Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Polacy w Norwegii

Echa 11 listopada. Tak Polonia świętowała odzyskanie wolności [RELACJA]

Marta Tomczyk-Maryon

14 listopada 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Echa 11 listopada. Tak Polonia świętowała odzyskanie wolności [RELACJA]

Koncert Szymona Nehringa, 08.11. 2016, Oslo. fot. Marta Tomczyk-Maryon

11 listopada za nami. Jak Polonia w Norwegii świętowała ten dzień? Co Norwegowie wiedzą o polskim święcie? Zapraszamy na podsumowanie.
11 listopada za nami. Norweska Polonia, mimo że ten dzień w Norwegii nie jest wolny od pracy, licznie świętowała rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbył się uroczysty koncert, były msze i spotkania przy grobach polskich żołnierzy.

Dzień Niepodległości w Oslo

8 listopada odbył się zorganizowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości oraz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Koncert miał miejsce w pięknej sali Gamle Logen. Gwiazdą wieczoru był pianista Szymon Nehring. Mimo młodego wieku (rocznik 1995) polski artysta może się już poszczycić znaczącymi nagrodami i wyróżnieniami. Dzięki znakomitym występom podczas prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu, otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z zagranicy i z Polski. Rok temu ukazała się jego pierwsza płyta Chopin, Szymanowski, Mykietyn, która otrzymała nagrodę Fryderyka w kategorii „Muzyka poważna: Album roku recital solowy”.

Podczas wtorkowego koncertu w Gamle Logen Szymon Nehring zagrał Mazurki, Nokturny i Etiudy Fryderyka Chopina. I trzeba przyznać, że był to znakomity koncert, podczas którego polski artysta zaprezentował mistrzowski poziom. Osobiście urzekła mnie druga część koncertu, w której znalazły się Nokturny i Walc (in A flat major, Op. 34, No.1). Publiczność nagrodziła pianistę oklaskami na stojąco. Skończyło się, więc bisem, na który artysta zagrał własną, błyskotliwą interpretację słynnego Marsza Tureckiego W. A. Mozarta.

Ambasada na koncert zaprosiła zarówno polskich, jak i zagranicznych gości.
Koncert Szymona Nehringa
Koncert Szymona Nehringa
Marta Tomczyk-Maryon
Marta Tomczyk-Maryon
Jednak nie jest to ostatnie wydarzenie związane ze Świętej Niepodległości w Oslo.

11.11 o godzinie 14.00 na cmentarzu Vestre gravlund  (Sørkedalsveien 66, przy Frognerparken) przy grobach polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej odbyło się spotkanie i modlitwa.

Chętni mogli wziąć udział w dwóch mszach, które odprawiono w kościele St. Olav:
11.11 o godzinie 11.00
13.11. o godzinie 16.00 – w tej uroczystej mszy uczestniczył Konsul RP w Oslo, pan Sławomir Kowalski. Po nabożeństwie w salce kościelnej odbyła się akademia.

Jak świętowali Polacy?

Oprócz oficjalnych imprez, istnieją inne sposoby na spędzenie tego dnia. Zapytałam kilka osób mieszkających w Norwegii, czy świętują 11 Listopada, a jeśli tak, w jaki sposób?

Zwykle w jakiś sposób zaznaczamy ten dzień w domu. Jemy coś wyjątkowego, czasem oglądamy obchody. Składam również życzenia znajomym na Facebooku. ~Sylwia

Beata: Tak się składa, że od wielu lat mam przyjemność być zapraszaną na tradycyjny koncert, który Ambasada RP corocznie organizuje z okazji Święta Niepodległości. Samo święto jest w Norwegii zwykłym dniem pracy, dlatego nie zawsze mam możliwość świętowania, czy chociażby udania się na cmentarz Vestre gravlund, gdzie leżą polscy lotnicy i gdzie zwykle odbywa się krótka uroczystość. Jednak zainspirowana tym, w jaki i pozytywny i radosny sposób obchodzą swoje święto narodowe Norwegowie, przypinam tego dnia oznakę Solidaritet Norge-Polen [organizacji, która w stanie wojennym udzielała Polakom wszechstronnej pomocy – przyp.red.]. Są to po prostu dwie małe flagi: polska i norweska połączone ze sobą. Widok tej oznaki powoduje często pytania o jej znaczenie, czy to w pracy, czy wśród znajomych, a wyjaśnienie, że to z okazji święta narodowego powoduje z kolei gratulacje i życzenia. Myślę, że to bardzo miłe i godne naśladowania.

Ja i moi najbliżsi nie świętujemy tego dnia. Dlaczego? Nie zastanawiałam się nad tym. Nie traktowałam tego dnia, jako szczególnego dnia. Może czas to zmienić? ~Małgorzata

Co Norwegowie wiedzą o 11 listopada?

Norwegowie swoje święto obchodzą 17 maja, składają sobie tego dnia wzajemnie życzenia „Gratulerer med dagen”. I w tym przypadku warto ich naśladować, więc „Gratulerer med dagen!” Czy Norwedzy wiedzą coś na temat polskiego Dnia Niepodległości.

Zadałam trzy pytania norweskim znajomym:

1. Czy wiesz, pod jakimi zaborami była Polska w XVIII wieku?
2. Kiedy Polska odzyskała niepodległość?
3. Kiedy obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości?

Okazało się, że wiedza na ten temat jest większa, niz niektórzy sądzą:

Hanna:
  1. Niemcy, Związek Radziecki, nie… co ja mówię Rosja i Węgry lub Austria?
  2. Nie jestem pewna, ale myślę, że zaraz po zakończeniu I wojny światowej.
  3. Nie wiem.
Liv:
  1. Niemcy, Rosja i chyba Austria.
  2. Po I wojnie światowej.
  3. Nie wiem, ale mogę zgadywać, że w listopadzie, kiedy podpisano pakt kończący I wojnę światową.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok