Podatki w Norwegii

Nie zgadzasz się z decyzją NAV lub Skatteetaten? Możesz się od niej odwołać.

Udostępnij
na Facebooku
Nie zgadzasz się z decyzją NAV lub Skatteetaten? Możesz się od niej odwołać.


Często zdarza się, że urzędy podejmują decyzje, z którymi możemy się nie zgadzać. Wówczas rozwiązaniem może być odwołanie się od decyzji urzędu.

Każdy norweski podatnik wcześniej czy później zetknie się z urzędami publicznymi, takimi jak urząd skarbowy (Skatteetaten) czy urząd pracy i opieki socjalnej (NAV). Zdarza się, że któryś z urzędów źle oceni naszą sytuację i podejmie błędną decyzję.

Od jakich decyzji można się odwołać? 


Możesz odwołać się niemal od wszystkich decyzji, które podjął NAV lub Skatteetaten. Każdemu podatnikowi w Norwegii przysługuje takie prawo jeżeli uważa, że konkretna sprawa nie została rozpatrzona prawidłowo. Jeśli złożysz odwołanie w określonym terminie, urząd ma obowiązek ponownie zająć się Twoją sprawą.

Odwołania od decyzji NAV 


Jeśli uważasz, że urząd błędnie rozpatrzył Twoje podanie o zasiłek rodzinny czy opiekuńczy, zasiłek dla bezrobotnych, permittering lub jakiekolwiek inne świadczenie, możesz odwołać się pobierając potrzebne dokumenty ze strony NAV oraz wysyłając je na adres urzędu. Podania muszą zawierać specjalną pierwszą stroną, na której znajduje się kod kreskowy. Służy on do skierowania danego wniosku do odpowiedniego oddziału NAV - jest skanowany w centrali i przekazywany do odpowiedniego urzędu lokalnego. Wówczas dział, który zajmował się Twoją sprawą, musi ponownie rozpatrzeć Twoje podanie. Jeśli decyzja pozostanie bez zmian, odwołanie przesyłane jest do rozpatrzenia do komisji odwoławczej (NAV Klageinstans), która analizuje całą sprawę od początku.   

Do kiedy mogę się odwoływać od decyzji NAV? 


Terminy składania odwołań do NAV różnią się między sobą i są zależne od świadczenia, o jakie się ubiegamy. W liście zawierającym decyzję urząd powinien poinformować o możliwości złożenia odwołania oraz o terminie. Na odwołanie od wniosków, które rozpatrywane są według prawa o ubezpieczeniach społecznych (norw. folketrygdloven), termin wynosi 6 tygodni. Są to na przykład podania o zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, rentę inwalidzką. Na sprawy podlegające innym ustawom niż tym objętym folketrygdloven, z zasady termin odwoływania się wynosi 3 tygodnie.   

umowa
fot. MN

Odwołania i korekty podatkowe 


Jeśli uważasz, że zapłaciliłeś za dużo lub za mało podatku, masz prawo odwołać się od decyzji, także za poprzednie lata. W odwołaniu musimy wskazać na to, co uważamy za błędne i wyjaśnić dlaczego. Ważnym jest, by złożyć zeznanie podatkowe - nie jest to obowiązkowe, jednak jeśli nie złożysz zeznania, urząd obliczy Ci podatek automatycznie. Najczęstszą przyczyną odwołań jest nieuwzględnienie przysługujących podatnikowi korzystnych ulg podatkowych. Rozliczenie sprawdzić możesz za pomocą wykazu dochodów i potrąceń za poprzedni rok dochodowy (lønns- og trekkoppgave), którego stworzenie i wysłanie do podatnika w styczniu/lutym jest obowiązkiem pracodawcy. O tym dokumencie przeczytasz więcej tutaj.   

Do kiedy mogę się odwołać od rozliczenia podatkowego? 


Na złożenie odwołania każdy podatnik ma 6 tygodni od otrzymania wyniku rozliczenia podatkowego za ubiegły rok podatkowy. Choć według norweskiego prawa można składać odwołania aż do 10 lat wstecz, urząd może uznać sprawę za przedawnioną i odmówić jej rozpatrzenia. Rzeczywista szansa na składanie odwołań dotyczy okresu do 3 ostatnich lat podatkowych. Odwołanie od podatku może być składane drogą papierową do lokalnego urzędu poborcy podatkowego lub elektronicznie za pośrednictwem portalu Altinn. 

Uwaga: gdy wynik rozliczenia wskaże niedopłatę, to kwotę należy uiścić nawet jeśli składasz odwołanie - w przeciwnym razie urząd naliczy Ci odsetki. Po pomyślnym rozpatrzeniu wniosku urząd zwróci ewentualną różnicę przelewem lub czekiem.   Upewnij się, że dokładnie sprawdziłeś urzędowe dokumenty. Być może NAV naliczył Ci za mało zasiłku lub dostałeś zbyt niski zwrot podatku? Pamiętaj także, że obowiązkiem każdego podatnika jest poprawienie ewentualnych błędów na zeznaniu podatkowym. Dobrze jest więc przejrzeć zeznania z poprzednich lat!


Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl