Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

 
 

Z okazji Dni kultury polskiej 2012, Galeria Stylo zaprasza na wystawę prac polskiego malarza Waldemara Tłuczka pod tytułem "Między jawą a snem" (norw. "Mellom drømmen og illusjonen"). Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających codziennie w okresie 01.05 - 27.05.2012, oprócz poniedziałków, w godzinach od 12.00 do 16.00. To już druga wystawa Waldemara Tłuczka w Oslo.


Waldemar „Waldzior” Tłuczek jest artystą profesjonalnym z wykształceniem plastycznym i ze sporym dorobkiem artystycznym. Uczył się pod kierunkiem znakomitych profesorów jak Stec, Drwal ( który był uczniem Dunikowskiego) , Libensteina oraz Chartowskiego. Uczestniczył też w zajęciach jako wolny słuchacz w Akademii Sztuki w Dusseldorfie.

Jego prace brały udział w wystawach zbiorowych w Polsce, Rosji i Czechach.
Zajął I miejsce w Konkursie Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie (2003 r.).
Przez parę lat mieszkał i pracował w Niemczech, tam też odbyły się jego indywidualne wystawy w galeriach Kolonii i Dusseldorfie.

Po powrocie do Polski popadł w długie milczenie, po czym w ubiegłym roku w październiku wystąpił z wystawą w Galerii Stylo w Oslo, a w marcu tego roku odbył się wernisaż w Galerii
Wystawienniczej w jego rodzinnym Słupsku.

Jego płótna są ozdobą zbiorów prywatnych wielu krajach. Oprócz obrazów olejnych tworzy szkice, akwarele, pastele, rysunki kredką– nie obce są mu inne techniki. Jest artystą wszechstronnym, niezwykle utalentowanym – projektował okładki i ilustracje do książek, malował obrazy na zamówienie do hoteli i restauracji, a także kopie wielkich mistrzów i portrety do kolekcji prywatnych.

waldemar-tluczek-nuowe_vita.jpg 
  Waldemar Tłuczek "Nuowe Vita"

 

Jego malarstwo charakteryzuje duża różnorodność tematu oraz wysoki poziom artystyczny, a także różnorodność warsztatu, która nie powinna dziwić, gdyż zmiana treści czy warsztatu u artysty – to zjawiska naturalne w rozwoju artystycznym pozwalające na prześledzenie kolejnych etapów jego rozwoju i umiejętności.

Udało mu się stworzyć własny, rozpoznawalny styl, choć można go zaliczyć do twórców nurtu „realizmu magicznego” mającego swe korzenie w stylach XIX i XX w., nurtu przeżywającego obecnie swój renesans.. Przedstawicieli tego gatunku jest niewielu, gdyż tworzenie takich prac wymaga mistrzowskiego warsztatu i ogromnej wyobraźni.

W jego malarstwie widoczna jest inspiracja dawną sztuką dekoracyjną, magią wzorów i struktur wizualnych pojawiających się na tkaninach, przedmiotach i architekturze. Znajdujemy fantastyczne przetworzenie motywów roślinnych i zwierzęcych, które przetwarza i wplata w nowe konteksty. W jego przedstawieniach dostrzegamy bardziej niż w pejzażach czy kwiatach jak głęboko osobiste jest to malarstwo, któremu autor nadaje znaczenie symboliczne. Jego źródłem fascynacji jest świat pojmowany jako symbioza człowieka i natury. Stosuje technikę wymagającą dużego starania, umiejętności i intuicji artystycznej pozwalającą osiągnąć efekty malarskie, co przy dużym bogactwie stosowanych przez artystę kolorów przynosi bardzo atrakcyjne dla widza rezultaty sprawiające, że jest to sztuka dobra, komunikatywna i atrakcyjna – w dobrym tego słowa znaczeniu, dlatego jego dzieła dobrze się sprzedają. Obrazy jego wywołują wrażenie różnorodności – abstrakcja miesza się z figuracją, motywy kubistyczne z surrealistycznymi itd., ale ważny jest kontakt z rozpoznawalną rzeczywistością.

 waldemar-tluczek-rajska_jablon.jpg
  Waldemar Tłuczek "Rajska Jabłoń"

 

Podsumowując, obrazy „Waldziora” są dekoracyjne; odnosi się to do całej jego twórczości i to stanowi jedną z podstawowych cech jego działalności artystycznej. Zawsze jednak proponowana przez artystę forma pozwala na swobodne działanie wyobraźni i stwarza urok poetyckiej narracji. Inna wartością jest kolor użyty w całym bogactwie możliwości (ekspresja koloru) we wszystkich gamach i zestawieniach, co niewątpliwie potęguje atrakcyjność jego prac.
Malarstwo to jest bezpieczne, dobre warsztatowo i atrakcyjne pod względem estetycznym,
może się spodobać zarówno znawcy i dyletantowi.

„Waldzior” jest zjawiskiem zadziwiającym, stara się uchwycić stan graniczny pomiędzy snem i jawą, odtworzyć klimat marzenia sennego, w którym realność miesza się z halucynacją.
Chwycić co niewidzialne, nadać kształt temu co ulotne, odmaterializować rzeczywiste i urealnić pozazmysłowe.

Dla widza obserwacja tego procesu zacierania konturów pomiędzy rzeczywistością a fantazją to intelektualna przygoda, dlatego warto obejrzeć tą wystawę do czego serdecznie zachęcam !

Ewa Warszewska
Historyk sztuki
Kurator wystawy

Do obejrzenia wystawy i zakupu zaprasza właścicielka galerii  - Edyta Stylo.
Stylo Design
Ljansbrukvn 4b,
N-1250 OSLO
Tel. 22625885
tel. kom. 91886170
Skype: lulunr 1
edith.stylo@gmail.com
www.stylo.no



Źródło: Galleri Stylo, Klub Polski w Norwegii


 

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok