Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polityka

PiS chce częściowej prohibicji. Polska będzie drugą Norwegią?

Redakcja

26 lutego 2016 14:10

Udostępnij
na Facebooku
2
PiS chce częściowej prohibicji. Polska będzie drugą Norwegią?

W 2014 roku przeciętny polak wypił 9,4 litra alkoholu. pixabay.com - CC0 License

Będzie mniej sklepów z alkoholem? Do sejmowego klubu trafił projekt przepisów o wychowaniu w trzeźwości. Samorządy będą ograniczać liczbę osiedlowych i dzielnicowych monopolowych.
Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości przygotował Związek Miast Polskich, a opracował go Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w zarządzie Związku. Po konsultacjach projekt zmian ma być gotowy na przełomie stycznia i lutego, podaje PAP. 

Nowe przepisy zakładają, że rada gminy będzie określała godziny i miejsca, w których sprzedaż alkoholu jest zakazana. Samorządowcy od dawna narzekali, że wpływy z korkowego nie pokrywają późniejszych kosztów związanych z niwelowaniem skutków nietrzeźwości. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) obliczyła, że w praktyce na każdą złotówkę, która wpływa do kasy miasta z opłat za koncesje, 4 zł wypływają na na działania profilaktyczne, utrzymywanie izb wytrzeźwień, czy niwelowanie skutków wypadków drogowych. Samorządy więc tracą na nieograniczonej sprzedaży alkoholu.
Liczba sklepów monopolowych w Polsce i w Norwegii
Liczba sklepów monopolowych w Polsce i w Norwegii Źródło: MN

Alarmujące zagęszczenie

Liczba sklepów monopolowych na mieszkańca Polski czterokrotnie przewyższa normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ich zagęszczenie nie powinno przekraczać 1 sklepu na 1,5 tys. mieszkańców – u nas jest to 1 sklep na około 300 osób.

Według informacji Rzeczpospolitej, w kraju działa ok. 250 tys. punktów sprzedaży alkoholu, wiele z nich czynnych jest całą dobę. W efekcie łatwiej kupić piwo niż pieczywo. Tylko w Bydgoszczy jest więcej sklepów na mieszkańca niż w całej Norwegii, obliczyła Gazeta Pomorska. Wysokoprocentowe trunki nad fiordami dostaniemy w 300 sklepach Vinmonopolet czynnych w soboty do 15-tej. W Bydgoszczy w alkohol zaopatrzymy się w 743 monopolowych.
Wszystkie sklepy monopolowe w Norwegii
Wszystkie sklepy monopolowe w Norwegii Źródło: vinmonopolet.no

Ile pije Polak?

Przeciętne jeden mieszkaniec Polski w 1993 roku konsumował 6,52 litra 100-procentowego alhoholu. W 2014 było to już 9,4 litra. Polacy piją głównie piwo (57,9 proc.), wyroby spirytusowe (34,1 proc.), na końcu wino i miody pitne (8,0 proc.), wskazują dane PARPA opracowane na podstawie statystyk GUS-u.

Struktura spożycia napojów alkoholowych w procentach w przeliczeniu na 100 proc. alkoholu:
Obliczenia PARPA na podstawie danych GUS. Przyjmuje się założenie, iż w jednym litrze: 1. piwa zawartych jest 5,5% alkoholu, 2. wina (miodu pitnego) zawartych jest 12% alkoholu.
Obliczenia PARPA na podstawie danych GUS. Przyjmuje się założenie, iż w jednym litrze: 1. piwa zawartych jest 5,5% alkoholu, 2. wina (miodu pitnego) zawartych jest 12% alkoholu. Źródło: PARPA
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


krzysztof ignaszak

26-02-2016 19:07

prawidlowoo w koncu polaczki przestana sie nakurwiac do nieprzytomnosci

Adrian Tajny

26-02-2016 18:26

He he , a czy uwzgledniaja w danych wywozony alkohol za granice i wypijany tam nie tylko przez Polakow. Bo z tego co wiadomo u przemytow zaopatruja sie tez rdzenni tubylcy

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok