Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Chcą zamykać azylantów w więzieniach

Udostępnij
na Facebooku
Chcą zamykać azylantów w więzieniach

Aż trzy ministerstwa chcą, aby obcokrajowcy, którzy nie mają pozwolenia na pobyt w Norwegii, okres przejściowy spędzali razem z przestępcami w więzieniach.


Minister sprawiedliwości, Anders Anundsen, poprosił UDI, Politidirektoratet i Kriminalomsorgen, aby przerwały swoją dotychczasową pracę i zastanowiły się nad tym, w jaki sposób można obciąć koszty i skrócić czas procedury wyrzucania azylantów w Norwegii. Efektem prac jest raport z listą 36 proponowanych rozwiązań, nad którymi będzie debatował rząd.

Anders Anundsen
Anders Anundsen, wikipedia.org

Trzy więzienia


Jedną z propozycji jest utworzenie obozów przejściowych w więzieniach. Osoby, które nie mają pozwolenia na pobyt w Norwegii (ich tożsamość jest nieznana, dostali nakaz opuszczenia kraju), byłyby umieszczane na nowych oddziałach albo wysyłane tam, kiedy zwalniałyby się miejsca.

Więzienia Bruvoll, Bjørgvin i Åna, które miałyby prawdopodobnie służyć jako obozy, leżą w pobliżu lotnisk Gardemoen (Oslo), Flesland (Bergen) i Sola (Stavanger).

Obecnie obcokrajowców, którzy musza opuścić Norwegię, są wysyłani do internatu policyjnego w Trandum i czekają tam na potwierdzenie tożsamości lub zsyłkę.

Więzienie Bruvoll
Więzienie Bruvoll, kriminalomsorgen.no

130 milionów


Pomimo tego, że prawo nakazuje odseparowanie takich osób od przestępców, to ministerstwa uważają, że w więzieniach jest miejsce dla dużej ilości azylantów. Politycy chcą też odciążyć Trandum, jednocześnie wywierając presję na więzieniach.

W raporcie zostało wyliczone, że 72 nowe miejsca dla nielegalnych azylantów będą kosztowały ok. 130 milionów koron, łącznie z niezbędnymi inwestycjami. Norsk Organisasjon for Asylsøkere (NOAS, Norweska Organizacja dla Azylantów) jest do propozycji nastawiona krytycznie. Władze organizacji uważają, że norweski rząd robi niewiele, aby azylanci przechodzili procedury adaptacyjne zgodnie z prawem.

Dale, ośrodek dla azylantów
Ośrodek dla azylantów Dale, yr.no

Elektroniczne bransoletki


Inne rozwiązania brane pod uwagę w raporcie to:

- Użycie elektronicznych bransoletek na kostkę, które zabezpieczą wyjazd obcokrajowca z Norwegii;

- Ograniczenie możliwości wyjścia z obozów przejściowych na przepustki;

- Nałożenie na azylantów zakazu mieszkania w obozach przejściowych zatwierdzonych przez UDI;

- Umieszczenie azylantów, którzy najprawdopodobniej nie dostaną pozwolenia na pobyt, w osobnych, „strategicznych obozach przejściowych";

- Wydanie krótszego zakazu powrotu do Norwegii tym, którzy dobrowolnie poddadzą się nakazowi opuszczenia kraju;

Elektroniczna bransoletka
Elektroniczna bransoletka, tvn24.pl

Oczekiwanie


UDI, Politidirektoratet i Kriminalomsorgen są zdania, że dzięki nowym postanowieniom, uda im się do 2015 roku odesłać z Norwegii 1000 więcej nielegalnych imigrantów.

Ministerstwo sprawiedliwości dodaje, że nie ustosunkowało się jeszcze do propozycji:

- Niektóre z tyc rozwiązań niosą za sobą konsekwencje ekonomiczne i administracyjne, a te musimy rozważyć w nawiązaniu do budżetu, który miałby zostać na nie przeznaczony - mówi sekretarz stanu, Himanshu Gulati (Frp).

W 2013 roku policja przeprowadziła 5966 eksmisji z Norwegii. Ministerstwo sprawiedliwości chce, aby w roku 2014 procedura odbyła się 6700 razy.

Norwegowie komentujący sprawę są zadowoleni z propozycji - uważają, że osoby bez legalnego pobytu nie powinny mieć możliwości swobodnego poruszania się po Norwegii. A jakiego Wy jesteście zdania? Czy wobec osób ubiegających się o azyl powinno się stosować tak silne restrykcje?


Źródło: vg.no, zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok