Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polacy w Norwegii

Jak zagłosować na Prezydenta RP w Norwegii?

michał@mojanorwegia.pl

22 marca 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
12
Jak zagłosować na Prezydenta RP w Norwegii?


Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała informacje na temat przebiegu tegorocznych wyborów prezydenckich poza granicami kraju.

Na samym początku przypomnimy garść uniwersalnych informacji. W wyborach na Prezydenta RP mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu oraz nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Wyborca jest wpisywany do spisu wyborców - można być wpisanym tylko do jednego spisu. Za granicą spisy wyborców prowadzą konsulowie. 

pałac prezydencki
fot. commons.wikimedia.org

Obwody głosowania są tworzone za granicą przez Ministra Spraw Zagranicznych (w drodze rozporządzenia). Informacje, gdzie zostaną utworzone obwody, będzie można znaleźć w polskich placówkach konsularnych, delegaturach Krajowego Biura Wyborczego, a także - co najłatwiejsze - na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
 
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w wyborach prezydenckich w Norwegii powinny dokonać zgłoszenia w sprawie wpisania do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą u konsula. Dodajmy, że dokonać mogą tego zarówno osoby stale zamieszkałe za granicą, jak i osoby stale zamieszkałe w Polsce, a przebywające za granicą czasowo. Zgłoszenia dokonuje się ustnie, pisemnie, telefonicznie, faksem albo drogą elektroniczną. 

W zgłoszeniu powinno się podać: 


  • swoje dane osobowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL),
  • imię ojca,
  • adres zamieszkania lub pobytu za granicą,
  • miejsce ujęcia w rejestrze wyborców w Polsce (najczęściej będzie to miejsce zamieszkania w Polsce).

Dodatkowo, przy zgłoszeniu trzeba podać numer ważnego polskiego paszportu bądź dowodu osobistego (oraz miejsce i datę jego wydania). Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w trzecim dniu przed dniem wyborów - w tym roku ostatecznym terminem będzie 7 maja. Zaznaczmy, że zgłoszenie do spisu wyborców upoważnia automatycznie do wzięcia udziału w drugiej turze wyborów. 

flaga polska
fot. wikipedia.org

Zaświadczenie o prawie do głosowania


Osoba, która została wpisana przez konsula do spisu wyborców, może złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczenie takie może być przydatne, jeżeli wiemy, że w dniu wyborów będziemy w podróży i nie uda nam się oddać głosu w "naszym" obwodzie głosowania. Uzyskanie takiego zaświadczenia upoważnia nas do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek składa się w tym samym miejscu, w którym zostało się wpisanym do spisu wyborców (czyli u konsula). Wniosek ten trzeba zgłosić najpóźniej dwa dni przed dniem wyborów - czyli do 8 maja 2015 roku. Zaświadczenie o prawie do głosowania może otrzymać także osoba zamieszkała w kraju, ale chcąca oddać swój głos za granicą. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w urzędzie gminy, w którym jest się ujętym w rejestrze wyborców - można go złożyć pisemnie, faksowo bądź elektronicznie. Również należy go zgłosić do 8 maja 2015 roku.

W obydwu przypadkach osoba wnioskująca otrzyma dwa zaświadczenia: o prawie do głosowania w pierwszej turze oraz w drugiej turze. Bardzo ważne jest, aby nie utracić otrzymanych zaświadczeń. Niezależnie od przyczyny utraty, otrzymanie nowego zaświadczenia będzie niemożliwe. 

wybory
fot. MN

Głosowanie korespondencyjne 


Prawo przewiduje także możliwość głosowania dla osób, które często przebywają w podróży i nie mają możliwości w dniu wyborów oddać głosu w utworzonym obwodzie głosowania. Osoba zainteresowana możliwością oddaniu głosu korespondencyjnie, powinna zgłosić to u konsula do 27 kwietnia. 

Podobnie, jak w przypadku zgłoszeń innego rodzaju, zgłoszenia można dokonać ustnie, telefonicznie, faksem lub drogą elektroniczną. Zgłoszenie powinno zawierać wszystkie punkty wymienione powyżej. Należy też zaznaczyć, w jakich wyborach chce się oddać głos korespondencyjnie, oraz adres, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy z kartami do głosowania (albo deklarację osobistego odbioru pakietu u konsula). Po oddaniu głosu wyborca wkłada kartę do koperty zwrotnej, po czym odsyła ją (na własny koszt) do konsula lub osobiście zanosi ją do placówki konsularnej. 

Głosowanie na polskich statkach morskich


Jest to możliwe, jeżeli statek, na którym przebywa co najmniej 15 wyborców, znajduje się w podróży w okresie obejmującym dzień wyborów. Na takim statku może zostać utworzony obwód głosowania. 

Wyborca, który chce oddać głos na statku, powinien zgłosić wniosek o wpisanie do spisu wyborców do kapitana statku. We wniosku podaje swoje podstawowe dane (imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL), a także imię ojca oraz miejsce zamieszkania w kraju albo za granicą. Wniosek należy zgłosić do kapitana statku nie później, niż na trzy dni przed dniem wyborów - czyli do 7 maja. Informacje na temat utworzenia obwodów głosowania na polskich statkach morskich można uzyskać w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego oraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

wybory
fot. MN

Główni kandydaci na Prezydenta RP: 

  • Bronisław Komorowski - Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Historyk z wykształcenia. W latach 2007-2010 sprawował funkcję Marszałka Sejmu RP.
  • Janusz Korwin-Mikke - Założyciel i prezes ugrupowań politycznych: Unii Polityki Realnej, Wolności i Praworządności oraz Kongresu Nowej Prawicy. Poseł na Sejm I kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.
  • Grzegorz Braun - polski reżyser, nauczyciel akademicki, scenarzysta i publicysta, twórca filmów dokumentalnych. Przeciwnik Unii Europejskiej, zwolennik zmian ustrojowych w Polsce na drodze ewolucji od demokracji do monarchii.
  • Andrzej Duda - prawnik, nauczyciel akademicki, od 2006 do 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, były podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich w 2015 roku.
  • Magdalena Ogórek - doktor nauk humanistycznych. Od 2012 do 2014 była konsultantem w Narodowym Banku Polskim. Kandydatka z ramienia SLD na urząd prezydenta RP, pozostaje bezpartyjna.
  • Adam Jarubas - od 2006 jest marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Pełni funkcje wiceprezesa w Polskim Stronnictwie Ludowym i z ramienia tej partii startuje do tegorocznych wyborów prezydenckich.

Sylwetki pozostałych kandydatów można sprawdzić na tej stronie.


zdjęcie: fotolia - royalty free

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


( )

21-04-2015 20:02

( )

21-04-2015 19:47

Dla tych co maja problemy ewybory.msz.gov.pl/nowa-rejestracja

pawel piotr

21-04-2015 19:43

( )

21-04-2015 19:40

Krajan napisał:
tereska napisał:
prezydent2015.pkw.gov.pl/aktualnosci/0/2...ch_statkach_morskichA wie ktoś, jak to jest w polskim konsulacie w Oslo?.



Poczytaj

M. D.

21-04-2015 17:07

KUKIZ!!!!!

Bartek Brzyśkiewicz

26-03-2015 22:58

A gdzie Paweł Kukiz ??????

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok