Podatki w Norwegii

W sierpniu możesz dostać wynik swojego rozliczenia

info@multinor.no

06 sierpnia 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
W sierpniu możesz dostać wynik swojego rozliczenia


5-go sierpnia rozpoczęła się druga tura wysyłania wyników rozliczeń podatkowych. Czy otrzymałeś już swój wynik od urzędu?


Początek sierpnia to czas nie tylko korzystania z dopisującej pogody. Piąty sierpnia to termin wysyłania drugiej tury wyników podatkowych (norw. skatteoppgjør) przez norweski urząd skarbowy. Jeśli nie otrzymałeś wyniku swojego rozliczenia w czerwcu, bardzo możliwe, że dostaniesz go właśnie teraz.


Czym jest skatteoppgjør i kto go dostaje?


Skatteoppgjør to nic innego jak wynik rozliczenia podatkowego, wystawiany przez norweski urząd podatkowy (norw. Skatteetaten). Dokument ten zawiera informacje o przyznanych ulgach podatkowych, zwrocie lub możliwej dopłacie podatku.

Każda osoba, która osiągała dochód w danym roku podatkowym, jest zobowiązana do zgłoszenia  swoich zarobków w trakcie sezonu rozliczeniowego. Następnie w czerwcu tego samego roku Skatteetaten rozpoczyna wysyłanie podatnikom właśnie wyników rozliczenia.

W jaki sposób dostanę mój skatteoppgjør?


Wyniki rozliczeń podatkowych przesyłane są do podatników na dwa sposoby. Osoby posiadające własny profil w internetowym systemie Altinn, służącym do kontaktu z urzędem skarbowym, otrzymają swój wynik drogą elektroniczną.

Jeśli nigdy nie korzystałeś z systemu Altinn i nie zamawiałeś kodów PIN, otrzymasz swój skatteoppgjør pocztą w formie papierowej. Przesyłka wysłana przez urząd przyjdzie na Twój adres, zarejestrowany w norweskim rejestrze ludności (norw. Folkeregister).

W przypadku zwrotu pieniądze otrzymasz na zarejestrowane w systemie konto bankowe lub w formie czeku. Pamiętaj, że jeśli ewentualny zwrot podatku miał zostać przekazany w postaci czeku, to zostanie on wysłany na adres widniejący w rejestrze. Upewnij się, że znajdują się tam aktualne dane.

Dlaczego ten dokument jest taki ważny?


Na każdym wyniku rozliczenia zamieszczone są informacje dotyczące ulg i odpisów, które zostały Ci przyznane w ramach rozliczenia za dany rok podatkowy. Warto dokładnie przestudiować swój skatteoppgjør dla pewności, że przedstawiony na dokumencie zwrot lub niezapłacony podatek został poprawnie wyliczony. Zdarzają się sytuacje, w których Skatteetaten popełnia błąd i w efekcie otrzymany zwrot jest niższy niż powinien.

Czy mogę coś zrobić jeśli otrzymam za mały zwrot?

 

Tak. Każdy norweski podatnik ma prawo do złożenia korekty podatkowej, Polacy pracujący w Norwegii nie stanowią wyjątku. Jeśli urząd skarbowy nie wziął pod uwagę przysługujących Ci odpisów, na przykład drugiej klasy podatkowej albo odsetek od kredytu w Polsce, możesz złożyć korektę. Aby uniknąć przedłużania się rozpatrywania korekty najlepiej jest ją wysłać w terminie 6 tygodni po publikacji wyniku. Datę znajdziesz na szczycie pierwszej strony swojego skatteoppgjør. W przypadku opóźnienia należy uargumentować dlaczego korekta została złożona później niż jest to wymagane.

Jeśli nie wiesz jak rozszyfrować swój skatteoppgjør, przeczytaj nasz artykuł wyjaśniający ważne pozycjie wyniku rozliczenia. Znajdziesz go tutaj.

Co jeśli nie dostanę w sierpniu wyniku rozliczenia?


Przede wszystkim - nie należy panikować. Jak dotąd w każdym roku podatkowym wyniki rozliczeń podatkowych wysyłane były turami, tym razem jest podobnie. W roku bieżącym

trzeci i ostatni termin rozsyłania wyników to 14 października. Jeśli nie znajdziesz w sierpniu wiadomości z wynikiem rozliczenia na swoim profilu w systemie Altinn lub skrzynce na listy, uzbrój się w cierpliwość. Zawsze możesz skontaktować się ze swoim oddziałem Skatteetaten by dowiedzieć się, czy powinieneś był otrzymać swój wynik.

Jeśli rozliczałeś się w tym roku w Norwegii, pamiętaj o zweryfikowaniu swojego wyniku rozliczenia. To właśnie dzięki niemu dowiesz się, jakiego zwrotu możesz się spodziewać lub jak wysoki podatek musisz jeszcze zapłacić.

zdjęcie: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl