Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polacy w Norwegii

Za co nie zapłacisz u lekarza w Norwegii

Redakcja

10 lipca 2015 14:47

Udostępnij
na Facebooku
Za co nie zapłacisz u lekarza w Norwegii


Norweski system ubezpieczeń społecznych obejmuje wszystkich pacjentów legalnie mieszkających w Norwegii. Jeśli masz legalną pracę w Norwegii, z reguły od pierwszego dnia automatycznie zostajesz jego członkiem.

Tak jak w Polsce, także w Norwegii składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącane są automatycznie z pensji pracownika (8,2 proc. wynagrodzenia brutto wraz z podatkiem). Jednak niektórzy pracownicy nie podlegają norweskiemu systemowi ubezpieczeń, ponieważ są ubezpieczeni w Polsce. Aby to udokumentować, należy przedłożyć stosowny formularz. Pozwoli to uniknąć płacenia podwójnych składek.

Egenandel, czyli wkład własny

Wkład własny to zabezpieczenie przed nadużyciami w systemie opieki medycznej. Wszyscy są zobowiązani do opłacenia części kosztów leczenia. Opłaty obowiązują m.in. za wizytę u lekarza rodzinnego, poradę specjalisty na podstawie skierowania, wizytę lekarza w domu, wizytę u stomatologa oraz leki na receptę.

Frikort, czyli karta bezpłatnego leczenia 

Po przekroczeniu określonej kwoty można ubiegać się o przyznanie karty bezpłatnego leczenia, tzw. frikort. Zwalnia ona z opłat za korzystanie z usług medycznych do końca roku kalendarzowego. Aby ją otrzymać, należy udokumentować swój wkład własny, warto więc zbierać rachunki i dowody wpłaty za leki i wizyty lekarskie. Wyróżnia się dwa rodzaje kart leczenia bezpłatnego w zależności od usług.

Kwotę, po przekroczeniu której przysługuje darmowa opieka medyczna, ustala co roku parlament. Obecnie wynosi ona ​2 ​185 NOK dla pierwszej grupy usług, która obejmuje konsultacje lekarza, psychologa, pobyt w szpitalu, poradnię rentgenowską, leki oraz sprzęt rehabilitacyjny na tzw. niebieską receptę (czyli choroby przewlekłe). Ten typ karty otrzymasz automatycznie pocztą w ciągu trzech tygodni od nadpłaty.

Drugi typ karty obejmuje usługi u fizjoterapeuty, leczenie wybranych schorzeń zębów, usługi zatwierdzonych instytucji rehabilitacyjnych oraz podróże na zabiegi za granicą zorganizowane przez Szpital Uniwersytecki w Oslo (Rikshospitalet HF). Aby otrzymać kartę bezpłatnego leczenia tego typu musisz wysłać wniosek do HELFO (norweski NFZ) wraz z rachunkami za leczenie na ponad 2 670 NOK.

ULGI:

Niezależnie od posiadania karty frikort, niektóre usługi są ogólnodostępne i gratis: 

  1. dzieci do lat 16: bezpłatne porady lekarskie oraz niektóre leki
  2. dzieci do lat 18: bezpłatne leczenie stomatologiczne w publicznych ośrodkach stomatologicznych oraz bezpłatna psychoterapia
  3. osoby upośledzone oraz osoby, które przebywały w domu opieki lub korzystały z opieki domowej przez co najmniej 3 miesiące z rzędu: bezpłatne leczenie stomatologiczne
  4. młodzież do 20 roku życia: bezpłatne niektóre zabiegi stomatologiczne
  5. leczenie chorób zakaźnych (również leczenie przy ich podejrzeniu)
  6. kobiety w ciąży: bezpłatne świadczenia związane z ciążą i porodem.


Nie znasz norweskiego? Zamów tłumacza

Warto pamiętać, że możemy poprosić o obecność tłumacza podczas wizyty u lekarza. Usługa jest bezpłatna, wystarczy jeśli przy rejestracji zgłosimy taką potrzebę. Należy przy tym uważać kogo wybieramy do pomocy, gdyż czasem zdarza się, że niewykwalifikowane osoby mogą nam raczej zaszkodzić, niż pomóc. 

Przeczytaj też: Zwrot kosztów leczenia po wypadku przy pracy w Norwegii.  


Źródła: nyinorge.no, helsenorge.no

Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok