Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Będzie nowy ambasador RP w Norwegii? Komisja Spraw Zagranicznych wydała pozytywną opinię

Klaudia Synak

23 marca 2017 11:11

Udostępnij
na Facebooku
Będzie nowy ambasador RP w Norwegii? Komisja Spraw Zagranicznych wydała pozytywną opinię

Polska Ambasada w Oslo wikimedia.org - Kjetil Ree - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Komisja Spraw Zagranicznych wydała 22 marca pozytywną opinię na temat kandydatury Jarosława Łasińskiego na nowego ambasadora RP w Norwegii, donosi dziennik Gazeta Prawna.
W środę 22 marca sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wydała pozytywną opinię na temat kandydatury Jarosława Łasińskiego na nowego ambasadora Polski w Norwegii, donosi dziennik Gazeta Prawna.

Łasiński może zastąpić Stefana Czmura, który pełnił obowiązki ambasadora do lipca 2016 roku. Od tego czasu placówką w Oslo kierował chargé d’affaires Marian Siemakowicz.

Wystąpienie przed komisją

Łasiński przedstawił przed komisją założenia swojej misji. Podkreślił, że Polskę z Norwegią łączy zainteresowanie wschodnim sąsiedztwem Unii Europejskiej. Stwierdził również, że stosunki polsko-norweskie „nie są wolne od wyzwań‟.

Jego zdaniem, priorytetem w stosunkach z Norwegią jest rozwój stosunków politycznych z Polską, pogłębianie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, wzmacnianie relacji gospodarczych oraz działania na rzecz promocji oraz poprawy wizerunku Polski.

Podczas swojego wystąpienia Łasiński poświęcił wiele uwagi wspólnym inicjatywom w dziedzinie energetyki, w tym między innymi realizacji projektu gazociągu Baltic Pipe oraz pomocy Polakom w Norwegii.

– Do priorytetowych zadań w trakcie pełnienia misji zaliczam wsparcie polskich rodzin w sytuacjach związanych z nieuzasadnionymi ingerencjami w życie rodzinne, podejmowanymi przez lokalne instytucje socjalne – mówił Łasiński.

Duże doświadczenie w dyplomacji

Łasiński z wykształcenia jest prawnikiem, ale ma duże doświadczenie w  dyplomacji, jest z nią związany od 1987 roku.

W ostatnich latach, od 2012 roku, pełnił funkcję wiceszefa departamentu konsularnego w MSZ. Wcześniej był kierownikiem wydziału konsularnego ambasady w Waszyngtonie (w latach 1997-2001), konsulem generalnego RP w Chicago (w latach 2005-2007) oraz konsulem generalnym w Malmö (w latach 2007-2011).

Długi proces wyboru

Proces wyboru nowego ambasadora RP jest dość długi. Najpierw kandydata na ambasadora proponuje minister spraw zagranicznych w uzgodnieniu z premierem i prezydentem. Następnie MSZ występuje do państwa przyjmującego o wstępną akceptację. Jeśli ministerstwo otrzyma pozytywną odpowiedź, to zwraca się do prezydenta z formalnym wnioskiem o nominację ambasadora.

Zwrócenie się przez MSZ do sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych o zaopiniowanie kandydata wynika z obyczaju.


Źródło: gazetaprawna.pl
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok