Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Norwegia spadła w rankingu najbezpieczniejszych państw świata

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegia spadła w rankingu najbezpieczniejszych państw świata


Kraj wspomaga działania pokojowe w innych państwach, a jednocześnie zwiększa wydatki na zbrojenia. 


Australijska organizacja, The Institute for Economics and Peace ogłosiła tegoroczne wyniki analizy Global Peace Index czyli tzw. „parametru pokoju” w ponad stu państwach na świecie. W badaniu analizowano sytuację w 162 krajach. Pod uwagę brano takie czynniki jak m.in. poziom bezpieczeństwa w społeczeństwie, zakres wewnętrznych i międzynarodowych konfliktów, w które zaangażowane jest dane państwo oraz stopień militaryzacji kraju. 

Polska idzie na przekór 


Europa wciąż pozostaje jednym z najbezpieczniejszych kontynentów na świecie. Mimo wszystko jednak wiele państw tego obszaru zaliczyło spadek poziomu parametru pokoju. Ta sytuacja dotyczy również Norwegii. W zeszłym roku kraina fiordów zajmowała 14. miejsce, natomiast w 2013 roku znalazła się w pierwszej dziesiątce i uplasowała się na 9. pozycji w rankingu. W raporcie z najnowszego badania  Norwegię można znaleźć dopiero na miejscu 17. 

Przez ostatnie 8 lat poziom wskaźnika pokoju w wielu państwach zmniejszył się o 2,4%. Największe spadki zanotowały kraje takie jak Libia, Nigeria oraz Ukraina. Z tego trendu wybija się jednak Polska, która w obecnym rankingu znalazła się na 19. miejscu. Natomiast rok wcześniej zajmowała 24. pozycję.
 

porównanie wyników Polski i Norwegii w badaniu Global Peace Index


Działania na dwa fronty?


Z przeprowadzonych w tym roku badań wynika, że Norwegia jest państwem, które dużą wagę przykłada do działań pokojowych na terenie innych państw. Angażuje się również w akcje humanitarne i edukacyjne na rzecz budowania pokoju na całym świecie. Równocześnie Norwegia zanotowała duży wzrost w kategorii zbrojenia i eksportu systemów obronnych, okrętów i zaawansowanych systemów wojskowych. 


Pierwsza dziesiątka w roku 2015: 

1. Islandia 
2. Dania 
3. Austria 
4. Nowa Zelandia 
5. Szwajcaria 
6. Finlandia 
7. Kanada 
8. Japonia 
9. Australia
10. Czechy


źródło: visionofhumanity.org, tnp.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Brudny Harry

29-06-2015 23:04

"Norwegia zanotowała duży wzrost w kategorii zbrojenia" no to bardzo dobrze, im lepiej uzbrojone państwo tym może czuć się bezpieczniej, przeciwnikami zbrojenia państwa są ci, którzy planują te państwo napaść czy zniewolić

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok