowskie w wyjątkowej sytuacji mogły ograniczyć świadczenia dla nowych migrantów z innych państw Unii.

Beata Szydło odpowiadała także na pytania odnośnie zapowiedzianej na piątek wizyty brytyjskiego premiera Davida Camerona w Polsce. – Nasze stosunki i relacje z Wielką Brytanią są dla nas bardzo ważne, więc myślę, że tematów do rozmowy będzie bardzo wiele, ale ten najważniejszy temat, o którym dyskutuje się który w UE, to tzw. Brexit i wszyscy zgadzamy się, że Wielka Brytania powinna pozostać w UE – dodała.

„Polska jest dla nas istotnym partnerem”

Premier Norwegii podkreśliła, że Polska jest w pierwszej dziesiątce partnerów handlowych Norwegii.

Polska jest dla nas coraz bardziej istotnym partnerem. Mamy duże pole do współpracy, jeśli chodzi o relacje dwustronne. Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z energetyką, o kwestii uchodźców, sprawach bezpieczeństwa w Europie. ~Erna Solberg, premier Norwegii

Norweska premier zaznaczyła, że Polska i Norwegia „mają wspólną granicę z Rosją", dlatego ważnym punktem spotkania było omówienie wpływu stosunków z Rosją na oba państwa.

Polacy znają wartość wolności

Norwescy dziennikarze pytali Ernę Solberg, jak ocenia zmiany w Polsce – sytuację w sądownictwie, media publiczne i ochronę instytucji mających na celu obronę demokracji i wolności obywatelskich.

Premier Norwegii powiedziała, że podstawą demokracji jest wolność prasy i wolność wszystkich instytucji społecznych. Stwierdziła, że jednak nie może zdradzić szczegółów dyskusji z Beatą Szydło na ten temat. – Mówiłyśmy o tym, że w tej chwili prowadzona jest ocena sytuacji w Polsce, czekamy na jej rezultaty. Podstawą demokracji jest wolność słowa, prasy i niezależność instytucji społeczeństwa obywatelskiego – powiedziała Solberg.

Dodała także, że Szydło, w trakcie ich rozmowy, podkreślała, że Polska wie, co oznacza system totalitarny i że zna wartość wolności.  


Źródła: PAP, rbnett.no, polskatimes.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


polon

04-02-2016 19:21

Long live Catholic Poland,

icek1

04-02-2016 17:32

Bog tak chcial i zeslal kare na zgnily zachod

icek1

04-02-2016 13:17

Z kim graniczyła Wielka Polska? Z kim chciała!

bcv

04-02-2016 12:17

jemu blizej do UPAdliny niz do polskiego jezyka scierwo i konfident

bcv

04-02-2016 11:00

Remigrant napisał:
napisał:
Remigrant napisał:
Mazury napisał:
\\\\\\\\\\\\\\\'Polska i Norwegia maja wspólną granicę z Rosją\\\\\\\\\\\\\\\'- czyżby?
Czyżbyś był aż takim ignorantem?
Przecież i Polska i Norwegia graniczą z Rosją, tym samym, mają wspólną granicę z tym właśnie państwem jak i podobne kłopoty jako członkowie NATO.

Aha, wiec Finlandia nie ma wspólnej, konkretnej, logicznej granicy z Rosją, członkiem NATO nie jest.
Przestań pieprzyć bzdury, temat ten nie dotyczy Finlandii, a spotkania przedstawicieli politycznych tak Polski jak i Norwegi i ich wspólnych wypowiedzi. Czy tam jest coś poruszone o Finlandii?


gabriel chlopek roztropek,wiejski filozof taki mundry a i tak wszyscy wiedza ze to zlodziej kapus i damski bokser ,a i socjalciag na utrzymaniu NAV od 8 lat

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok