Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polacy w Norwegii

Pierogi łagodzą obyczaje. Jak przygotować polską Wigilię w Norwegii?

Kinga Kiani Ghalati

20 grudnia 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Pierogi łagodzą obyczaje. Jak przygotować polską Wigilię w Norwegii?

Wigilia fotolia.pl - royalty free

Przygotowanie klasycznej, polskiej Wigilii w Norwegii bywa niemałym wyzwaniem. Jak radzą sobie nasi rodacy, mieszkający tu na stałe?
Polacy są silnie związani ze swoimi tradycjami, zwyczajami kulturowymi oraz Świętami. Nawet na emigracji starają się jak najwierniej odwzorować klimat tradycyjnej Wieczerzy Wigilijnej oraz świątecznych dni. Przygotowanie klasycznej, polskiej Wigilii w Norwegii bywa niemałym wyzwaniem. Jak radzą sobie nasi rodacy, mieszkający tu na stałe?

Bez dwunastu potraw, ale z choinką

Nie wszyscy Polacy wracają na Święta do Polski. Czasem nie pozwala praca, ceny biletów lub po prostu cała rodzina mieszka już w kolejnym pokoleniu w Norwegii. U Beaty i Sebastiana będzie w tym roku rodzinnie. Kilka miesięcy temu urodziła się im córeczka, więc do maleństwa przyjadą na Święta dziadkowie z obu stron, ale też ciocie i wujkowie czyli rodzeństwo pary.

– To będą pierwsze Święta u nas, w Norwegii – mówi Beata. Bardzo chciałam, aby Wigilia i pozostałe świąteczne dni były tradycyjnie polskie. Cieszę się, że Mamy przyjadą nieco wcześniej, bo zaplanowałyśmy wspólne pieczenie ciast i przygotowywanie potraw.

U Beaty i Sebastiana będą śledzie, barszcz grzybowy, pieczone pierogi i smażony karp. Wszystkie potrzebne produkty przywiozą rodzice. Pierniki i miodowniki powstaną już z norweskich produktów.

– Cieszę się, że przyjeżdżają nasi rodzice i bliscy – mówi Sebastian. – Kobitki rozsądnie ustaliły, że nie będą przygotowywać aż dwunastu potraw, bo zwyczajnie się tego nie zje. A teraz, jak Natusia jest z nami, liczy się każda zaoszczędzona korona.

Nie zabraknie jednak świeżej choinki, którą Sebastian kupi tuż przed Wigilią, by, jak twierdzi, tradycji stało się zadość.

Pierogi łagodzą obyczaje

Sylwia studiuje i pracuje w Stavanger. Niestety nie dostała urlopu na Święta, a jej rodzice nie czują się wystarczająco na siłach, by wsiąść do samolotu. Dla wszystkich to będzie trudny świąteczny czas. Sylwia wynajmuje mieszkanie z Francuzką, Brazylijką i Włochem. Wymyślili, że przygotują wspólnie wieczerzę wigilijną, a całym przedsięwzięciem pokieruje Sylwia.

Głównym punktem będzie lepienie pierogów z kapustą i grzybami. Moi współlokatorzy bardzo chcą się tego nauczyć. Kapustę kupię w norweskim Coop, a grzyby w polskim sklepie, mąkę zresztą też, bo z tej norweskiej jakoś nie wszystko wychodzi smaczne. ~Sylwia, święta spędzi w Stavanger

Oprócz pierogów będzie też kompot z suszu, też z polskiego sklepu.

– Ostatnio widziałam, że mieli też sianko, więc pewnie też kupię – planuje dziewczyna. – Opłatek przysłali mi już rodzice. Razem z moimi współlokatorami będziemy śpiewać kolędy w kilku językach i opowiadać o zwyczajach bożonarodzeniowych w naszych krajach. Pewnie będzie miło, ale bez obecności kochanych rodziców to jednak nie to samo.

Gdzie zdobyć typowo polskie produkty?

Niezależnie od tego, czy Święta będą spędzać w gronie rodzinnym czy przyjaciół, Polacy w Norwegii mają kilka alternatywnych rozwiązań, by zaopatrzyć się w tradycyjne produkty. Podpowiadamy, gdzie szukać polskich produktów.
Polskie produkty można kupić także w Norwegii.
Polskie produkty można kupić także w Norwegii. Fot.: MN

Sklepy internetowe:

Polskie Smaki 24
Dostawy na terenie Fredrikstad, Moss, Drammen, Oslo oraz okolic
Adres www: polskiesmaki24-transport.com

E-szop Szczecin - sklep internetowy
Dostawy na terenie: Aksdal, Algard, Bergen, Drammen, Egersund, Figgjo, Flekkefjord, Halden, Haugesund, Hokksund, Kongsberg, Kopervik, Kristiansand, Lyngdal, Mandal, Moi, Moss, Notodden, Oslo, Randaberg, Sandeid, Sandnes, Sandvika, Sarpsborg, Solne, Stavanger, Stord, Vigeland
Adres www: e-szop.szczecin.pl 

Sklep w Oslo 
Przy ulicy Storgata 55. Otwarty siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do soboty od 10 do 20 i w niedziele od 12 do 20.

Sklep w Bergen 
Przy ulicy Nygårdsgaten 31. Otwarty od poniedziałku do soboty od 10 do 20 i w niedzielę od 12 do 20.  

Sklep w Sandnes 
Przy ulicy Langgata 9. Otwarty od poniedziałku do soboty od 10 do 20 i w niedziele od 12 do 20. 

Polski sklep spożywczy Baza w Moss Rygge 
Przy ulicy Øreåsveien 26.
Otwarty od poniedziałku do środy od 11 do 18, w czwartki od 12 do 19, w piątki od 12 do 18 i w soboty od 11 do 16. 

Favoritt Mat w Stavanger 
Przy ulicy Tårngata 3.
Otwarty jest od poniedziałku do soboty od 9 do 20 i w niedzielę od 12 do 20.
 
Intermat w Torvet Raufoss Sentrum 
Przy ulicy Storgata 34 w Torvet Raufoss Sentrum.
Otwarty w poniedziałki od 12 do 18, od wtorku do piątku od 10 do 18 i w soboty od 10 do 14.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok