Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Co z tą Północą?

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

16 października 2014 11:44

Udostępnij
na Facebooku
1
Co z tą Północą?


Sytuacja związana z konfliktem na wschodzie Europy zmusza norweskich polityków do przemyślenia na nowo strategii w sprawie swoich północnych terenów.


Trzy miliardy koron – tyle rząd chce przeznaczyć w 2015 na rozwój związany z północnym obszarem Norwegii. To aż o 650 milionów więcej niż w zeszłym roku. Pieniądze mają być wydane m.in. na promowanie turystyki, przyciąganie nowych mieszkańców oraz... lepsze zabezpieczenie granic z Rosją. Według polityka Bårda Glada Pedersena jest to zapowiedź prowadzenia przez rząd bardziej ofensywnej polityki międzynarodowej. 

– Tereny północnej Norwegii powinny być priorytetem również w polityce zagranicznej. Obecnie skupiamy się na tym jak najlepiej wykorzystać środki, które otrzymamy. Będą one stanowić podstawę dla dalszego rozwoju i wzrostu gospodarczego północnych regionów. Tym razem rząd stawia na prowadzenie bardziej zdecydowanej polityki na arenie międzynarodowej – mówi Pedersen. 

Politycy z Sosialistisk Venstreparti (SV) twierdzą, że zbyt dużo pieniędzy wydaje się w Norwegii na przemysł naftowy i wydobywczy. Generuje to co prawda duże zyski dla państwa, ale przez to wiele innych kwestii jest zaniedbywanych. Zdaniem jednego z członków tej partii, Johana Pettera Barlindhauga, napięta sytuacja wynikająca z zachowań Rosji sprawi, że północna Norwegia i region Morza Barentsa stanie się niedługo bardzo ważnym regionem ze strategicznego punktu widzenia. 


region Morza Barentsa
foto: worldatlas.com


Kirsti Bergstø, reprezentantka regionu Finnmark z ramienia Sosialistisk Venstreparti również jest zdania, że rząd zbyt wiele inwestuje w surowce nieodnawialne takie jak ropa czy gaz, zapominając o potrzebach ludzi mieszkających daleko od głównych ośrodków miejskich. 

– SV chce aby realizowanie polityki na północnych terenach naszego kraju budowało między obywatelami porozumienie i zachęcało ich do współpracy. Odpowiednie zainwestowanie środków może sprawić również, że więcej osób zdecyduje się na mieszkanie i układanie sobie życia właśnie tutaj, na północy – mówi Bergstø. 


skaczący w północnych wodach łosoś
foto: flickr.com/Thomas Bjørkan

Już od wielu lat rząd próbuje przekonać obywateli, że warto osiedlać się na dalszych krańcach Norwegii. 

 Myślę, że to co dzieje się w rozmowach na temat północnych terenów Norwegii nabiera nowego wymiaru. Takie okręgi jak Troms czy Finnmark zyskały w ostatnim czasie mocno na znaczeniu. To samo dotyczy regionu Morza Barentsa– mówi Johan Petter Barlindhaug, związany z SV oraz z Nordområdesenteret w Bodø. 

piękne krajorazy Finnmarku
foto: wikimedia.org 

Rząd chce zarówno rozwijać działalność przemysłową na Północy jak i stawiać na współpracę międzynarodową w zakresie rozwoju tego regionu. 

– Północna Norwegia to niezwykłe bogactwo surowców naturalnych. 80% rynku związanego z rybołówstwem mieści się na północy naszego kraju. Jest to też region, który cały czas rozwija się pod względem turystycznym. Również inne kraje chcą inwestować i zakładać firmy na tych obszarach – dodaje Pedersen. 

– Na razie padło wiele słów, za tym muszą pójść również czyny. Musimy też pomyśleć o bezpieczeństwie naszego regionu. Chcemy aby w regionie Morza Barentsa panował spokój – mówi Barlindhaug.



źródło: nordlys.no, nrk.no, nettavisen.no 
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - MJ - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


marzena Piasecka

17-10-2014 10:45

Mieszkamy tu na bardzo dalekiej Pn. i niestety z pracą jest bardzo ciężko małe miasteczka nie dają szansy aby się tu osiedlać ,gdyby faktycznie powstały tu inwestycje żyło by się lżej .Stoją puste fabryki które 10 tat temu tętniły życiem to duży problem dla małych społeczności

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok